Vážny útok na Kramároch: Agresívny muž dobil sestričku, zdravotníka aj pacienta

  • Vážny útok na Kramároch sa odohral v sobotu podvečer
  • Agresívny muž zaútočil na pacienta, zbil zdravotnú sestru a vážne zranil zdravotníka
Útok na Kramároch. Vážny incident v nemocnici
Ilustračné fotografie TASR/Jaroslav Novák
  • Vážny útok na Kramároch sa odohral v sobotu podvečer
  • Agresívny muž zaútočil na pacienta, zbil zdravotnú sestru a vážne zranil zdravotníka

V bratislavskej Nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch došlo k vážnemu incidentu. Jeden z pacientov čakajúcich na vyšetrenie v sobotu 22. júna podvečer napadol druhého pacienta. Následne sa vrhol aj na zdravotnú sestru a začal ju udierať.

Ako na Facebooku informuje Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), útočil 44-ročný muž, ktorého na Centrálne prijímacie oddelenie priviezli záchranári. Približne 15 minút po prevoze napadol pacienta. Na pomoc prišla sestra z ambulancie, no agresívny muž sa pustil aj do nej.

„Agresívny pacient v útokoch pokračoval a fyzicky zaútočil na sestru, ktorú udieral do tváre a následne ju sotil na zem. Náš ďalší zdravotník sa snažil agresívneho pacienta spacifikovať, ten mu pritom spôsobil vážne poranenie pravej ruky. Obaja zdravotníci utrpeli ľahšie až stredné poranenia tváre a horných končatín,“ píše UNB na sociálnej sieti.

Následky útoku

Nemocnica ďalej špecifikuje, že zdravotníkovi vzniklo vážne zranenie ruky. Vyžiada si dlhšiu liečbu, pre ktorú bude musieť byť vyradený z pracovného procesu. Zostáva teda práceneschopný (PN). Napadnutá sestra zostala po incidente v šoku a utrpela zranenia, z ktorých sa bude liečiť niekoľko dní.

Ešte počas napadnutia do nemocnice privolali policajnú hliadku aj bezpečnostnú službu. Agresívneho pacienta policajti umiestnili do cely predbežného zadržania (CPZ). UNB v súčasnosti avizuje, že bude naňho čoskoro podané trestné oznámenie.

Vyjadrila sa aj polícia

Polícia na sociálnej sieti potvrdila, že incidentom sa už zaoberá. Policajti ho vyšetrujú ako trestný čin výtržníctva v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví spáchaných na chránenej osobe. Uvádzajú, že k útoku malo dôjsť krátko pred 19:00 hod na urgentnom príjme.

„V dôsledku násilného vstupu do priestorov ambulancie mal agresívny muž zraniť chorého pacienta a taktiež fyzicky napadnúť ďalšieho zo záchranárov,“ píšu policajti s tým, že prípad realizujú v takzvanom ,,super rýchlom konaní“.

Čo hovorí riaditeľ nemocnice?

„Ako lekár som sa s agresívnymi pacientmi stretol už niekoľkokrát, je to vždy veľmi nepríjemné a pochopiteľne nikto z nás nechce takéto situácie pri výkone svojej práce zažívať. Pre mňa osobne je však zarážajúce ako často, prichádza k takýmto agresívnym útokom na zdravotníkov,“ uviedol v príspevku riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

„Už to nie je iba o vytrhnutých stoličkách v čakárni, dokopaných dverách na ambulancii alebo poškodených nemocničných posteliach, čo je samozrejme tiež veľký problém, ale hnev a agresia niektorých osôb sa obrátila na nevinných ľudí, v tomto prípade na lekárov, sestry, sanitárov a ostatných zdravotníkov, ktorí si iba robia svoju prácu – zachraňujú životy a liečia chorých,“ hovorí.

Nesmú sa podľa neho opakovať situácie, kedy sa zdravotníci do situácií, pri ktorých na nich niekto verbálne alebo fyzicky zaútočí.

„Chcel by som preto požiadať spoločnosť o odsúdenie takýchto činov a podporu zdravotníkov, ktorí tiež žijú svoje životy, majú svoje rodiny a nechcú byť terčami agresie. Mojim kolegom želám skoré uzdravenie a ďakujem im za ich odvahu, postaviť sa agresorovi a brániť napadnutých,“ dodal.

UNB v reakcii na incidenty plánuje zaviesť viaceré opatrenia. Má ísť okrem bezpečnostnej služby aj o ďalšie kroky, ktoré zvýšia bezpečnosť zdravotníkov a eliminujú útoky.

 

Útok z februára

Ako sme ťa informovali v tomto článku, na Kramároch brutálne napadli zdravotníka aj vo februári.

Tridsaťpäťročný zdravotný pracovník sa stal terčom útoku dvoch cudzincov. Tí sa podľa dostupných informácií snažili oklamať staršiu dámu. Tvárili sa, že zbierajú podpisy a finančné príspevky pre charitu. Využívali falošné dokumenty a tabuľky pod značkou UNICEF.

Pracovník si situáciu všimol a zasiahol. Muži však na neho zaútočili a spôsobili mu vážne zranenia. Sám opísal, že ho kopali, bili a pichali perom do rúk, hrude a ramien. Snažili sa zrejme získať späť falošný podpisový hárok, ktorý pracovník držal v ruke. Keď mu ho vzali, z miesta činu ušli. Zdravotník napriek zraneniam a odporúčaniam nastúpil do práce už na ďalší deň.

Zdroje: Facebook/Univerzitná nemocnica Bratislava, Archív SIU, Facebook/Polícia SR – Bratislavský kraj

Najnovšie videá

Trendové videá