V Trnave vzniká unikátny klub. Mladí tu nájdu odbornú psychologickú pomoc zadarmo

  • Občianske združenie IPčko otvára ďalší špecifický klub
  • FLEK sa zameria na mladých, ktorí uprednostňujú online svet
  • Organizovať bude aj rôzne podujatia
Fotka FLEK klubu, ktorý žije farbami, svetlami. Je v ňom veľký gauč, príjemné prostredie. Dvaja ľudia, ktorí sa držia za ruky a pomáhajú si
IPčko Unsplash/Priscilla Du Preez
  • Občianske združenie IPčko otvára ďalší špecifický klub
  • FLEK sa zameria na mladých, ktorí uprednostňujú online svet
  • Organizovať bude aj rôzne podujatia

V Trnave vzniká nový priestor pre mladých s duševnými ťažkosťami. Zameria sa na tých, ktorí nemajú dostatok príležitostí na vyhľadanie odbornej pomoci.

Koncept, ktorý zakladá občianske združenie IPčko ponesie názov FLEK klub. Odborníci v ňom budú spájať moderné technológie so psychologickými poznatkami a pokúsia sa priblížiť online hráčom či všeobecne ľuďom uprednostňujúcim online svet. 

„Dopady pandemického obdobia sa enormne prejavili na duševnom zdraví mladých ľudí. Za posledných šesť mesiacov sme na našich linkách pomoci zaznamenali 36 % nárast kontaktov s témou úzkosti, depresívnych symptómov, sebapoškodzovania, myšlienok na samovraždu, pocitu osamelosti,“ uvádza psychológ a riaditeľ organizácie IPčko Marek Madro.

„Zvýšil sa dopyt po pomoci v súvislosti s online bezpečnosťou, kybergroomingom a fenoménmi internetu až o 20 %. Len v roku 2021 sme poskytli krízovú psychologickú pomoc prevažne mladým ľuďom Trnavského kraja až 7 619-krát,“ dodáva.

Psychologická pomoc pre mladých ľudí bude v rámci FLEK klubu bezplatná a ponúkne tiež atraktívne voľnočasové aktivity. Koncept sa pozdáva aj známym osobnostiam slovenského internetu ako napríklad youtuberovi Selassiemu.

Ako influencer sa často stretávam s mladými ľuďmi, ktorí mi práve vďaka anonymite internetu hovoria o tom, ako sa majú, čo zažívajú, že im je ťažko, cítia sa osamelo a boja sa vyhľadať pomoc. FLEK klub je extrémne dobrý nápad, ktorý ponúka mladým presne to, čo potrebujú, a v ideálnej kombinácii hier, technológií a anonymnej pomoci psychológov a psychologičiek z IPčka,“ vysvetľuje Matej Selassie” Slažanský.

Skupina psychológov a podoprovateľov klubu FLEK na jeho otvorení
zdroj: IPčko

Klub riziká online sveta neignoruje

Ako ďalej vysvetľuje občianske združenie IPčko, odborníci v rámci FLEKu zámerne využívajú pozitíva technológií a online priestoru. Mladým tak poskytujú pomoc, priestor na ich vzájomné zbližovanie sa, rozvoj, získavanie nových vedomostí, zručností a vyjadrenie kreativity.

Neignorujeme však riziká, ktoré technológie a internet so sebou prinášajú. Práve naopak – mladí ľudia sa v klube prirodzene učia bezpečnému správaniu sa v online priestore. Majú možnosť zahrať si niektorú zo svojich obľúbených počítačových alebo offline hier po boku psychológa, ktorý ich môže usmerniť, podporiť a pomôcť, keď treba,” dodáva Marek Madro.

Klub však nebude iba miestom pre „hráčov“. Okrem rôznych hier v ňom budú organizovať napríklad koncerty, workshopy, diskusie či ochutnávky.

Na tieto podujatia IPčko pozýva aj mladých, ktorí sa nezaradia do komunity v klube FLEK. Zároveň bude účasť návštevníkov a návštevníčok anonymná a bez registrácie.

FLEK klub sídli na Jeruzalemskej ulici číslo 38 v Trnave. Otvorený je štyri dni v týždni počas poobedia a večera. Konkrétne sa do FLEK klubu dostaneš v stredu a vo štvrtok od 15:00 do 20:00, v piatok od 15:00 do 21:00 a v sobotu od 17:00 do 21:00.

Fotka FLEK klubu, ktorý žije farbami, svetlami. Je v ňom veľký gauč, príjemné prostredie
zdroj: IPčko

Klub Machovisko v Bratislave a ďalšie služby IPčka

Občianske združenie IPčko už podobný priestor vytvorilo aj v Bratislave. Ide o Klub Machovisko, ktorý vznikol v júni minulého roka. Odborníci tam odvtedy pôsobili a pomáhali už vyše 7 100-krát.

Organizácia taktiež prevádzkuje 4 linky pomoci: IPčko.sk, Krízovú linku pomoci v slovenskom (0800 500 333) aj ukrajinskom jazyku (0800 500 888) či Dobrú linku, ktorá funguje prostredníctvom chatovej, e-mailovej, telefonickej a videoporadne.

Okrem liniek pomoci pôsobí v organizácii aj výjazdový intervenčný tím IPčko a Káčko. Ten je dostupný v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach.

Za vznikom FLEK klubu stojí aj ministerstvo

Finančnú podporu pre založenie FLEK klubu poskytlo občianskemu združeniu IPčko Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Svojou kontribúciou pomohli aj Mesto Trnava, Nadačný fond Kaufland, ktorý spravuje Centrum pre filantropiu a Nadácia Orange.

Posledné roky nám potvrdili, že moderný svet technológií bez hraníc je pre mladých ľudí rovnako dôležitý ako pocit bezpečia a anonymita, ktorú im vie poskytnúť psychologická pomoc,“ vraví štátna tajomníčka Ministerstva školstva Svetlana Síthová.

„Práve tieto dva svety sa nám podarilo prepojiť v novom FLEK klube v Trnave, v ktorom budú psychológovia pomáhať mladým ľuďom formou, ktorá im je najbližšia. Veľmi nás teší aj to, že tento inovatívny a progresívny koncept podporilo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a opäť prispelo k tomu, aby sa pomoc dostala tým, ktorí ju potrebujú,” konštatuje.

Som nesmierne rada, že IPčko vytvára bezpečný priestor aj pre mladých ľudí v Trnave. Téma internetovej bezpečnosti a eliminovania rizík, ktoré so sebou online svet prináša, je aj v našom centre záujmu, preto sa teším, že ich FLEK klub neopomenie. Zároveň považujeme IPčko za profesionálnu a expertnú organizáciu, ktorá mladým ľuďom poskytuje atraktívne, moderné a efektívne formy pomoci. Radi k ich vzniku prispievame,” dodáva správkyňa Nadácie Orange Andrea Ungvölgyi.

Zdroj: IPčko/Flek klub

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá