Valášek pre Startitup: Hanba Ficovi. Posledné, čo krajina potrebuje, je ukričaný populista (ROZHOVOR)

  • Tomáš Valášek je poslanec a podpredseda hnutia PS
  • Má za sebou úspešnú diplomatickú minulosť
  • Prezradil, čo si myslí o kauze vyhrážania redaktorke RTVS
Tomáš Valášek, Robert Fico
Startitup/Matej Hlbočan, TASR
  • Tomáš Valášek je poslanec a podpredseda hnutia PS
  • Má za sebou úspešnú diplomatickú minulosť
  • Prezradil, čo si myslí o kauze vyhrážania redaktorke RTVS

Tomáš Valášek je poslancom Národnej rady, pôsobí v mimoparlamentnom hnutí Progresívne Slovensko a je bývalým diplomatom s bohatou históriou.

Čo si myslí o kauze vyhrážania redaktorke RTVS, na ktorej majú podiel aj niektorí politici? Kedy sa podľa neho skončí vojna na Ukrajine? Čo mu na večeri kedysi prezradil Fidel Castro a aká bola Madeleine Albrightová, sa dozvieš v exkluzívnom rozhovore.

  • Išlo by Progresívne Slovensko do koalície s Hlasom?
  • Má Tomáš Valášek ambície stať sa ministrom zahraničia?
  • Ako vníma Blahove a Matovičove reči
  • Prečo bola jeho večera s Fidelom Castrom sureálnym zážitkom

Išlo by po voľbách Progresívne Slovensko do koalície s Hlasom?

Opýtajte sa nás po voľbách. Na Slovensku nikdy nedopadli voľby tak, ako ukazovali prieskumy. Šesť mesiacov pred poslednými voľbami mali PS a Spolu v prieskumoch myslím 11 až 12 percent, Za ľudí približne toľko isto, OĽANO malo 6,1. Dopadlo to však celé inak.

Ja úprimne neviem, aký Hlas príde do volieb. Hlas to totiž tak trochu hrá na všetky strany. V zahraničnej politike sa však hlási k Západu, k nášmu členstvu v EÚ a NATO, čo ich ctí.

Tomáš Valášek
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Čiže nevylučujete prípadné koaličné spájanie v budúcnosti?

Vylúčiť čokoľvek v tejto situácii by bolo predčasné.

Už ste aj nejako rokovali?

Nie, žiadne rokovania neprebehli ani neprebiehajú.

S ktorými stranami by ste sa určite nespájali?

Smer, Republika a ĽSNS, pretože to podľa mňa nie sú demokratické zoskupenia. Stále však sledujem isté pohyby, najmä na konzervatívnejšej strane politického spektra, takže úplne neviem odpovedať.

Pôsobili ste aj v strane Za ľudí. Tejto strane v prieskumoch neustále klesajú preferencie, ako sa na nich dívate dnes s odstupom času?

Ja som sa rozišiel najmä s koalíciou. Keď Igor Matovič vymyslel prvú zo svojich atómoviek, ten nešťastný Sputnik. Pre mňa bolo neprijateľné, že premiér Slovenskej republiky hrá hlúpu a viditeľnú propagandistickú hru Vladimira Putina. Vtedy som odišiel z koalície a aj zo strany Za ľudí.

Zaujímate sa ešte o situáciu v strane Za ľudí?

Nie, vôbec. Väčšina ľudí, ktorí mi tam boli blízki, je už v SaS.

Išli by ste s bývalou stranou do nejakej spolupráce? Predvolebnej alebo inej?

Nemám pocit, že oni majú záujem. Ja vnímam, že sa skôr orientujú na konzervatívnejšiu časť politického spektra. A to je ďalší dôvod, prečo som rád, že som urobil také rozhodnutie, aké som urobil.

Tomáš Valášek
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

PS sa v posledných voľbách nedostalo do parlamentu, aktuálne sa však v prieskumoch dlhodobo nachádzate nad hranicou zvolenia. Čomu pripisujete túto zmenu a rast preferencií?

Poučili sme sa z toho zlého, ale aj dobrého. Cítiť u nás väčšiu skromnosť, ale aj profesionalitu. Strana je vo vnútri oveľa disciplinovanejšia a cieľavedomejšia, ako bola pred poslednými voľbami.

Máme za sebou aj veľmi úspešné projekty. Napríklad víťazstvo v európskych voľbách, máme troch europoslancov, vrátane Michala Šimečku, ktorý je prvým slovenským podpredsedom europarlamentu. Naša vynikajúca prezidentka Zuzana Čaputová je bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska. V posledných mesiacoch do našej strany vstúpili ďalší skvelí odborníci.

Množstvo politológov aj sociológov hovorí, že politika „zhrubla“. Pripisujete rastu vašich preferencií aj fakt, že oproti množstvu politických strán pôsobíte slušne? Chcete do slovenskej politiky priniesť viac slušnosti a dôstojnosti?

Určite. A taktiež odbornosti. Opäť hovorím: Posledné, čo táto krajina potrebuje, sú ďalší krikľúni, ktorí si mýlia politiku s facebookovými statusmi a instagramovými videjkami.

Strašne tu chýba typ štátnika, ktorý premýšľa aj nad horizont štyroch rokov. Sú reformy a zmeny, ktoré Slovensko potrebuje, aby sme boli viac prosperujúci a silnejší, ale aj uznávanejší v zahraničí.

V strane sa vystriedali viacerí predsedovia. Je pán Šimečka dobrým predsedom, keď si ho porovnáte s Trubanom či Bihariovou?

Neviem porovnať Trubana so Šimečkom, pretože vtedy som ešte nepôsobil v strane. Michala Trubana však poznám ako veľmi múdreho človeka. S Irenou Bihariovou vychádzam veľmi dobre, za jej predsedníctva som vstúpil do strany.

Michal Šimečka ju však skutočne dôstojne nahradil a za jeho pôsobenia narástli percentá veľmi utešene. Faktom je, že ani jeden náš bývalý predseda zo strany neodišiel, čo je na Slovensku veľmi vzácne. My nie sme strana jedného človeka.

Podľa niektorých názorov je pán Šimečka mdlý vo svojom prejave. Neviete, prechádza nejakými rétorickými cvičeniami? Pracuje aj na tomto aspekte?

To posledné, čo potrebuje táto krajina, je ďalší ukričaný populista, ktorý oznamuje nové atómovky. To, čo ponúka Progresívne Slovensko ako strana a čo Michal Šimečka zosobňuje ako náš líder, je slušnosť, odbornosť a dôraz na obsah veci. Nie na to, čo vyzerá dobre v percentách alebo na Facebooku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá