VEDCI: Toto je 7 vedecky overených spôsobov, ako zostať maximálne motivovaný aj v ťažkých časoch

  • Zostať motivovaným v náročných a zaťažkávajúcich časoch nie je vôbec jednoduché
  • Nie je to však ani nemožné, a my ti prezradíme, ako na to
  • Ak si z týchto tipov osvojíš hoci len niektoré, spravíš vďaka nim obrovský krok vpred
Tu je 7 vedecky overených spôsobov, ako zostať motivovaný
Unsplash/Oliver Ragfelt
  • Zostať motivovaným v náročných a zaťažkávajúcich časoch nie je vôbec jednoduché
  • Nie je to však ani nemožné, a my ti prezradíme, ako na to
  • Ak si z týchto tipov osvojíš hoci len niektoré, spravíš vďaka nim obrovský krok vpred

#1 Svoje ciele si čo najviac zjednoduš

Štúdia publikovaná v Clinical Gerontologist uvádza, že pre udržanie motivácie je nevyhnutné mať nejaký cieľ. Ako si však túto motiváciu udržať? Najlepším trikom, ako na to, je všetko si rozdeliť do čo najmenších cieľov. Ak teda napríklad chceš schudnúť, alebo naopak, nabrať svalovú hmotu, nedefinuj si svoj cieľ takto. Potrvá to totiž pridlho, čo by ťa mohlo odradiť. Radšej si ho definuj ako “Každý pondelok, stredu a piatok pôjdem do posilňovne.” Jednoduché, ľahko odsledovateľné, a navyše každou návštevou fitka budeš mať pocit, že si splnil svoj malý cieľ, čo udrží tvoju motiváciu. 

Tieto 3 dôležité tipy ti pomôžu život skutočne žiť, nie ho len prežívať

#2 S nikým sa neporovnávaj

Štúdia, ktorú publikoval portál ScienceDirect uvádza, že jednou z najviac demotivujúcich vecí je porovnávanie sa s druhými. Podľa zistení autorov tejto štúdie to spomaľuje náš progres, a dokonca to aj negatívne ovplyvňuje naše fyzické zdravie. Porovnávať sa s kýmkoľvek predsa nemá žiaden zmysel – každý z nás je úplne iný, a každý z nás je dobrý v niečom inom. Navyše, ľudia nám o sebe aj tak vždy ukážu len to, čo chcú, aby sme videli. 

#3 Podporuj sa s priateľmi

Možno si už sám na sebe spozoroval, aké skvelé je mať aspoň jedného priateľa, s ktorým sa neustále vo všetkom “hajpujete”. Toto potvrdili aj výskumníci z Dominican University od California, ktorým sa štúdiou podarilo dokázať, že ak sa s nejakým priateľom podelíš o svoj cieľ, je pravdepodobnejšie, že ho aj splníš. Stačí teda tak málo, a rozdiel môže byť taký veľký…

priatelia
zdroj: Unsplash/Felix Rostig

#4 Nezabúdaj na odmeny

Každý z nás je podvedome nastavený na systém odmien, čo znamená, že keď sa nám niečo podarí, očakávame za to odmenu – ktorá nás motivuje ešte viac, a takto dookola. Výskumu publikovanom v Journal of Personality and Social Psychology sa podarilo dokázať, že nezáleží ani tak na veľkosti odmeny, ale na jej načasovaní. Podľa výsledkov, ku ktorým výskumníci dospeli, je najlepšie dostať ju hneď – výrazne to zvyšuje motiváciu. Nech sa teda púšťaš do čohokoľvek, odmeň sa ihneď a tak skoro, ako to je len možné. 

#5 Podpíš zmluvu

…hoci aj sám so sebou. Na prvý pohľad sa ti to môže zdať zvláštne, a áno, ono to zvláštne aj je. Avšak, štúdia publikovaná v Journal of Behavioral and Experimental Economics ukázala, že vznik nejakého záväzku je pre nás motivujúci – aj keď by malo ísť doslova o zmluvu, ktorú si spravíš sám so sebou. Priprav si ju, vytlač si ju, podpíš ju a umiestni ju na miesto, kde ju budeš mať po väčšinu dňa na očiach. Uvidíš, ako tvoja motivácia porastie.

Počul si už o pravidle 1 %? Vďaka nemu dokážeš vo svojom živote veľké veci

#6 Dôležitý je cieľ, nie dokonalosť

Dr. Amy Charland, uznávaná koučka v oblasti zdravia a celkovej pohody v jednom zo svojich článkov upozornila na to, že perfekcionizmus vytvára veľmi nekonzistentnú motiváciu, a núti nás premýšľať čiernobielo. Miesto toho, aby bolo niečo dokonalé, sa preto radšej zameraj na to, aký progres si už v danej veci spravil. A nakoniec, cesta, ktorou sa dostaneš do cieľa, nemusí byť dokonalá. Dôležité je, že ťa povedie presne tam, kam chceš. 

#7 Keď strácaš motiváciu, prejdi sa

Áno, len takáto jednoduchá činnosť toho môže zmeniť tak veľa. Dokázalo to už mnoho štúdií, medzi nimi aj táto z Frontiers in Psychology. Podľa nej môže chôdza zlepšiť nielen tvoje fyzické, ale aj to psychické zdravie. Už len 5 minút na čerstvom vzduchu vnesie do tvojej mysle väčší pokoj, nové myšlienky a utriedenie tých starých. Keď si prechádzku dopraješ hneď ráno, nabije ťa to energiou a motiváciou na celý deň. 

Robí ti problém zostať motivovaný?

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, scholar.dominican.edu, content.apa.org, sciencedirect.com, mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech