Vallo reaguje na preplnené námestie: Neviem prečo pred zdravím uprednostňujeme krátkodobý zisk

  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyzýva ľudí k dodržiavaniu opatrení a zodpovednosti
  • Inak nám podľa neho hrozia Vianoce s veľmi zlými číslami
  • Rázne sa ohradil aj voči organizovaniu „street-food festivalu“ na Hviezdoslavovom námestí v centre mesta
vallo, bratislava
TASR/Jaroslav NovákInstagram Stories/Bistronomy.sk
  • Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyzýva ľudí k dodržiavaniu opatrení a zodpovednosti
  • Inak nám podľa neho hrozia Vianoce s veľmi zlými číslami
  • Rázne sa ohradil aj voči organizovaniu „street-food festivalu“ na Hviezdoslavovom námestí v centre mesta

Počty pozitívnych na ochorenie COVID-19 v Bratislave stúpajú, primátor Matúš Vallo vyzval na dnešnej tlačovej konferencii k zodpovednosti.

„Vzhľadom na stúpajúce čísla nakazených v Bratislave je mojou zodpovednosťou vyzvať ľudí na to, aby boli pred sviatkami aj počas nich, zvlášť opatrní. Aby odložili kontakty s ľuďmi, ktoré nie sú v týchto dňoch nevyhnutné a aby sa pred plánovanými väčšími pracovnými, rodinnými, či priateľskými stretnutiami dali otestovať antigénovými testami,“ povedal Vallo.

Aká pandémia? Bratislavu zaplavili tisícky ľudí pri stánkoch s občerstvením

Od nástupu druhej vlny pandémie dáta ukazovali, že hlavné mesto je na tom v porovnaní s inými mestami dobre. „V posledných dňoch nám čísla novo infikovaných, ale aj hospitalizovaných jednoznačne ukazujú, že aj v Bratislave sa situácia zhoršuje,“ upozorňuje.

Vallo reagoval aj na preplnené Hviezdoslavové námestie, kde sa cez víkend zhromaždili stovky ľudí. „Neviem nájsť logické vysvetlenie, prečo sa to deje. Neviem prečo pred zdravím uprednostňujeme krátkodobý zisk. Ak by tam siahala moja kompetencia, nikdy by som to nedovolil. Ale moja kompetencia tam nesiaha, sú to trhy organizované mestskou časťou Staré Mesto,“ povedal.

Buďme naďalej zodpovední!

Od nástupu druhej vlny pandémie dáta ukazovali, že Bratislava je na tom v porovnaní s inými mestami dobre. Prudký nárast ochorení sa v Bratislave nekonal a plošné testovanie na začiatku novembra nám potvrdilo fakt, že patríme k mestám s najnižšou mierou infikovaných obyvateľov. Dnes to už, bohužiaľ, neplatí. Čísla nárastu nakazených nám ukazujú, že aj v Bratislave sa situácia zhoršuje.S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa pochopiteľne všetci tešíme na čas strávený s našimi najbližšími. O to dôležitejšie je, aby sme počas zvyšných dvoch týždňov do sviatkov boli obzvlášť opatrní. Spravme všetci maximum pre to, aby sme na čas odložili kontakty, ktoré nie sú nevyhnutné, radšej urobili jeden veľký nákup namiesto zbytočných opakovaných návštev obchodov a pred väčšími plánovanými stretnutiami, ale aj pred samotnými sviatkami, sa dali otestovať.Prosím, buďme naďalej zodpovední a prispôsobme tomu aj naše správanie. Čím viac sa obmedzíme teraz, tým bezpečnejší bude kontakt s našimi najbližšími počas sviatkov. Máme nádej, že budúci rok sa náš život vráti do normálu. Verím, že to všetko zvládneme, preto vydržme!

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Tuesday, December 8, 2020

Primátor ďalej vyzval všetkých podnikateľov gastro priemysle, aby rešpektovali nariadenia vlády. Ak teraz podľa neho nezačneme byť zodpovední, budeme mať Vianoce s veľmi zlými číslami.

V Bratislave incidencia, teda priemerný denný prírastok na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň, stúpla zo 174 na 241 nových prípadov. „Reprodukčné číslo v našom metropolitnom regióne je momentálne na hodnote 1,2 – 1,3. Toto sú alarmujúce čísla. Miera rastu epidemickej krivky sa pohybuje na 6 – 7,5 percenta denne, čo je ekvivalentom zdvojnásobenia pozitívnych prípadov každý 1 až každé 2 týždne,“ informuje hlavné mesto.

Hlavný hygienik Mikas: Regionálne lockdowny nebudú mať efekt, rokujeme o celoplošnom

„Pred tromi týždňami, sme upozornili, že situácia v zdravotníctve v Bratislavskom kraji je mimoriadne vážna. Žiaľ, ukázalo sa, že sme mali správne dáta a vývoj sme predvídali správne. V kraji je aktuálne najvyšší počet hospitalizovaných pacientov od vypuknutia pandémie,“ doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Vírus je opäť v zariadeniach pre seniorov

Vysoký nápor nových pacientov pociťujú nemocnice, ale aj zariadenia pre seniorov v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Ukazuje sa, že ani pri dodržaní najvyšších hygienických a bezpečnostných opatrení nedokážeme zabrániť tomu, aby sa vírus do týchto zariadení dostal. Napriek tomu, že zamestnancov testujeme nad rámec nariadení vlády každý týždeň, že testujeme klientov a máme obmedzené návštevy v týchto zariadeniach, v posledných dňoch sa v nich vyskytlo viacero pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19,“ informuje mesto.

„Všade tam, kde to je v našich silách, sme vyzvali na sprísnenie režimu. Vyzvali sme Starú tržnicu, kde prebieha lokálny vianočný trh, aby navýšila personál na kontrolu dodržiavania opatrení. Pretestovaní budú všetci predajcovia v stánkoch, v priestore pred Tržnicou bude zrušený gastro stánok,“ uviedlo mesto. Na vianočných trhoch na Tyršáku rovnako organizátor posilní bezpečnostnú službu, ktorá bude častejšie upozorňovať na dodržiavanie pravidiel.

Zdroje: TK, SITA, Facebook/Matúš Vallo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech