Vďaka nápadu speváka Landu sa možno môže v marci začať koncertovať. Odobril ho aj český minister zdravotníctva

  • V Čechách sa možno onedlho budú konať koncerty
  • Nový plán schválil aj minister zdravotníctva, rozhodnúť však musí hygiena
párty
Unsplash/ Anthony DELANOIX
  • V Čechách sa možno onedlho budú konať koncerty
  • Nový plán schválil aj minister zdravotníctva, rozhodnúť však musí hygiena

Na koncerty, párty a iné podobné hromadné podujatia sme už pomaly aj zabudli. Už to je nejaký čas, čo koronavírus zdecimoval nielen kultúrny priemysel, ale aj mnohé iné oblasti. Naši českí susedia však prichádzajú so skvelým plánom. Vďaka nemu sa v Česku vyberú kultúrni nadšenci na koncert pravdepodobne už v marci.

Bol by si za koncerty spojené s PCR testovaním, aké plánujú v Česku?

Ešte predvlani sa konal v pražskej Lucerne koncert za koncertom a vo veľkej sále sa mohlo zabávať viac ako dvetisíc ľudí. Teraz všetko závisí od epidemiologickej situácie.

V cene vstupenky aj PCR test

O to, aby sa mohlo v Česku koncertovať čo najskôr, sa snaží spevák Daniel Landa. „Ten pocit, ktorý mám vo vnútri, je fakt zúfalstvo. Snažím sa držať, aby som si ponechával nadhľad, ale už to cítim dlhšie ako veľký tlak na hrudníku. Preto som sa rozhodol angažovať,“ vyjadril sa.

Landa patrí k aktivistom, ktorí by najradšej zrušili úplne všetky opatrenia a na svoju kampaň neváha využívať aj hoaxy. Tento nápad sa však ujal aj vo vláde.

Kľúčom k otvoreniu pražskej Lucerny sú PCR testy z úst, ktoré by sa započítali do ceny vstupenky. Plán už posvätil aj samotný minister zdravotníctva. Akcie by boli bez rúšok a mohol by na nich fungovať aj bar.

Česko nakúpi liek na COVID-19, znižuje riziko ťažkého priebehu až o 80 percent

Minister zdravotníctva hovorí o najbezpečnejšom mieste na Zemi

„Bude to pravdepodobne to najbezpečnejšie miesto na Zemi, pretože všetci ľudia vrátane pani upratovačky alebo údržbára budú musieť mať z toho dňa PCR test,“ hovorí minister zdravotníctva Jan Blatný. Ľudia potom získajú unikátny náramok na ruku, na ktorom je vygenerovaný kód potvrdzujúci negatívny výsledok.

Dostať ľudí za kultúrou sa snaží  aj spevák Dan Bárta. Uvažuje sa aj nad štátom hradenými antigénnymi testami, s tými by však pravidlá boli prísnejšie. „Diváci budú sedieť v rúškach tak, aby medzi nimi bola dostatočná vzdialenosť. Takýchto koncertov sme pár naplánovali v lete aj na jar a normálne to fungovalo. Vydržíme to my aj ľudia, pretože to vydržať chceme,“ ozrejmil Bárta.

Vďaka nemu by sme sa mohli vrátiť na futbal i na koncerty. Česi si brúsia zuby na nový žuvačkový test, ktorý chcú predávať v obchodoch

Pre účastníkov by vzniklo špeciálne testovacie miesto, kam by mohli prísť maximálne dva dni pred akciou. Ak by to nestihli, tak majú možnosť otestovať sa zhruba tri hodiny pred koncertom na mieste konania akcie.

Česko s testovaním divákov môže vraj prakticky začať aj hneď. Pripravený je už aj systém, ktorý výsledok testu prepojí so vstupenkou. Veľký otáznik predstavuje hygiena, ktorá to musí ešte schváliť. 

Zdroj: cnn.iprima.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá