Vakcíny proti COVIDu sú zlatá baňa: Najmenej 9 ľudí sa stalo miliardármi vďaka ziskom z ich výroby

  • Najmenej 9 ľudí sa stalo miliardármi vďaka ziskom z vakcín proti koronavírusu
  • Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur
vakcína Pfizer
TASR via AP Photo/Frank Augstein, Pool/TASR via AP, Andreas Arnold
  • Najmenej 9 ľudí sa stalo miliardármi vďaka ziskom z vakcín proti koronavírusu
  • Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur

Vďaka ziskom z predaja vakcín proti koronavírusu sa najmenej deväť ľudí stalo miliardármi, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na alianciu bojujúcu za zrušenie vakcinačných patentov.

Medzi novými miliardármi sú napríklad riaditelia farmaceutických firiem Moderna a BioNTech, ako aj traja zakladatelia čínskej firmy na výrobu vakcín CanSino Biologics.

Deviati noví miliardári majú dohromady majetok v hodnote 15,8 miliardy eur, čo je dosť na to, aby sme zaočkovali všetkých ľudí v krajinách tretieho sveta 1,3-krát,“ píše sa vo vyhlásení aliancie The People’s Vaccine.

Vakcína proti koronavírusu z nich urobila miliardárov. Manželia – výskumníci teraz hľadajú vakcínu na rakovinu či sklerózu

Globálne zrušenie patentov na vakcíny proti koronavírusu by podľa mnohých urýchlilo výrobu vakcín, čo by pomohlo k posilneniu ich dodávok do chudobných krajín. Za ich zrušenie už vystúpili USA, francúzsky prezident Emanuel Macron, ale aj pápež František.

Proti ich zrušeniu sú však hlavní výrobcovia liekov. Argumentujú tým, že by išlo o precedens, ktorý by mohol ohroziť inovácie v budúcnosti, a trvajú na tom, že tento krok by výrobu vakcín neurýchlil.

Európsky parlament sa nevie dohodnúť

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas stredajšej rozpravy o zabezpečení globálneho prístupu k vakcínam proti COVID-19 nedospeli ku konsenzu, pokiaľ ide o návrh Svetovej zdravotníckej orgaizácie (WHO) na dočasné upustenie od uplatňovania patentových práv na vakcíny zo strany farmaceutických spoločností.

Viacerí rečníci vyzvali Európsku komisiu (EK), aby podporila vzdanie sa práv duševného vlastníctva pre vakcíny COVID-19, čo by mal byť zásadný krok pri urýchľovaní očkovania aj v chudobnejších krajinách sveta.

Ďalšia skupina europoslancov zasa upozornila, že vzdanie sa patentov, do ktorých aj EÚ veľa zainvestovala, je iba zdanlivo dobrý nápad, lebo by to neurýchlilo poskytovanie vakcín a naopak, poškodilo by inovácie ako také. Namiesto toho by podľa nich eurokomisia mala presadzovať dobrovoľné udeľovanie licencií zároveň s výmenou poznatkov a technológií a tiež intenzívnejšiu výstavbu výrobných zariadení napríklad v Afrike a iných menej rozvinutých regiónoch. To by bol podľa ich odkazu najrýchlejší spôsob, ako umožniť spravodlivejšiu globálnu distribúciu vakcín.

Poslanci naprieč politickými skupinami však spoločne kritizovali Spojené štáty a Britániu za hromadenie nadmerných dávok vakcín v čase, keď chudobnejšie krajiny sveta majú slabý alebo žiadny prístup k očkovacím látkam, a upozornili, že EÚ ako jediný zástupca vyspelej časti sveta takmer polovicu svojej produkcie vakcín exportovala do menej rozvinutých krajín.

Podpredseda EK zodpovedný za obchodnú politiku EÚ Valdis Dombrovskis pred europoslancami uviedol, že hoci je Únia pripravená rokovať o otázke vzdania sa patentových práv, ňou navrhované riešenia sa týkajú obmedzenia vývozných bariér, vyriešenia existujúcich prekážok vo výrobe vakcín, preskúmania povinných licencií, investícií do výrobných kapacít v rozvojových krajinách a tiež zvýšenia finančných príspevkov do medzinárodného vakcinačného programu COVAX.

O samostatnom uznesení v oblasti patentov na vakcíny budú poslanci hlasovať počas júnovej plenárnej schôdze (7. – 10. 6.) v Štrasburgu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá