Vedci rozlúskli najväčšiu dilemu párov: Delenie výdavkov 50 na 50 je nefér

  • Mladí idú bývať spolu, aby ušetrili
  • Viacerí si však svoje výdavky nedelia rovnomerne
  • Je to správne alebo sa má brať ohľad na ich jednotlivé príjmy?
vzťah peniaze pár
Ilustračný obrázok, Unsplash/Mathieu Stern, Chewy
  • Mladí idú bývať spolu, aby ušetrili
  • Viacerí si však svoje výdavky nedelia rovnomerne
  • Je to správne alebo sa má brať ohľad na ich jednotlivé príjmy?

Mnoho párov z generácií mileniálov a generácie Z v súčasnosti čelí nástrahám inflácie. Mladé páry sa pred uzavretím manželského zväzku zvyknú sťahovať spolu, aby ušetrili peniaze. To však vždy neznamená, že si výdavky rozdelia na polovicu.

Podľa správy Thriving Center of Psychology, ktorá v júni skúmala 906 nezosobášených párov generácie Z a milénia, žijú 3 z 5 nezosobášených párov v spoločnej domácnosti. Zatiaľ čo páry mileniálov majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú žiť spolu (65 %), v prípade generácie Z ide len o 37 % pravdepodobnosť.

Rovnaké nemusí vždy byť spravodlivé 

Až 54 %, teda vyše polovica opýtaných, uviedla, že financie boli jedným z faktorov ich rozhodnutia ísť do spoločného bývania. To však ešte neznamená, že si svoje výdavky delia v rovnakej výške. Prieskum zistil, že si polovica párov hypotéku alebo nájom nedelí rovnomerne, a 39 % si nedelí rovnako ani náklady na domáce zvieratá.

Čo je však ešte o niečo znepokojujúcejšie je fakt, že až 37 % párov má pocit, že ich vzťahu chýba finančná rovnosť a zdravá vyváženosť. Odborníci tvrdia, že výsledky prieskumu podčiarkujú, že pokiaľ ide o zdieľanie výdavkov, „rovnaké“ neznamená vždy „spravodlivé“. Tu je to však veľmi individuálne. 

„Odporúčam mladým párom, aby vážne zvážili rozdelenie účtov za domácnosť podľa príjmu a potom to prehodnocovali každý rok, keď sa príjmy menia,“ povedala Cathy Curtisová, certifikovaná finančná plánovačka a tiež zakladateľka a generálna riaditeľka firmy Curtis Financial Planning v kalifornskom Oaklande.

Na snímka je žena a muž
zdroj: Freepik/@Drazen Zigic

Curtisová to uvádza na príklade. Pokiaľ je tvoj plat vo výške jednej tretiny celkového príjmu tvojej domácnosti, mal by si platiť tretinu nájomného. Podľa plánovačky by si páry mali zhromaždiť všetky výdavky na domácnosť, vrátane fixných nákladov a priemeru variabilných nákladov.

Následne odporúča tieto náklady rozdeliť na základe príjmu a ukladať svoje pridelené sumy mesačne na spoločný účet. Táto metóda môže partnerom umožniť, aby obom, ale primárne osobe s nižším príjmom, zostali peniaze po dôležitých výdavkoch na dôchodok.

Podľa Curtisovej sa človeku s nižším príjmom uľaví. „Myslím si, že je to úplne spravodlivé, a myslím si, že to prispieva k väčšej spravodlivosti, menšej nevôli a tiež to vytvára viac komunikácie o peniazoch,“ povedala.

Treba brať do úvahy finančnú situáciu oboch

Ľudia prichádzajú do partnerstiev z rôznych finančných situácií, čo ovplyvňuje aj to, ako si rozdeľujú výdavky na domácnosť. Jeden z partnerov môže byť zaťažený študentskou pôžičkou alebo istým dlhom, zatiaľ čo druhý partner nie. Ten preto môže mať finančnú silu na znášanie nákladov na prenájom alebo hypotéku, aby sa iná osoba mohla sústrediť na splácanie svojich záväzkov.

„Myslím si, že je takmer nespravodlivé rozdeliť financie 50 na 50 bez toho, aby sme brali do úvahy finančnú situáciu vášho partnera,“ povedala finančná poradkyňa Sophia Daigleová, ktorá je tiež členkou Rady finančných poradcov CNBC. „Je naozaj dôležité získať lepší finančný obraz o tom, čo sa deje s vašou polovičkou.“

Polyamorné vzťahy naberajú stále viac na popularite
zdroj: Unsplash/Tyler Nix, Omar Lopez

Spoločnosť a kultúra sa posunuli smerom k väčšej rovnosti a ženy dnes zarábajú viac ako pred 50 rokmi. „Už to nie je o finančnej rovnosti; je to naozaj o tom, aké úlohy zohrávate vo svojom partnerstve a či sa obaja ľudia cítia vypočutí, videní, oceňovaní, podporovaní a uznávaní,“ povedala terapeutka Dr. Carli Blauová.

Pre páry je dôležité, aby o financiách viedli otvorené a úprimné rozhovory, keď sa k sebe nasťahujú, pretože si nažívajú spolu a nie oddelene. 

Je to však individuálne, pre jeden pár nemusí byť spravodlivé rozdeliť hypotéku alebo nájomné rovnomerne, pretože by jeden mohol platiť 90 % z výplaty a druhý iba 40 %, uvádza CNBC. Inému páru sa to však môže zdať úplne spravodlivé.

Zdroje: CNBC, Thriving Center of Psychology

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá