Vedci hlásia prelom v boji s COVID-19. Predstavili protilátku, vďaka ktorej sa nenakazíš koronavírusom

  • Biofarmaceutická spoločnosť so sídlom v Kalifornii tvrdí, že objavila protilátku, ktorá by mohla chrániť ľudské telo pred koronavírusom  Experti tvrdia, že ho z ľudského tela dokáže vyplaviť do štyroch dní
Ilustračná/Unsplash/ Science HD
  • Biofarmaceutická spoločnosť so sídlom v Kalifornii tvrdí, že objavila protilátku, ktorá by mohla chrániť ľudské telo pred koronavírusom  Experti tvrdia, že ho z ľudského tela dokáže vyplaviť do štyroch dní

Firma Sorrento Therapeutics oznámila, že objavila protilátku STI-1499, o ktorej deklaruje, že môže poskytnúť „100% inhibíciu“ vakcíny COVID-19. Informáciu priniesol portál Fox News.

„Chceme zdôrazniť, že existuje liek. Existuje riešenie, ktoré funguje na 100 percent,“ povedal pre Fox News Dr. Henry Ji, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Sorrento Therapeutics. „Ak máte vo vašom tele neutralizačnú protilátku, nepotrebujete dodržiavať ani sociálne dištancovanie. Medzi ľudí môžete ísť bez strachu.“

Odborníci zo Sorrento Therapeutics veria, že našli kľúč k úspešnej liečbe ochorenia COVID-19, ktorému podľahlo už vyše 308 000 ľudí po celom svete. Vďaka výskumu kalifornskí vedci testovala miliardy protilátok, ktoré zhromaždili za posledné desaťročie. Práve tento krok mal expertom na poli biomedicíny umožniť identifikovať stovky potenciálnych protilátok. Zistili, že niektoré z nich ukázali schopnosť blokovať naviazanie bielkovín na ľudský enzým ACE2, ktorý je receptorom, ktorý vírus bežne používa na prienik do ľudských buniek.

zdroj: Unsplash/NCI

Ďalším testovaním vedci v Sorrento zistili, že existuje jedna konkrétna protilátka, ktorá sa ukázala ako 100 % účinná pri blokovaní COVID-19 pred infikovaním zdravých buniek a jej názov je STI-1499. „Ak protilátka zabráni vírusu preniknúť do ľudskej bunky, vírus nemôže prežiť,“ povedal Dr. Ji. 

Ji zdôraznil, že protilátka sa môže použiť ako preventívna terapia, pretože neexistujú žiadne vedľajšie účinky a že môže byť účinnejšia ako akákoľvek vakcína, ktorá sa v budúcnosti vyvinie. Vedci sľubujú, že dokážu poskytnúť až 200 000 dávok mesačne a chcú vyrobiť ďalšie desiatky miliónov, aby vyhoveli predpokladanému dopytu.

zdroj: Unsplash/NCI

Mark Brunswick, viceprezident spoločnosti Sorrento, uviedol, že vývoj liečby protilátkami môže byť pri rýchlom boji proti koronavírusu účinnejší. Kým liečba očkovaním môže trvať až 18 mesiacov, účinná liečba na báze protilátok, môže byť k dispozícii za oveľa kratšiu dobu a s oveľa väčšou mierou úspešnosti. 

Poukazuje však na to, že na to, aby bola liečba protilátkami dostupná do niekoľkých mesiacov, by bolo potrebné rýchle schválenie zo strany Food and Drug Administration.

„Ihneď po zavedení  infúzie je tento pacient voči ochoreniu COVID-19 imúnny. Ak nás dnes schváli FDA, každý, kto dostane túto protilátku, sa môže vrátiť do práce a nemusí sa báť či sa nakazí COVID-19,“ dodal Dr. Brunswick. 

Zdroje: Fox News, investors.sorrentotherapeutics.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech