Vallo sľúbil, že chodci sa v meste už nebudú musieť báť. Predstavil dôležitú novinku

  • Chodci, cyklisti, ale aj motoristi sa už túto zimu budú môcť po Bratislave pohybovať bezpečnejšie
  • Na priechodoch pre chodcov by už vďaka novej úprave nemalo dochádzať k častým zraneniam
TASR/Jakub Kotian, TASR/AP Photo/Christophe Ena
  • Chodci, cyklisti, ale aj motoristi sa už túto zimu budú môcť po Bratislave pohybovať bezpečnejšie
  • Na priechodoch pre chodcov by už vďaka novej úprave nemalo dochádzať k častým zraneniam

Po tom, čo v roku 2018 pribudla hlavnému mestu na základe novely zákona zodpovednosť za údržbu viac ako 1 000 000 metrov štvorcových chodníkov bez relevantného navýšenia rozpočtu, Bratislava zimu jednoducho nezvládla a priznáva to aj magistrát. 

Mesto objasňuje, že pri nepriaznivom zimnom počasí je pohyb po Bratislave vždy zhoršený. Podľa mesta však môže zimná údržba tieto dopady zmierňovať, avšak nie úplne eliminovať. 

Bratislava prišla kvôli pandémii o milióny eur. Pozri sa, aký výpadok má tvoje mesto či dedina

Bratislava na čele s primátorom Matúšom Vallom sa už teraz snaží na zimu adekvátne pripraviť. Mesto preto začalo s implementáciou novinky, ktorú určite ocenia mnohí obyvatelia a obyvateľky hlavného mesta. 

Bezpečnejšie priechody pre chodcov v zime 

Verejný priestor v Bratislave má veľa detailov, ktoré vedia zážitok z mesta pokaziť. Jedným z nich je prechádzanie po priechodoch pre chodcov v zime – dlhodobým zážitkom je šmýkanie sa po nafarbených pásoch so strachom, či nespadneš.

„Počas celého roka sme okrem techniky, soli a operačných plánov mysleli aj na povrchy komunikácií a riešenie tohto problému. Postupne vyznačujeme priechody pre chodcov tak, aby boli bezpečnejšie, menej šmykľavé a lepšie viditeľné,“ informuje na sociálnej sieti Matúš Vallo.

Bezpečnejšie priechody pre chodcov v zime

Bezpečnejšie priechody pre chodcov v zime ❄️Verejný priestor v Bratislave má veľa detailov, ktoré vedia zážitok z mesta pokaziť. Jedným z nich je prechádzanie po priechodoch pre chodcov v zime – dlhodobým zážitkom je šmýkanie sa po nafarbených pásoch so strachom, či nespadnete. Počas celého roka sme okrem techniky, soli, operačných plánov mysleli aj na povrchy komunikácií a riešenie tohto problému. Postupne vyznačujeme priechody pre chodcov tak, aby boli bezpečnejšie, menej šmykľavé a lepšie viditeľné.Nové priechody pre chodcov sú vytvorené z dvojzložkového studeného plastického materiálu a reflexnej balotiny, ktorá je lepšie viditeľná aj keď prší. Pri hladkom povrchu značenia totiž dážď vytvára súvislú vrstvu vody, ktorá výrazne redukuje schopnosť reflexnej balotiny odrážať svetlo z reflektorov vozidiel a priechod je tak horšie viditeľný. Štruktúrovaný povrch, naopak, odvádza vodu zo zrážok a balotina na povrchu značenia naďalej plní reflexnú funkciu. Od začiatku roka sme touto metódou obnovili už vyše 200 priechodov a pokračujeme v tom ďalej.

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Dienstag, 29. September 2020

 

Nové priechody pre chodcov sú vytvorené z dvojzložkového studeného plastického materiálu a reflexnej balotiny, ktorá je lepšie viditeľná aj keď prší. 

„Pri hladkom povrchu značenia totiž dážď vytvára súvislú vrstvu vody, ktorá výrazne redukuje schopnosť reflexnej balotiny odrážať svetlo z reflektorov vozidiel a priechod je tak horšie viditeľný. Štruktúrovaný povrch, naopak, odvádza vodu zo zrážok a balotina na povrchu značenia naďalej plní reflexnú funkciu,” informuje magistrát.

Bratislava sa posunie o krok vpred. Vallo ukázal vizuál stoviek nových nájomných bytov

Od začiatku roka Bratislava touto metódou obnovila už viac ako 200 priechodov a pokračuje v tom ďalej. Tento krok magistrátu vnímajú veľmi pozitívne nielen chodci, ale aj cyklisti či motoristi.

„To je super! Ja som si kvôli tomu musela kúpiť iné zimné topánky, lebo som sa viackrát skoro vysypala na priechodoch. Nevedela som, že to má riešenie a som absolútne milo prekvapená, že to mesto rieši,“ píše v komentároch pod oznamom mesta Jana.

„Konečne sa človek nezabije pri daždi alebo snehu. A pomôže to aj motorkárom a tiež cyklistom,“ myslí si Vladimír.

Zdroje: Facebook/ Matúš Vallo má rád Bratislavu, bratislava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech