Vďa­ka 3D tech­no­ló­gii môže malé diev­čat­ko opäť žiť plno­hod­not­ný život

Ľubomír Tereš / 2. apríla 2015 / Business

Ďal­ší prí­pad, kedy sa potvr­di­lo, že využi­te 3D tla­čiar­ní môže mať veľ­ký význam pre ľudí so zdra­vot­ným hen­di­ke­pom. Len tak ďalej!

 

Najstaršia z troch detí, Faith Lennox, prišla pri narodení o časť ľavej ruky. Jej pozícia počas pôrodu zapríčinila neprekrvovanie ľavého predlaktia, čo znamenalo nenapraviteľné poškodenie tkaniva, svalu a kosti. Po 9 mesiacoch neúspešných pokusov zachrániť končatinu, sa lekári rozhodli pre amputáciu ľavého predlaktia.

 

 

Sedemročná Faith nikdy nerozmýšľala o nasadení protézy, až pokým sa nedozvedela, že si jednu takú môže sama navrhnúť, ľahko ju nasadiť a dokonca s ňou môže aj bicyklovať rýchlosťou, o akej predtým ani nesnívala.

Riešenie ponúklo 3D štúdio s názvom Build It Workspace, ktoré učí ľudí používať high-tech tlačiarne. Za jediný deň jej vytvorili protézu a to dokonca v jej obľúbených farbách, ružovej, modrej a fialovej. "Je to skvelé!", hanblivým hlasom povedala Faith, keď stála v obklopení super výkonných počítačov.

 

 

“Finálny produkt bude výsledkom rozrastajúcej sa technológie, ktorá má spôsobiť prielom v oblasti náhradných protéz“, hovorí Mark Lengsfeld, zakladateľ štúdia Build It Workspace. Takéto náhrady sú špeciálne vhodné najmä pre menšie deti, ktoré rýchlo rastú a majú problém s používaním tých klasických, kvôli ich váhe a veľkosti. Oproti klasickým protézam sú aj mnohonásobne lacnejšie, keďže ich cena sa pohybuje len okolo $50.

 

Áno, iba $50.

 

"Je skvelé robiť takéto veci", vyjadril sa Mark Lengsfeld na margo výroby plastovej protézy, ktorá váži iba necelého pol kilogramu. Lengsfeld a jeho 3 zamestnanci skonštruovali pomocou 3D tlačiarne už rôzne predmety a to najmä pre ropné spoločnosti. Umelá ruka pre Faith bola však prvá, ktorú vyrobili.

Malé dievčatko, ktoré sa v 3 rokoch učilo plávať a surfovať s jej otcom, už vie, čo urobí ako prvé, keď bude môcť konečne používať svoju novú ruku. “Jazdiť na bicykli“, hovorí Faith s veľkým úsmevom na tvári.

 

 

Zdroj:dailymail.co.uk

Pridať komentár (0)