„Včeličku“ ti možno pichnú v lekárni, ministerstvo zdravotníctva prichádza s novelou

  • Rezort zdravotníctva plánuje predložiť návrh novely zákona do pripomienkového konania v auguste tohto roku
  • V mimoriadnej situácii sa nachádza osem zariadení sociálnych služieb
Vakcína vo veľkokapacitnom očkovacom centre
TASR/Ján Krošlák
  • Rezort zdravotníctva plánuje predložiť návrh novely zákona do pripomienkového konania v auguste tohto roku
  • V mimoriadnej situácii sa nachádza osem zariadení sociálnych služieb

Ministerstvo zdravotníctva posudzuje možnosti a pravidlá očkovania v lekárňach. Vyplýva to z predbežnej informácie o návrhu novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorý pripravuje rezort zdravotníctva.

Okrem zvažovania podmienok pre očkovanie v lekárňach rezort pripravuje aj pravidlá pre internetový výdaj liekov rozšírený o mobilnú aplikáciu. Na základe obdržaných podnetov ministerstvo vyhodnocuje aj možnosť zmien v nekomerčnom klinickom skúšaní.

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu so svojimi podnetmi a návrhmi do 11. júla. Rezort zdravotníctva plánuje predložiť návrh novely zákona do pripomienkového konania v auguste tohto roku.

Epidémia v Česku silnie

V Česku stúpajú počty nakazených koronavírusom i hospitalizovaných. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že za to zrejme môžu nové varianty omikronu, ktoré spôsobujú rýchlejšie šírenie vírusu.

Denné počty nakazených koronavírusom v Česku už štvrtý raz za sebou prekonali hranicu tisíc. Laboratóriá za ostatných sedem dní odhalili 5 680 nových prípadov, teda o takmer 2 900 viac ako v predchádzajúcom týždni. Odborníci navyše upozorňujú, že nakazených môže byť reálne omnoho viac, pretože sa málo testuje.

Nárast počtu nových prípadov podľa Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) pravdepodobne spôsobujú subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Problémom týchto variantov je, že sa môžu nakaziť aj ľudia, ktorí už ochorenie prekonali.

„Imunita po prekonaní ochorenia teda nemusí byť spoľahlivou ochranou pred infekciou,“ upozornil SZÚ.

Zásadné je podľa expertov sledovať najmä počet hospitalizovaných, ktorý za uplynulý týždeň vzrástol zhruba o tretinu. Vo štvrtok ležalo v českých nemocniciach 192 pacientov s COVID-19, z toho sedem v ťažkom stave. Minulý týždeň bolo hospitalizovaných 136, z nich päť vo vážnom stave, vyplýva podľa TN.cz z údajov ministerstva zdravotníctva.

Ministerstvo zvolalo na piatok aj tlačovú konferenciu, na ktorej sa k situácii vyjadrili hlavná hygienička Pavla Svrčinová a námestník ministra Josef Pavlovic.

Námestník odporučil nosiť rúška aspoň v zdravotníckych zariadeniach a v hromadnej doprave a firmy by podľa neho mohli znova zvážiť možnosti práce z domu.

Tiež zdôraznil dôležitosť očkovania, najmä u ľudí so zdravotnými problémami, ktorí nemajú odporúčané tri dávky vakcíny proti COVID-19. Ku koncu leta v Česku spustia preočkovanie štvrtou dávkou pre vybrané skupiny ľudí. Ďalšie opatrenia zatiaľ nechystajú.

omikron sekvenácia pcr testy koronavírus
zdroj: TASR/Milan Kapusta

V mimoriadnej situácii sa nachádza osem zariadení sociálnych služieb

V mimoriadnej situácii sa pre ochorenie COVID-19 aktuálne nachádza osem zariadení sociálnych služieb. V nich z celkového počtu 478 zamestnancov a 728 klientov je pozitívne testovaných 93 osôb, z toho 21 zamestnancov a 72 klientov.

Ministerstvo práce o tom informovalo v tlačovej správe. Poskytovatelia sociálnych služieb podľa rezortu naďalej postupujú na základe stanovených protiepidemických postupov. Zamestnanci sa v prípade potreby naďalej individuálne testujú v domácom prostredí antigénovými testami.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí je pripravené okamžite sprísniť podmienky v zariadeniach sociálnych služieb, ak si to situácia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 bude vyžadovať.

Aj v spolupráci so samosprávami ako zriaďovateľmi zariadení pripravuje novelizáciu pandemického plánu pre rezort, ktorý vychádza z predošlých skúseností počas krízového obdobia.

Cieľom je predovšetkým ochrana zdravia a psychickej pohody klientov ako aj stabilita zamestnancov zariadení. Odbor krízového manažmentu a bezpečnosti rezortu práce považuje aktuálnu situáciu v zariadeniach sociálnych služieb za pokojnú a stabilizovanú.

„Súčasná situácia v zariadeniach sociálnych služieb je omnoho pokojnejšia aj vďaka prijatým opatreniam a usmerneniam zo strany ministerstva. Na základe aplikačnej praxe dnes pripravujeme novelizáciu pandemického plánu v spolupráci s VÚC, pre prípad ďalšej vlny pandémie, ktorú očakávame na prelome septembra a októbra,“ uviedol riaditeľ Odboru krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Hudák.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá