V tomto štáte neexistuje Covid, tvrdí jeho egocentrický vládca. Ako prevenciu tu odporúčajú polievku

  • Severná Kórea nie je jediným štátom, kde sa korona doposiaľ neodvážila prísť
  • Okrem pár izolovaných ostrovoch je na tomto zozname podľa slov tamojšej vlády aj 6-miliónový štát uprostred Ázie
  • Niektorí novinári a pozorovatelia však tvrdia niečo iné. Za zvláštnych okolnosti už zomrel aj turecký diplomat
Turkmensko polievka
Pinterest/ Vk.com a Unsplash/ Melissa Walker Horn
  • Severná Kórea nie je jediným štátom, kde sa korona doposiaľ neodvážila prísť
  • Okrem pár izolovaných ostrovoch je na tomto zozname podľa slov tamojšej vlády aj 6-miliónový štát uprostred Ázie
  • Niektorí novinári a pozorovatelia však tvrdia niečo iné. Za zvláštnych okolnosti už zomrel aj turecký diplomat

Nie každý štát rieši problémy s koronou. Niekde si jednoducho povedali, že ju nemajú, alebo lepšie povedané, tvária sa, že u nich neexistuje.

Jedným z takýchto dobre známych štátov, do ktorého sa ani korona neodvážila prísť, je Severná Kórea. Tá síce na jednej strane hlásila, že koronu nemá, no druhej žiada svetovú očkovaciu alianciu Gavi o státisíce vakcín.

zdroj: TASR/AP, Korean Central News Agency

Ďalším zo štátov, ktorým sa korona z nejakých dôvodov doposiaľ zázračne vyhýba, je Turkménsko (Turkmenistan). Štát so 6 miliónmi obyvateľov v strednej Ázii „s autoritárskou vládou“ nezaznamenal doteraz ani jeden prípad nakazeného koronavírusom. A to aj napriek tomu, že susedí s Iránom, ktorý bol istý čas na tom najhoršie na svete a hlásil milióny prípadov.

Ak sa aj objavili nejaké správy či varovania, že v tejto stredoázijskej krajine je Covid-19 – napríklad od tunajšieho veľvyslanectva USA – prezident Gurbanguly Berdymukhamedov ich okamžite označil za falošné.

Zaujímavé je, že tento prezident zároveň kritizuje svet a globálne spoločenstvo za nedostatočné riadenie pandémie. Pripomíname, že pred nástupom do úradu prezidenta bol v Turkmenistane ministrom zdravotníctva.

Je Turkménsko naozaj krajinou zázrakov, ktorému sa Covid-19 z nejakého nepochopiteľného dôvodu vyhýba, alebo miestna vláda a prezident klame? Stačila pikantná polievka, ktorú tu vládu odporúčala ako prevenciu, na nevpustenia korony do krajiny?

Odpovede na tieto otázky sa pokúsila nájsť aj spravodajská CNN.

Tá čerpá najmä z práce novinára Ruslana Myatieva, pracujúceho pre Turkmen News. Ten zozbieral už desiatky prípadov – mŕtvych ľudí, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou zomreli na Covid-19. V ich prípadoch boli napríklad odhalené vážne poškodenia pľúc, čo je jeden z najtypickejších znakov pri úmrtiach na tento vírus.

Myatiev uviedol, že jeho zdroje v Turkménsku ho začali kontaktovať ohľadom prípadov už v máji 2020, teda zhruba v rovnakom čase, ako sa Covid-19 šíril po celom svete. Povedal, že prvé správy, ktoré mu chodili, hovorili o podivnom pľúcnom ochorení, podobnom chrípke (chrípkové obdobie nebolo), ktoré už postihlo mnoho ľudí,“ opisuje jeho pátranie CNN.

Myatieva ďalej uvádza, že situácia sa postupne vymkla zpod kontroly a vláda stále predstierala, že sa nič nedeje.

Treba zdôrazniť, že Myatiev pôsobí hlavne mimo krajiny a nie priamo v nej. Keby to tak bolo, je dosť pravdepodobné, že by si podobné pátrania dovoliť nemohol. Turkménsko patrí spolu so spomínanou Severnou Kóreou a Eritreou medzi tri najhoršie krajiny, čo sa týka slobody novinárov. Podľa viacerých názorov sú v krajine jednoducho umlčaní, ako aj miestni lekári.

zdroj: Pinterest/ Reddit

Ďalším hlasným kritikom, že situácia nie je taká, ako sa navonok prezentuje, je „riaditeľka európskej skupiny exulantov (vyhnancov do zahraničia, pozn. redakcie) Práva a slobody občanov Turkménska“ Diana Serebryannik.

Tá doslova tvrdí, že Turkménsko horí Covidom. Na základe tamojších kontaktov, od ktorých sa jej organizácia snažila zisťovať situáciu, hovorí, že miestne nemocnice potichu bojujú s obrovským náporom pacientov. „Niekedy ich ani neprijmú do nemocnice, jednoducho ich pošlú domov,“ približuje situáciu.

Zaujímavé to majú aj tunajší veľvyslanci, niektorí sa snažili na koronu v krajine taktiež upozorniť, no ako sme už písali, vláda takéto správy vytrvalo popiera a označuje za výmysel.

Vlani bol do miestnej nemocnice prevezený turecký diplomat Kemal Uchkun, ktorý preukazoval príznaky, aké sú typické pre ochorenie na Covid-19. Bolo mu zamietnuté odísť do domovskej krajiny a v Turkménsku napokon zomrel. Dôvod smrti? Údajne zlyhanie srdca.

„Bolo by to zlyhanie niekoho, niekto by za to musel niesť zodpovednosť a kto tu má konečné slovo? Prezident,“ vysvetľuje Myatiev, prečo sa súčasný prezident a jeho vláda tvária, že korona u nich nie je.

Zaspomínať si môžeme aj na tanzánskeho prezidenta Johna Magufuliho, ktorý si z korony najskôr robil srandu, napokon skončil na pľúcnej ventilácii a zomrel, aj keď oficiálne ako turecký diplomat na problémy so srdcom.

Zdroje: CNN, Al Jazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá