Vedci dospeli k zaujímavému poznatku: Liek, ktorý na bolesť používame celé roky, nie je o nič účinnejší ako placebo

  • Podľa vedcov z University of Sydney je paracetamol najmenej efektívny pri akútnych bolestiach chrbta
  • Takisto paracetamol nefunguje tak, ako by mal ani pri migréne
  • Neexistujú však dostatočné dôkazy a sú potrebné ďalšie výskumy
tabletky
Pexels,JESHOOTS.com,unplash
  • Podľa vedcov z University of Sydney je paracetamol najmenej efektívny pri akútnych bolestiach chrbta
  • Takisto paracetamol nefunguje tak, ako by mal ani pri migréne
  • Neexistujú však dostatočné dôkazy a sú potrebné ďalšie výskumy

Po liekoch, kde sa nachádza látka paracetamol siahame väčšinou preto, aby sme znížili horúčku alebo zmiernili bolesti. Paracetamol patrí medzi najpopulárnejšie analgetiká bez predpisu a kúpime ho v každej lekárni.

Považuje sa jednoducho za liečivo, ktoré znižuje intenzitu signálov bolesti smerujúcich do mozgu. Nachádza sa napríklad v Paralene, Panadole alebo v Coldrexe. V posledných rokoch sa však hovorí, že nie je až taký účinný, ako sme si mysleli.

Austrálski vedci dospeli k názoru, že lieky s účinnou látkou paracetamol nie sú pri bežných ochoreniach alebo úrazoch účinnejšie ako placebo. Informuje o tom austrálsky spravodajský kanál ABC.

zdroj: pixabay/stevbp

Na bolesti chrbta nepomáha

Vedci z University of Sydney v recenzii pre Medical Journal of Australia povedali, že najmenej efektívny je pri akútnych bolestiach chrbta. Vedci preskúmali rôzne recenzie, prieskumy a štúdie, kde porovnávali dôkazy o analgetických účinkoch paracetamolu s placebom (soľný roztok alebo sterilná voda) pri liečbe takmer 50 bežných bolestivých stavov. Výsledky ukázali účinnosť liečiva len pri artróze kolena a bedra, kraniotómii, tenzných bolestia hlavy a perineálnych bolestiach po pôrode.

„Aj keď je paracetamol široko používaný, jeho účinnosť pri zmierňovaní bolesti bola preukázaná iba pri niekoľkých podmienkach a jeho prínos je často malý,“ uvádza sa v štúdii.

VÝSKUM: Tento liek pri Covide znižuje nutnosť hospitalizácie a bráni úmrtiu. Doma ho máš aj ty

Austrálsky spravodajský portál news.com.au ďalej uvádza: „Dôkazy vysokej alebo strednej kvality, že paracetamol (zvyčajne 0,5–1 g, jedna alebo viac dávok) je na zmiernenie bolesti lepší ako placebo, boli k dispozícii iba pre štyri zo 44 vyšetrených bolestivých stavov.“

Spoluautorka štúdie Christina Abdel Shaheed na webe The University Of Sydney píše, že v našich vedomostiach máme medzery, a to najmä čo sa týka používania liekov na zmiernenie bolesti. „Toto systematické hodnotenie zahŕňalo 36 recenzií (viac ako 19 000 účastníkov) pri 44 bolestivých stavoch.“ Abdel Shaheed dospela k záveru, že ľudia by sa nemali spoliehať na lieky proti bolesti ako na samostatnú liečbu na zmiernenie bolesti.

Účinný pri migréne?

Paracetamol je bežne používaným liekom nielen v Austrálii, ale aj u nás na Slovensku. Neexistujú však dostatočné dôkazy na to, aby dokonca zmiernili bolesti pri migréne, pooperačné bolesti, bolesť zubov, brucha a bežné bolesti hlavy spojenými s prechladnutím. „Pri väčšine bolestivých stavov nám jednoducho chýbajú definitívne dôkazy, aby sme vedeli, či funguje alebo nefunguje,“ uviedla pre NCA NewsWire hlavná autorka recenzie Christina Abdel Shaheed.

Dodáva, ž v prípade tenzných bolestí hlavy vieme, že funguje lepšie ako placebo. „Pre väčšinu ostatných stavov však jednoducho chýbajú dôkazy, ktoré by umožňovali silné alebo definitívne vyhlásenia o účinnosti paracetamolu.“

 Podľa vedcov tento výskum predstavuje „úder“ pre paracetamol. Milióny ľudí na svete sa naň spolieha, keď pocítia bolesti. „Toto preskúmanie po prvýkrát prináša dôkazy o účinnosti paracetamolu pri liečbe bolestí v jednom dokumente,“ dodala Abdel Shaheed.

Odborníčka zároveň dôrazne upozorňuje, že by sa mal prestať odporúčať pri bolestiach chrbta. Napríklad Panadol v svojom príbalovom letáku píše, že je vhodný na zmiernenie miernej až stredne silnej bolesti, napríklad pri bolesti hlavy, migréne, zubov, ale aj spomínaného chrbta. „Mnohí sa na neho spoliehajú, aj keď je už dnes známe, že pri bolestiach chrbta je neúčinný.“ Ďalej odporúča podrobnejšie preskúmanie účinkov tohto liečiva. 

zdroj: Freepik/wayhomestudio

Už pred piatimi rokmi výskumná anglická skupina Cochrane pri podrobnom skúmaní databáz liečby bolestí chrbtice zistila, že 4 g paracetamolu na akútnu bolesť chrbtice nie sú o nič účinnejšie ako placebo.Už vtedy boli vedci skeptickí aj pri liečbe iných ochorení – podľa nich liečivo paracetamol nelieči kašeľ, nevoľnosť ani migrénu a pri bolestiach hlavy urobíte lepšie, ak zvolíte iné liečivo. Informoval o tom aj magazín o zdraví Vyšetrenie – Zoznam.

Zdroje: ABC, Medical Journal of Australia, The University of Sydney, news.com.au, Evidently cochrane, Vyšetrenie Zoznam

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá