Vedci konečne zistili, aká je šanca, že sa nakazíš v lietadle. Nová štúdia prináša šokujúce závery

 • Celkovo je riziko nákazy koronou počas letu podľa novej štúdie nízke
 • Vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. Je to kombinácia 100 % čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom
 • Rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy
BeFunky-collage-79
Unsplash /Gerrie van der Walt, Unsplash/Camila Perez
 • Celkovo je riziko nákazy koronou počas letu podľa novej štúdie nízke
 • Vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. Je to kombinácia 100 % čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom
 • Rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy

Riziko, že sa cestujúci nakazí v lietadle koronavírusom, je nízke. Tvrdí to David Powell, zdravotnícky expert Medzinárodného združenia leteckých dopravcov IATA (International Aviation Transport Association), ktoré celosvetovo združuje 290 leteckých spoločností.

Celkovo je riziko nákazy Covidom-19 počas letu nízke. Vzduch v kabíne lietadla je mimoriadne čistý. Je to kombinácia 100 % čerstvého vzduchu a určitého množstva recyklovaného vzduchu, ktorý prechádza HEPA filtrom. Rovnakým, aký sa používa aj na operačných sálach a ktorý odstraňuje všetky mikroorganizmy,“ tvrdí David Powell z IATA.

Letecký sektor čelí vnímaniu, že dopravné lietadlá sú nebezpečným miestom,“ dodáva Powell.

Na základe diskusií s veľkým množstvom leteckých spoločností, s odborníkmi z oblasti verejného zdravia a odbornej literatúry, vieme, že došlo len k zopár prípadom prenosu na palube lietadla, ale to sú naozaj len výnimky. V jednej krajine zdravotnícke orgány sledovali 1 100 ľudí nakazených chrípkou a nezaevidovali ani jediný prenos choroby z cestujúceho na cestujúceho,“ dopĺňa Powell.

Domnieva sa, že dôvodom je umiestnenie sedadiel cestujúcich na palubách tak, že nesedia čelom k sebe, sedadlá lietadiel predstavujú fyzickú bariéru a vzduch cirkuluje od stropu k podlahe, čím kvapôčky smerujú zhora nadol.

zdroj: wizz air

Podľa odborného leteckého portálu Aviation Week možno rovnako považovať prenos vírusu na palube lietadla na cestujúceho či posádku za zriedkavý.

Zaznamenal sa na niektorých dlhotrvajúcich diaľkových letoch, medzinárodných repatriačných letoch, kde však už cestujúci predtým vykazovali symptómy ochorenia, alebo im bolo zistené po prílete. Avšak vo všetkých prípadoch sa od týchto ľudí nikto počas letu prenosom vírusu nenakazil,“ dodáva šéfredaktorka portálu Air Transport World Karen Walker.

Súčasné hygienické opatrenia na letiskách

Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy a výstavby SR nariadil pre všetky slovenské letiská hygienické opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať počas doby na letisku.

Povinné je prekrytie horných dýchacích ciest rúškom alebo šálom či šatkou (neplatí pre deti do 3 rokov) a nosenie rúška počas celej doby na letisku aj na palube lietadla, dezinfekcia rúk pri vstupe do budovy letiska, dodržiavanie sociálnych rozostupov aspoň 2 metre pri vybavení na checkine a na bezpečnostnej kontrole.

84 prípadov za utorok. Máme tu superšíriteľov zodpovedných za 80% infekcií, tvrdí Krajčí

Zároveň je cestujúcim po prílete zmeraná telesná teplota. Zamestnanci letiska nosia pri vybavení cestujúcich ochranné prostriedky.

Hygienické opatrenia povinné na palubách lietadiel:

 • povinné nosenie tvárových rúšok pre cestujúcich aj palubný personál,
 • denná dezinfekcia lietadiel dezinfekčnými prostriedkami, ktoré sa používajú aj v nemocniciach a ich účinok trvá 24 hodín,
 • HEPA filtre – lietadlá sú je vybavené filtračným systémom, ktorý odstraňuje vzduchom prenášané častice a čistí vzduch každé 3-4 minúty,
 • dôkladná hygiena rúk cestujúcich aj personálu,
 • bezkontaktné platby na palube lietadiel,
 • nevytváranie radov – pri nástupe do lietadla a pri čakaní na toaletu nebude možné čakať v rade, ale prichádzať postupne,
 • obmedzenie palubných služieb – servírovanie len balených jedál a nápojov, nedostupnosť palubných časopisov na palube.
Zdroje: Aviation Week, Air Asia, TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech