Vakcíny zachránili až 20 miliónov životov za jeden rok. Pribudlo 667 prípadov

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 667
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 777
koronavírus
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/Lisanto 李奕良
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 667
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 777

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 433, za predchádzajúci deň nepribudol žiaden zaočkovaný. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 667 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 182 254, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 798 131 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 313 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1. Celkový počet úmrtí je 20 152.

Vplyv očkovania

Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky zachránilo očkovanie 19,1 až 20,4 miliónov životov počas roku 2021. Tento odhad sa podaril publikovať vedcom z Imperial College London. 

Ako uvádzajú vo svojej štúdii v časopise The Lancet, aj keď mnohí ľudia podceňujú očkovanie proti koronavírusu, dokázalo zmeniť priebeh pandémie. Vakcíny zachránili už desiatky miliónov životov na celom svete.

Avšak aj napriek účinnosti vakcín, ich nedostatočný prístup v krajinách s nízkymi príjmami obmedzil ich vplyv v takýchto prostrediach. Práve vďaka tomu sa posilnila aj potreba pokrytia vakcínou a globálnej rovnosti. 

Vedecké odhady

Vedcom z Imperial College London sa podarilo už spomínaný odhad uskutočniť na základe hlásených úmrtí na ochorenie Covid-19. Odhalili, že očkovanie zabránilo už 14,4 miliónom úmrtiam celkovo v 185 krajinách a územiach. Toto boli čísla za obdobie medzi 8. decembrom 2020 a 8. decembrom 2021.

Avšak celkový odhad vzrástol na 19,8 milióna úmrtí na ochorenie Covid-19. Bolo to hneď po tom, ako použili nadmerné úmrtia ako odhad skutočného rozsahu pandémie. Tento krok predstavuje globálne zníženie celkových úmrtí celkovo o 63 % (19,8 milióna z 31,4 milióna), a to počas prvého roku očkovania proti ochoreniu Covid-19.

Okrem toho sa podarilo vedcom odhaliť aj ďalšie úmrtia, ktorým bolo možné predísť. Bolo by to v takom prípade, ak by sa do konca roka 2021 dosiahli plánované ciele pokrytia očkovaním 20 %, ktoré bolo stanovené COVAXom a 40 % stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Očkovanie v lekárňach 

Čo sa týka očkovania na Slovensku, Ministerstvo zdravotníctva posudzuje možnosti a pravidlá očkovania v lekárňach. Vyplýva to z predbežnej informácie o návrhu novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý pripravuje rezort zdravotníctva.

Vakcína vo veľkokapacitnom očkovacom centre
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Okrem zvažovania podmienok pre očkovanie v lekárňach rezort pripravuje aj pravidlá pre internetový výdaj liekov rozšírený o mobilnú aplikáciu. Na základe obdržaných podnetov ministerstvo vyhodnocuje aj možnosť zmien v nekomerčnom klinickom skúšaní.

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu so svojimi podnetmi a návrhmi do 11. júla. Rezort zdravotníctva plánuje predložiť návrh novely zákona do pripomienkového konania v auguste tohto roku.

Platnosť preukazov

Mnohí ľudia sa však pýtajú na platnosť očkovacích preukazov. Ako ozrejmila Rada Európskej únie (EÚ), ich používanie sa predĺžilo do konca júna 2023.

Preukazy o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom testovaní na ochorenie COVID-19, zamerané na zjednodušenie voľného pohybu v bloku počas pandémie, sú v platnosti od minulého júla a členské štáty EÚ ich už vydali takmer dve miliardy. Podľa Rady je možné platnosť preukazov zrušiť skôr.

Väčšina krajín EÚ v posledných mesiacoch zrušila pandemické obmedzenia pre zlepšenie situácie, no nedávny nárast infekcií poháňaný novými variantmi vedie vlády k prehodnoteniu stratégií.

korona ockovanie
zdroj: TASR/Roman Hanc

Vo Francúzsku napríklad ministerka zdravotníctva Brigitte Bourguignon tento týždeň odporučila, aby ľudia znova v hromadnej doprave a na preplnených miestach nosili rúška.

Zdroje: FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, SITA, NCZI, The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá