V Trnave vyrastie jedinečná autobusová zastávka, ktorá je ako vystrihnutá z rozprávky

  • Tešiť sa na ňu môžeme oddnes a to na celé dva týždne
  • Organizátori LEStivalu sa rozhodli preniesť rozprávkovú atmosféru do skutočného sveta
  • Priama linka do fantázie - takto znie názov zastávky a dokonale ju vystihuje
tlačová správa
  • Tešiť sa na ňu môžeme oddnes a to na celé dva týždne
  • Organizátori LEStivalu sa rozhodli preniesť rozprávkovú atmosféru do skutočného sveta
  • Priama linka do fantázie - takto znie názov zastávky a dokonale ju vystihuje

To, že je Slovensko plné kreatívnych ľudí so skvelými nápadmi, sme sa mohli presvedčiť už mnohokrát, no aj napriek tomu nás jedinečnosť a nápaditosť lokálnych projektov nikdy neomrzí. Aktuálne stojí za zmienku nápad vytvoriť netradičnú autobusovú zastávku.

Za nápadom stoja organizátori Trnavského fantazijného festivalu LEStival, ktorý sa koná 18. mája a je jediným festivalom svojho druhu na Slovensku. Naozaj unikátny fantazijný festival je do veľkej miery inšpirovaný obrazmi z Dobšinského rozprávok. V deň konania ponúkne množstvo koncertov, desiatky inštalácií, tvorivé dielne či divadlo.

„Minulý rok prišlo na Lestival do Dolnej Krupej, kde sa podujatie koná, vyše 4000 ľudí, a tento rok očakávame ešte väčší prílev, tak by sme chceli, aby ľudia nemuseli riešiť parkovanie, ale aby si užili  náš festival už od samotnej cesty“ hovorí organizátorka LEStivalu Nikola Novotová.

zdroj: tlačová správa

Súčasťou festivalu bude aj kyvadlová doprava zabezpečená zážitkovým LEStibus-om. Premávať bude zo spomínanej jedinečnej zastávky mestskej hromadnej dopravy Zelený kríček, ktorá sa premení na les a živú prírodu na celé dva týždne. Stavať ju začnú v skorých ranných hodinách a dokončená by mala byť poobede okolo 16:00 hod, kedy ju pokrstia víly s kvetmi a bylinkami, ktoré majú čarovnú moc, uvádza tlačová správa.

Z návrhov dizajnu zastávky, ktorá dostala názov Priama linka do fantázie, je zjavné, že už na prvý pohľad zaujme svojim netradičným oblým tvarom a veľká bude takmer 3 metre, v ktorej čakanie na autobus pripomenie prírodu a umožní cestujúcim nasať trochu lesnej atmosféry. Obrastená bude vŕbovým prútim, machom brečtanom a voňavýmmi kvetmi. Neprehliadnuteľná bude taktiež v noci, o čo sa postará osvetlenie, ktoré vytvorí priam rozprávkovú atmosféru.

„Pri zastávke sme sa inšpirovali prírodou a lesom, a teda aj tvarmi, ktoré sú pre toto prostredie typické. Vtáčie hniezda, mraveniská či líščie brlohy – všetko je prirodzene oblé, žiadne rohy, ostré hrany či uhly podľa pravítka v lese nenájdete, tie priniesol do prírody len človek, preto sme nešli do hranatej zastávky, ale zaoblenej. Hoci je to konštrukčne náročnejšie, sme radi, že našu lesnú zastávku navrhla výtvarníčka Eva Adamová práve takto prírodne a útulne“, vysvetľuje Jana Pekárková z tímu LEStivalu.

Festival sa primárne zameriava na oživenie fantázie, s čím je spojená veľká časť programu a rovnako aj slávnostné otvorenie zastávky bude sprevádzať tvorivá súťaž pre deti, ktorých úlohou bude navrhnúť originálny cestovný lístok do fantázie, presne podľa názvu zastávky.

„V deň festivalu sme pripravili pre návštevníkov ešte jedno prekvapenie. Na zastávke aj  v autobuse vám budeme púšťať tie najkrajšie Dobšinského rozprávky, ktoré sa snažíme na Lestivale oživiť a dokonca aj samotný  šofér LEStibusu bude oblečený ako „Veterný kráľ“ pozývajú na zážitkovú jazdu autorky nápadu. Tak čo, už kupuje lístky a urobíš si pekný výlet a odnesieš si kopu zážitkov?

zdroje: lestival.sk, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech