Vedci objavili revolučný spôsob v boji so zákernou chorobou: Dokáže zničiť až 99 % rakovinových buniek

  • Vyhrať boj s rakovinou sa snažia milióny ľudí na celom svete
  • Vedci neustále vyvíjajú nové metódy liečby
  • Tentokrát vraj ide o skutočne revolučný objav
Na snímke je pacientka s lekárkou.
Vedci vynašli nový spôsob boja s rakovinou, Canva
  • Vyhrať boj s rakovinou sa snažia milióny ľudí na celom svete
  • Vedci neustále vyvíjajú nové metódy liečby
  • Tentokrát vraj ide o skutočne revolučný objav

Nedávno vedci predstavili nový revolučný objav, pomocou ktorého zažali svetlo nádeje v ľuďoch, ktorí zo všetkých síl bojujú s rakovinou.

Ide o to, že vedci objavili spôsob, ako pomocou svetla ničiť rakovinové bunky. Je to možno najväčší objav v oblasti liečby rakoviny za posledné roky. Svoj nález publikovali v štúdii v časopise Nature Chemistry.

Nový spôsob boja s rakovinou

Tým, že experti použili blízko-infračervené svetlo na stimuláciu aminocyanínových molekúl, dosiahli ich synchronizované vibrovanie. To bolo dostatočne silné na roztrhnutie membrán rakovinových buniek.

Tento mimoriadny objav nielen sľubuje veľmi účinný prístup k boju s rakovinou, ale tiež predstavuje významné zdokonalenie oproti doteraz vyvinutým molekulárnym strojom určeným na zničenie rakoviny, píše sa na vedeckom portáli Science Alert.

Aminocyanínové molekuly, ktoré sa už využívajú v bioobrazovaní ako syntetické farbivá, sa stali významnou súčasťou tejto inovatívnej metódy. Tradične sa používali v malých množstvách na detekciu rakoviny. Tieto molekuly prejavujú výnimočnú stabilitu vo vodnom prostredí a prejavujú pozoruhodnú spôsobilosť k prichytávaniu sa na vonkajšie povrchy buniek.

Revolučný krok k efektívnej liečbe rakoviny

Výskumný tím, ktorý tvoria vedci z viacerých špičkových univerzít v Amerike, označuje túto novú metódu za revolučný krok v oblasti molekulárnych strojov určených na boj s rakovinou.

Chemik James Tour, spoluautor štúdie, ich označuje za „molekulárne trháky“ a charakterizuje ich neuveriteľnou rýchlosťou mechanického pohybu, ktorá prevyšuje ich predchodcov, tzv. motory typu Feringa, viac než miliónkrát.

Navyše môžu byť aktivované blízko-infračerveným svetlom, čo je kľúčovým prvkom tohto objavu, pretože umožňuje hlbšie preniknutie do tela. Táto inovácia by mohla ponúknuť možnosť liečby rakoviny v kostiach a orgánoch bez potreby invazívnych chirurgických zákrokov.

Vykonali rozsiahle experimenty v laboratóriách

Účinnosť „molekulárneho trháku“ pri ničení rakovinových buniek demonštrovali experti prostredníctvom rozsiahlych laboratórnych experimentov na kultivovaných rakovinových bunkách, kde ich „trhák“ dosiahol pozoruhodnú úspešnosť na úrovni 99 percent.

Mimoriadne povzbudivé bolo aj testovanie tejto metódy na myšiach s melanómovými nádormi, pričom polovica zvierat zostala bez stôp rakoviny v organizme po tom, čo ich osvietili blízko-infračerveným svetlom.

Keď sa tieto aminocyanínové molekuly dostanú do pohybu, elektróny v nich vytvárajú plazmóny, čo sú kolektívne vibrácie, ktoré sa šíria po celej molekule. Tento fenomén, známy ako plazmónom indukovaná mechanická akcia, hrá kľúčovú úlohu pri roztrhnutí membrán rakovinových buniek.

Hoci tím vedcov stojí ešte stále iba na začiatku výskumu, počiatočné nálezy sú už teraz mimoriadne sľubné. Vedci už skúmajú možnosti iných typov molekúl, ktoré by mohli použiť podobným spôsobom.

Aktivácia „receptora smrti“

Okrem tejto revolučnej metódy sme ťa nedávno informovali aj o tom, že americkí výskumníci vyvinuli stratégiu na otvorenie jadra rakovinových nádorov, čím zvýšili účinnosť liečby liekmi.

Tento inovatívny prístup zahŕňa využitie takzvanej „časovanej bomby“ na bunky, ktoré lemujú krvné cievy spojené s nádormi. Tieto krvné cievy zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole prístupu k nádorovým tkanivám, a kým sa neotvoria, imunitné bunky majú problém preniknúť do nádoru. Aby však dokázali s nádorom účinne bojovať, otvoriť sa musia.

Kľúč k tejto stratégii spočíva v aktivácii „receptora smrti“ na spomenutých bunkách, známeho ako Fas alebo CD95, pomocou špecifickej protilátky. Hneď ako je receptor spustený, iniciuje programovanú smrť bunky.

Vedci sa domnievajú, že až doteraz tento receptor v imunoterapii rakoviny trochu „podceňovali“. Napriek svojmu potenciálu žiadna protilátka zameraná na jeho aktiváciu doteraz nepostúpila do klinických skúšok.

Zdroje: Nature Chemistry, Science Alert, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá