Vďaka Biopodu si môžeš v obývačke vypestovať svoj vlastný mini prales

  • Pľúca Zeme sa neustále zmenšujú a spolu s nimi strácame aj veľké množstvo rôznych živočíchov. To podnietilo Jareda Wolfe-a k zostrojeniu Biopodu – mikroklímy, vďaka ktorej si doma bez námahy vypestuješ kúsok vlastného pralesa alebo odchováš vzácny druh plaza.
cov
  • Pľúca Zeme sa neustále zmenšujú a spolu s nimi strácame aj veľké množstvo rôznych živočíchov. To podnietilo Jareda Wolfe-a k zostrojeniu Biopodu – mikroklímy, vďaka ktorej si doma bez námahy vypestuješ kúsok vlastného pralesa alebo odchováš vzácny druh plaza.

V roku 2014 sa skupina mladých fyzikov, inžinierov a výskumníkov rozhodla založiť start-up s názvom CropTech. Vďaka transformácií najmodernejších technológií do praxe vytvorili hyd­ro­po­nic­ký systém, ktorý sa postará o tvoju vnútornú a vonkajšiu záhradu, ako aj o akvárium.

Pri záhradkárčení s CropTech si určite ruky od hliny nezašpiníš. Vďaka hydroponickej tech­no­ló­gií môžeš pestovať rastliny bez pôdy, iba za pomoci minerálnych roz­to­kov vo vode. Takže tvoja rastlina bude prijímať všetky potrebné živiny priamo z vody. Tá sa recykluje priamo v systéme, takže ušetríš vodu aj náklady.

cc

Tento plne automatizovaný systém má pritom viac funkcií ako švajčiarsky nožík. Samozrejmosťou je auto­diag­nos­tika, včasné dete­ko­va­nie poru­chy, pod­pora, ale aj sys­tém pod­pory života.

O tom, že CropTech nie len jeden z mnohých start-upov svedčí aj ich výhra v súťaži StartupAwards.SK 2014 v kategórii spoločnosť. Úspechom je aj získanie silných sponzorov, ktorými sú Neulogy Ven­tu­res a Michal Tru­ban.

b

Na trh automatizovaných záhradiek však dorazila novinka s názvom Biopod a bude pre CropTech skutočnou konkurenciou. Podarilo sa jej rozvíriť vlny záujmu u ľudí po celom svete. A nie je sa čomu čudovať. Jej tvorca Jared Wolfe si na Kickstarteri vypýtal skromných 30 000 dolárov, no nakoniec obdržal slušných 40 000.

Tak ako aj pri BioTech, aj tu môžeš pestovať takmer čokoľvek. Od byliniek či zeleniny cez kvetinový záhon až po mini prales. V Biopode však nájdeš aj klasickú pôdu, do ktorej si na začiatku zaseješ tebou zvolené semienka. Od tohto momentu ti stačí len zapnúť aplikáciu a zvoliť druh rastliny, ktorú chceš pestovať.

biopod1

Appka ťa bude informovať o životnom cykle rastliniek, ukáže ti očakávanú dobu kvitnutia, ale aj množstvo úrody. Na dlhé zimné večery určite dobre padne možnosť pozrieť si časozberné video rastu tvojich rastlín a to dokonca v HD.

Tvorca Jared Wolfe sa venoval vyše 20 rokov študovaniu ohrozených druhov žiab a ich biotopov. Vo svojom projekte na tieto malé živočíchy, citlivé na prostredie, nemohol zabudnúť. Biopod vznikol za účelom ochrany ohrozených druhov drobných živočíchov žijúcich v pralese.

fr

Takže tento projekt neslúži len na zjednodušenie práce pri pestovaní záhradky. Biopod môže mať celospoločenský dosah. Vďaka regulovanej mikroklíme môže byť každý schopný vypestovať si svoj kúsok pralesa a bez problémov v ňom chovať aj ten najnáročnejší druh živočícha a to priamo v obývačke.

zdroj:inhabitat.com, zdroj fotografií:croptech.com,inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech