Vedci našli spôsob, ako využiť veternú energiu zo stromov

  • Využitie stromov aj na niečo iné, než len na produkciu kyslíka? Vedcom sa podaril obdivuhodný objav.
wind-in-trees-1020x500
  • Využitie stromov aj na niečo iné, než len na produkciu kyslíka? Vedcom sa podaril obdivuhodný objav.

Predstav si svet plný lesov produkujúcich všetku energiu, čo potrebujeme. Tento sen sa môže sa stať skutočnosťou s novou formou produkcie energie z vetra. Tento spôsob funguje na princípe premeny pohybu stromov na čistú energiu. Táto technológia je založená na použití piezoelektrického javu – nabitý elektrický náboj, ktorý sa získa z vibrácií akéhokoľvek náboja. Na základe reportu z Journal of Sound and Vibration, pohyb stromov, do ktorých fúka vietor produkuje vibrácie, ktoré môžu byť úspešne prekonvertované do čistej energie.

piezoelectricity-889x725

Foto: inhabitat.com

Štúdia vytvorená vedcami na univerzite v Ohio (Ohio State’s Laboratory of Sound and Vibration Research) potvrdila, že je možné prekonvertovať akékoľvek vibrácie v rôznych veľkostiach na použiteľnú elektrickú energiu z prirodzeného pohybu stromov. Prirodzená frekvencia, je ako stena, ktorá absorbuje a pohlcuje energiu vo vysokých frekvenciách, ako malé vlnenie vody, ktoré sa postupne zväčšuje do veľkých kruhov.

Celá štúdia a myšlienka je založená na vibráciách stromu, ktoré môžu byť dosiahnuté taktiež rôznymi silami vetru. Vedci testovali tento nápad v umelých lesoch použitím malých oceľových nosníkov v tvare písamena L, ktoré sú ovinuté s polyvinylidénfluoridom, čo je piezoelektrický materiál. Vedcom sa touto technológiou podarilo vyprodukovať 2 volty elektrickej energie.

reu_vigil1_2013

foto: harvardforest.fas.harvard.com

Piezoelektricita môže byť vyprodukovaná z rôznych materiálov – z ťukania do klávesníc notebookov až po ohýbajúci sa mrakodrap. Pre tých, ktorých by to zaujalo a chceli by niečo k tomuto vymyslieť, už je patentovaný spôsob výroby energie z ťukania na klávesnicu. Tak či onak, je to veľký krok vpred pri získavaní elektrickej energie, a to dokonca zo stromov, ktoré v dnešnej dobe vo veľkom vyklčujeme. Takže po novom nám stromy okrem potrebného kyslíka budú produkovať aj elektrinu.

Zdroj článku: inhabitat.com, zdroj prezentačného obrázku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK