Vakcína jednoznačne funguje. Najzaočkovanejšia krajina na svete hlási nula úmrtí, väčšina infikovaných má ľahký priebeh

  • V Izreali je už viac ako pol milióna občanov po druhej dávke vakcinačnej látky
  • Vakcína funguje – po očkovaní neprišlo k žiadnym úmrtiam a len k 4 závažným prípadom
  • Plná ochrana by mala nastúpiť týždeň po druhej dávke
Izrael, vakcína, zdravotná sestra
TASR/AP/Ariel Schalit
  • V Izreali je už viac ako pol milióna občanov po druhej dávke vakcinačnej látky
  • Vakcína funguje – po očkovaní neprišlo k žiadnym úmrtiam a len k 4 závažným prípadom
  • Plná ochrana by mala nastúpiť týždeň po druhej dávke

V Izraeli už veľká časť obyvateľstva prešla aj druhým kolom očkovania. K dnešnému dňu Izrael hlási 523 000 zaočkovaných ľudí. Vďaka tomuto enormnému množstvu poznáme aj potrebné širšie štatistiky. Vakcína od spoločnosti Pfizer je účinná na 93 %. 

Štatistiky od spoločnosti Maccabi Healthcare Services hovoria jasne – druhú dávku vakcíny dostalo až 523 000 ľudí, z daného počtu sa koronavírusom nakazilo 544 ľudí, čo predstavuje len 0,1 % . Ťažší priebeh ochorenia zaznamenali len v 4 prípadoch a žiadny človek nezomrel. 

Takmer všetci nakazení, ktorí už zaočkovaní boli, hlásia len ľahký priebeh ochorenia. 544 sa nakazilo, z toho 15 pacientov muselo byť hospitalizovaných. Osem je v miernom stave, traja v stredne ťažkom a štyria sú v ťažkom stave. 

Ako informuje The Times of Israel, účinnosť 93% jednoznačne dokazuje úspech vakcíny a Maccabi Healthcare Services nepochybuje o tom, že očkovaním sa zachránilo už mnoho izraelských životov. 

Izraelské štatistiky sú potrebné pre celý svet

Predpokladá sa, že absolútna ochrana ľudí, ktorí boli zaočkovaní, nastúpi do týždňa po druhej dávke vakcíny. Z tohto dôvodu boli štatistiky vykonané na vzorke ľudí, ktorí sú sedem alebo viac dní po podaní druhej dávky. Uvedená vzorka bola porovnávaná s kontrolnou skupinou neočkovaných Izraelčanov. 

AKTUÁLNE: Izrael prišiel s prvou svetovou štúdiou o účinnosti vakcíny. Výsledky sú extrémne povzbudivé

Štatistiky z Izraela, konkrétnejšie z Maccabi Healthcare Services, sú podrobne sledované po celom svete. Vďaka rýchlemu tempu očkovania nám ako jediné poskytujú skutočný pohľad na to, ako vakcína funguje mimo klinických štúdii. 

Miera efektivity vakcíny od spoločnosti Pfizer bola počas klinického testovania vyčíslená na 95 %. „Tieto údaje jednoznačne dokazujú, že vakcína je veľmi efektívna a nepochybujeme o tom, že zachránila životy mnohých Izraelčanov“, tvrdí Miri Mizrahi Reuveni, jeden z najvyšších predstaviteľov spoločnosti Maccabi. 

Tento liek dokáže pri korone znížiť riziko hospitalizácie až o 90 %. Je lacný a dostupný aj na Slovensku

Nie sú to prvé štatistiky

Izrael nás pravidelne „zásobuje“ potrebnými dátami z očkovania. Už prvé plošné štúdia z januára ukázali, že účinnosť vakcíny je 92 %. Vtedy bolo zaočkovaných 163 000 obyvateľov, z toho sa nakazilo iba 31 z nich. Pre porovnanie, z ekvivalentnej vzorky nezaočkovaných a v rovnakom časovom rámci bolo testami na koronavírus odhalených až 6 437 nových nakazených.

Zdroj: The Times of Israel 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech