Vedci „objavili“ 13 nových vírusov. Pre ľudstvo môžu niektoré z nich znamenať globálnu katastrofu

  • Vírusy sú všade, sú najhojnejšou entitou vo vesmíre
  • Napriek tomu, že sa vedci objavu potešili, toto zistenie neprináša nič dobré
Na snímke chorá žena a laboratórium
Ilustračné foto, Canva/Pixelshot, Pixelfit
  • Vírusy sú všade, sú najhojnejšou entitou vo vesmíre
  • Napriek tomu, že sa vedci objavu potešili, toto zistenie neprináša nič dobré

Americkým vedcom sa podarilo odhaliť 13 celkom nových vírusov. Ako píše TN.cz, majú pochádzať z Antarktídy a dlhé roky boli pod ľadom. No pre globálne otepľovanie by sa mohli opäť dostať na scénu a spôsobiť tak katastrofu nevídaných rozmerov.

13 nových vírusov sa podarilo objaviť skupine vedcov z Arizona State University, pričom prítomnosť týchto vírusov odhalili pri preskúmavaní Antarktídy. Ako uviedli, prenášačmi vírusov sú tulene, no dva z vírusov sú hrozbou aj pre človeka.

„Vírusy sú všade. Sú najhojnejšou entitou vo vesmíre. Ale napriek tomu sú jednou z vecí, o ktorých vieme najmenej. Ani nevieme, že väčšina z nich existuje,“ napísala autorka štúdie Melanie Regneyová, cituje portál NDTV.

Napriek tomu, že sa vedci objavu potešili, toto zistenie neprináša nič dobré. Podľa vedcov si treba uvedomiť fakt, že vírusy, ktoré sú nateraz „pochované“ pod ľadom v Antarktíde, sa kvôli topeniu ľadovcov môžu znovu prebrať k životu. Takzvané „zombie vírusy“, ako o nich hovoria, by mohli pokojne vyvolať globálnu katastrofu.

„Antarktída je ako kontinent veľmi nedotknutá. Je jediná, ktorá stále zostáva bez väčšieho zásahu človeka, takže o nej vieme veľmi málo. Štúdium evolučného aspektu vírusov je tam teda dôležité preto, aby sa pochopilo, ako funguje tamojší ekosystém,“ uviedla Melanie Regneyová.

Tím vedcov pracoval so vzorkami troch druhov antarktických tuleňov a následne porovnali genómy vírusov získaných z tuleních tkanív s genómami známych papilomavírusov. Práve týmto spôsobom odhalili 13 nových druhov.

Pozor na kliešťovú encefalitídu

Kliešťovou encefalitídou sa možno nakaziť aj z nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka a výrobkov z neho. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že vírus sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia. V rámci prevencie preto odporúča aj tepelnú úpravu výrobkov.

„Surové ovčie alebo kozie mlieko treba pred konzumáciou prevariť. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. (…) K nákaze u človeka dochádza v priemere jeden až dva týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii tepelne nespracovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Inkubačný čas však môže byť v rozmedzí dvoch až 28 dní,“ priblížil.

Minulý rok v lete ÚVZ zaznamenal na Horehroní epidémiu kliešťovej encefalitídy, ktorá bola spojená práve s konzumáciou výrobkov z nepasterizovaného ovčieho mlieka. „Pre ochorenie bolo vtedy hospitalizovaných 28 ľudí. Ani jeden z pacientov nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde,“ poznamenala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Úrad v tejto súvislosti pripomenul, že väčšina prípadov ochorenia býva spôsobená zaklieštením infikovaného kliešťa. Najúčinnejšou prevenciou je podľa neho očkovanie. Odporúča ho absolvovať ešte pred začiatkom jari, aby telo malo čas vytvoriť si dostatok protilátok skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov.

Zdroje: tn.nova.cz, Arizona State University, NDTV, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá