Vedci odhalili niekoľko typov dlhého Covidu. Pribudlo takmer 1 000 infikovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 934
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 426
Na snímke ľudia s rúškami proti Covidu.
Unsplash/Swart
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 934
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 426

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 65,25 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 934 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 229 040, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 818 852 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 667 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 232.

Britskí vedci odhalili tri typy dlhého Covidu

Britskí vedci zistili, že existujú tri typy takzvaného dlhého Covidu – dlhotrvajúcich symptómov nákazy ochorením COVID-19. Každý typ má pritom vlastný súbor príznakov. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej na internetovom portáli medRxiv, píšu agentúry PA a DPA.

Bádatelia z londýnskej univerzity King’s College dlhý covid definovali ako prítomnosť príznakov ochorenia najmenej 84 dní po nákaze a do výskumu zaradili takmer 1500 ľudí.

Podľa príznakov ich potom rozdelili do troch skupín. V prvej boli neurologické príznaky ako únava, takzvaná „zastretá myseľ“ a bolesť hlavy. Takéto symptómy sa počas dlhého Covidu vyskytovali u ľudí infikovaných variantmi alfa a delta.

Druhá skupina zahŕňa dýchacie ťažkosti vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti. Tieto symptómy vykazovali pacienti, ktorí sa koronavírusom nakazili počas prvých vĺn pandémie.

pandémia, covid, testovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

V poslednej skupine sa nachádzajú osoby so zmiešanými príznakmi dlhého covidu, ktorí pociťovali búšenie srdca, zmeny na pokožke či bolesti svalov.

„Tieto údaje naznačujú, že postcovidový sydróm má niekoľko podtypov. Ich porozumenie by nám mohlo pomôcť v hľadaní spôsobov ich liečby,“ uviedla vedúca štúdie Claire Stevesová. Zdôraznila tiež, že ku každému pacientovi s dlhým covidom treba pristupovať individuálne.

Nežiaduce účinky vakcín

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k nedeli (31. 7.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11.091 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1715 ako závažných. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe.

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ ozrejmil ústav.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú.

Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá