Bratislava prišla kvôli pandémii o milióny eur. Pozri sa, aký výpadok má tvoje mesto či dedina

  • Podľa informácii rezortu financií, slovenským mestám a obciam uberie aktuálna koronakríza 8 % príjmov naviazaných na dane z príjmu fyzických osôb
  • Najväčšie mestá na Slovensku tak hlásia výpadky pohybujúce sa na úrovni až niekoľkých miliónov eur
matu
TASR/Jaroslav Novák
  • Podľa informácii rezortu financií, slovenským mestám a obciam uberie aktuálna koronakríza 8 % príjmov naviazaných na dane z príjmu fyzických osôb
  • Najväčšie mestá na Slovensku tak hlásia výpadky pohybujúce sa na úrovni až niekoľkých miliónov eur

Výpadok dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020 pre obce a mestá predstavuje spolu až 121 527 000 eur. Výnimkou, samozrejme, nie je ani hlavné mesto Bratislava. Bratislavský magistrát hlási výpadok 9 308 872 eur. To, o koľko financií prišlo tvoje mesto či dedina, si môžeš skontrolovať priamo na stránke Ministerstva financií.

„Naše mesto utrpelo v dôsledku koronakrízy najviac zo všetkých samospráv. Desiatky miliónov eur v dôsledku nižšieho výberu podielových daní, ďalšie milióny sú výpadok príjmov DPB, kvôli ktorému sme museli zrušiť aj nákup nových autobusov. A ďalšie milióny eur budú dôsledkom sociálneho balíčka vlády, ktorý je financovaný hlavne z príjmov samospráv,“ vyjadril sa primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Vallo predstavil vôbec prvý ochranný pruh na slovenských cestách. Bratislava je príkladom pre ostatné mestá

Magistrát upozorňuje, že pri scenári nezvládnutej pandémie Bratislava očakáva pokles HDP o 20 – 40 %, čo bude mesto stáť cez 122 000 000 eur. Mesto bude obmedzené na úplne nevyhnutné funkcie a nebude schopné platiť svoje záväzky bez zásadnej a okamžitej pomoci štátu. Tá bude v tejto situácii nevyhnutná na udržanie zamestnanosti v mestských organizáciách.

Mesto Výpadok
Bratislava 9 308 872  eur
Košice 5 345 256 eur
Prešov 2 246 523 eur
Žilina 2 047 137 eur
Banská Bystrica 1 874 305  eur
Nitra 1 834 157 eur
Trnava 1 462 429 eur
Trenčín 1 280 520 eur
Martin 1 328 018 eur

Aj keď výpadky z mestského rozpočtu sú značné, bratislavský magistrát konštatuje, že mesto prvú vlnu epidémie koronavírusu zvládlo. Dôvodom bolo rýchle zavedenie opatrení, ale aj disciplína obyvateľov.

„Kým ale nebude dostupná vakcína, koronavírus bude naďalej súčasťou našich životov. Je nesmierne dôležité, aby bola Bratislava pripravená na možné ďalšie vlny tohto ochorenia,“ objasňuje vedenie mesta.

Mesto chce druhú vlnu pandémie zvládnuť aj vďaka signalizačnému systému COVID semafor, ktorý by určite prišiel vhod aj ďalším slovenským mestám a obciam. Semafor z dát analyticky vyhodnotí, v akej fáze epidémie sa nachádzame a ktoré z pripravených opatrení v rôznych oblastiach správy mesta je potrebné zaviesť do praxe. 

Signalizačný systém bol zostavený s epidemiológom bratislavského magistrátu Martinom Pavelkom. „COVID semafor v takejto forme nás posúva na samotnú špičku medzi svetovými metropolami. Sme jediní v celej strednej a východnej Európe, ktorí počítajú efektívne reprodukčné číslo na základe epidemiologických dát,“ povedal Martin Pavelka. 

Systém založený na rovnakom princípe pripravuje ministerstvo zdravotníctva na celonárodnej úrovni, kde využije práve know-how epidemiológa Martina Pavelku.

68 nových prípadov koronavírusu za nedeľu. Až 41 z nich v jedinom meste

Úlohou monitorovacieho a signalizačného systému je poskytnúť včasné varovanie pred nekontrolovaným šírením nákazy tak, aby mohlo mesto podniknúť potrebné preventívne kroky a nekontrolovanému šíreniu nákazy vopred zabrániť. 

Vedenie mesta si uvedomuje, že opatrenia, ktoré mesto zavádza, sú často citlivé a výrazne ovplyvňujú život obyvateliek a obyvateľov Bratislavy. Rozhodnutia magistrátu boli však vždy prijaté v záujme verejného zdravia.

Vďaka signalizačnému systému môže mesto okamžite zaviesť opatrenia odporúčané odborníkmi pre jednotlivé fázy epidémie a tak môže ovplyvniť rýchlosť šírenia ochorenia COVID-19. Na to, aby bol tento postup efektívny je nutné, aby potrebné pravidlá a opatrenia dodržiavali všetci rovnako zodpovedne.

Zdroje: bratislava.sk, Facebook/Matúš Vallo, MFSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá