Vedci odhalili, koľko hodín musíš cvičiť, aby si sa vyhol „tichému zabijakovi“. Prejaví sa, až keď máš problém

  • Ak sa chceš vyhnúť vysokému krvnému tlaku v starobe, mal by si cvičiť
  • Štúdia zistila, koľko hodín týždenne musíš cvičiť na jeho kontrolu
Žena robí rozcvičku na zemi a meranie tlaku.
Ilustračné foto, Freepik/@teksomolika, Freepik/@freepik
  • Ak sa chceš vyhnúť vysokému krvnému tlaku v starobe, mal by si cvičiť
  • Štúdia zistila, koľko hodín týždenne musíš cvičiť na jeho kontrolu

Ak chceš mať zdravé srdce a predchádzať vysokému krvnému tlaku, je dôležité pravidelne cvičiť. Nový výskum ukazuje, že cvičenie by si nemal obmedziť len na mladý vek. Ako informuje portál Science Alert, v pravidelnej fyzickej aktivite je potrebné pokračovať až do stredného veku. Týmto spôsobom dlhodobo udržíš svoje srdce v dobrej kondícii.

Štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 5 000 ľudí zo štyroch amerických miest, ukázala, že sociálne faktory ovplyvňujú ľudí rôzne. Niektorým ľuďom tieto faktory sťažujú život viac ako iným.

„Teenageri a ľudia vo veku okolo 20 rokov môžu byť fyzicky aktívni, ale tieto vzorce sa s vekom menia,“ ozrejmila autorka štúdie a epidemiologička Kirsten Bibbins-Domingo z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF).

Mnoho štúdií dokazuje, že cvičenie pomáha znižovať krvný tlak. Nový výskum však poukazuje na to, že je mimoriadne dôležité udržiavať vyššiu úroveň fyzickej aktivity počas mladej dospelosti. Toto môže byť kľúčové pre prevenciu hypertenzie, tvrdí jeden z autorov štúdie Bibbins-Domingo.

Tichý zabijak

Hypertenzia, často označovaná ako vysoký krvný tlak, je závažné zdravotné ochorenie. Postihuje miliardy ľudí po celom svete. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť srdcový infarkt a mŕtvicu. Okrem toho predstavuje riziko pre vznik demencie v starobe.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí hypertenziou viac ako jeden zo štyroch mužov a približne každá piata žena. Mnohí ľudia s vysokým krvným tlakom ale o svojom stave ani nevedia. Preto sa hypertenzia často označuje ako „tichý zabijak“. Napriek tomu existujú spôsoby, ako zmeniť vysoký krvný tlak. Jedným z nich je práve aj cvičenie.

Najlepšie obdobie na boj proti hypertenzii

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 5 100 dospelých. Títo účastníci sledovali svoje zdravie počas troch desaťročí. Používali na to fyzické hodnotenia a dotazníky. Tieto dotazníky zahŕňali otázky o ich cvičebných návykoch, fajčení a konzumácii alkoholu.

V rámci každého klinického hodnotenia merali krvný tlak účastníkov trikrát s minútovým odstupom. Na analýzu údajov rozdelili účastníkov do štyroch skupín podľa ich rasy a pohlavia.

Doktor meria pacientke krvný tlak.
zdroj: Freepik/@freepik

Vo všeobecnosti u mužov, žien aj v rôznych rasových skupinách sa úroveň fyzickej aktivity znižovala od 18 do 40 rokov. Súčasne s týmto poklesom stúpala miera hypertenzie. V ďalších desaťročiach pokračovalo znižovanie fyzickej aktivity.

Vedci tvrdia, že mladá dospelosť je dôležitým obdobím na zasahovanie proti hypertenzii v strednom veku. Odporúčajú použiť programy na podporu zdravia, ktoré propagujú cvičenie, aby sa tomuto problému predchádzalo.

„Takmer polovica našich účastníkov v mladej dospelosti mala suboptimálnu úroveň fyzickej aktivity, ktorá bola významne spojená s nástupom hypertenzie, čo naznačuje, že musíme zvýšiť minimálny štandard pre fyzickú aktivitu,“ uviedol hlavný autor Jason Nagata, expert z UCSF.

Koľko hodín treba týždenne cvičiť?

Výskumníci skúmali ľudí, ktorí v ranej dospelosti cvičili päť hodín týždenne. To je dvojnásobok odporúčaného minimálneho množstva pre dospelých. Zistili, že táto úroveň fyzickej aktivity výrazne znižuje riziko hypertenzie. Tento efekt je najvýraznejší, ak si ľudia udržia cvičebné návyky až do 60 rokov.

„Dosiahnutie aspoň dvojnásobku súčasných odporúčaní pre minimálnu fyzickú aktivitu pre dospelých môže byť prospešnejšie pre prevenciu hypertenzie ako jednoduché splnenie minimálnych odporúčaní,“ napísali vedci vo svojom článku.

Ale zintenzívniť týždennú fyzickú aktivitu nie je ľahké, najmä keď človek čelí život meniacim rozhodnutiam a rastúcim zodpovednostiam. „Môže to byť najmä prípad po strednej škole, keď sa príležitosti na fyzickú aktivitu zmenšujú, keď mladí dospelí prechádzajú na vysokú školu, do pracovnej sily a rodičovstva a voľný čas je narušený,“ povedal Nagata.

Zdroje: Science Alert, UCSF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá