Vedci našli spôsob, ako sa zaručene zbaviť otravného štikútania. Hlásia 92 % úspešnosť

  • Nepríjemného čkania alebo štikútania sa človek často nemôže zbaviť aj niekoľko minút, dokonca aj hodiny
  • Americkí vedci teraz tvrdia, že našli spôsob, ako zastaviť čkanie pomocou jednoduchého vynálezu
  • Tým je slamka v tvare písmena L, ktorá zaznamenala 92 % úspešnosť
  • Pitie slamkou simuluje dva nervy, ktoré poskytnú úľavu od čkania. Vynález poputuje aj do obchodov
kanie
Unsplash/krakenimages
  • Nepríjemného čkania alebo štikútania sa človek často nemôže zbaviť aj niekoľko minút, dokonca aj hodiny
  • Americkí vedci teraz tvrdia, že našli spôsob, ako zastaviť čkanie pomocou jednoduchého vynálezu
  • Tým je slamka v tvare písmena L, ktorá zaznamenala 92 % úspešnosť
  • Pitie slamkou simuluje dva nervy, ktoré poskytnú úľavu od čkania. Vynález poputuje aj do obchodov

Každý to aspoň raz za život zažil, a niektorí nešťastníci to zažívajú pravidelne. Nepríjemného čkania alebo štikútania sa človek často nemôže zbaviť niekoľko minút, dokonca aj hodiny.

Američania opäť ukázali vyspelosť svojich dronov. Prvýkrát natankovali stíhačku z dronu vo vzduchu

Zdravoteka.sk uvádza, že ku čkaniu dochádza kŕčovitým sťahovaním bránice. Vyvoláva ho dráždenie bránicových nervov, pričom sa vytvára typické čkanie (hik). Okrem toho, že je čkanie nepríjemné a vzbudzuje nechcenú pozornosť, môže byť aj bolestivé.

Mnohí ľudia majú svoje overené recepty, ktoré podľa nich zaberajú. Niektorí zadržujú dych, iní dýchajú do plastového vrecka, ďalší jedia cukor prípadne sladké, iní pijú vodu či dokonca jedia.

Jednoduchý nástroj v tvare slamky 

Tieto ľudové recepty sú ale často nespoľahlivé a často aj nepraktické. Americkí vedci teraz hlásia, že našli spôsob, ktorý zastaví nechcené čkanie. Stačí jednoduchý nástroj, slamka v tvare písmena L, ktorá zaznamenala 92 % úspešnosť pri zastavení čkania.

Výskumníci z University of Texas Health Science Center v San Antoniu uverejnili svoje objavy v odbornom časopise JAMA Network Open.

zdroj: University of Texas Health Science Center

„Štikútka je pre niektorých ľudí občas nepríjemná, iným však významne ovplyvňuje kvalitu života,“ uviedol Ali Seifi, MD, docent neurochirurgie na Lekárskej fakulte Joe R. v San Antoniu v San Antoniu a Teresa Lozano Long School of Medicine vo vyhlásení.

„Patria sem mnohí pacienti s poranením mozgu a mozgovej príhody a pacienti s rakovinou. V tejto štúdii sme mali niekoľko pacientov s rakovinou. Niektoré chemoterapie spôsobujú čkanie,“ vysvetlil vedec.

Nástroj je jednoduchou slamkou, ktorej jedna strana vedie do úst človeka a druhá strana má zakončenie s dierkou a tlakovým ventilom. So slamkou (FISST) potom stačí piť.

Stimuluje súčasne dva nervy 

Nasávanie slamkou a prehĺtanie súčasne stimuluje dva nervy, phrenické a vagusové, ktoré poskytnú úľavu od čkania, uvádzajú vedci.

Silné nasávanie vedie k stiahnutiu bránic a zväzku svalov, ktoré počas dýchania nafukujú pľúca. Nasávanie a prehĺtanie tiež vedú k uzavretiu hrtanovej príklopky, ktorá pri prehĺtaní zakrýva priedušnicu. Toto pomáha ukončiť čkanie.

Vynález FISST už stihli výskumníci otestovať na 600 jedincoch. Z nich 249 úplne odpovedalo na prieskum a bolo zahrnutých do výskumnej analýzy.

Účinnosť je 92 %, čoskoro bude slamka dostupná aj v obchodoch 

FISST zastavil čkanie v takmer 92 % prípadov, uviedli používatelia. Pokiaľ ide o spokojnosť, 226 z 249 účastníkov (90,8 %) odpovedalo kladne na otázky, či sa im zdá byť tento nástroj ľahko použiteľný.

Respondenti boli predovšetkým dospelí nad 18 rokov (70 %), pričom pomer žien a mužov bol vyrovnaný. 

Pokiaľ ide o frekvenciu čkania, 69 % uviedlo, že ho mávajú aspoň raz mesačne, a väčšina prípadov (65 %) bola prechodná v trvaní menej ako dve hodiny.

Američania si budú môcť vynález už čoskoro kúpiť, vedci sa na základe licenčnej zmluvy dohodli so spoločnosťou Colorado na predaji FISST v obchodoch.

Vynález ešte čaká ďalšie takzvané dvojité slepé testovanie v Európe aj v Amerike. Jednej skupine bude poskytnuté zariadenie, ktoré je nefunkčné, druhej funkčné, pričom účastníci nebudú vedieť, ktoré zariadenie im bolo pridelené.

Zdroje: Zdravoteka.sk, JAMA Network Open, University of Texas Health Science Center

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK