Vedci: Zmutovaný kmeň koronavírusu stojí za väčšinou nakazených na svete

  • Ukázala to predbežná štúdia vedcov z národného laboratória v Los Alamos
  • Vedci tvrdia, že práve táto mutácia koronavírusu je zodpovedná za väčšinu nakazených vo svete
Vedci objavili nový kmeň koronavírusu. Je nebezpečnejší ako originál
unsplah.com / CDC, Science in HD,
  • Ukázala to predbežná štúdia vedcov z národného laboratória v Los Alamos
  • Vedci tvrdia, že práve táto mutácia koronavírusu je zodpovedná za väčšinu nakazených vo svete

Mutácia vírusov nie je žiadnou novinkou a platí to aj v prípade nového koronavírusu. No a podľa najnovších informácií sa zdá, že práve zmutovaný kmeň koronavírusu je zodpovedný za väčšinu nakazených na celom svete.

Je totiž omnoho nákazlivejší, ako originálny vírus, ktorý sa šíril v prvých dňoch pandémie ochorenia COVID-19. Aspoň tak to tvrdí najnovšia štúdia vedcov z Národného laboratória v meste Los Alamos. Informoval o tom portál BusinessInsider

Ako tvrdia vedci vo svojej práci, ktorá bola zverejnená na portáli Biorxiv, nový kmeň koronavírusu bol objavený vo februári tohto roka v Európe. Následne sa tento vírus veľmi rýchlo dostal na východné pobrežie Spojených štátov a približne od polovice marca je dominantným kmeňom vírusu na celom svete. 

Mutácia koronavírusu sa šíri rýchlejšie

Autori tejto štúdie ďalej varujú pred rýchlejším šírením infekcie, ako v prípade originálu. Taktiež je podľa nich v tomto prípade šanca, že človek sa môže po prekonaní prvej infekcie nakaziť znova. 

Tomuto tvrdeniu zas oponovali juhokórejskí vedci, ktorí vyhlásili, že pri množstve hlásených prípadov pacientov, ktorým sa ochorenie COVID-19 vrátilo šlo len o chybné testovanie. 

Štúdia sa stretla s veľkou vlnou kritiky

Odvážnu hypotézu, ktorú autori tejto 33 stranovej štúdie vyslovili, okamžite začali spochybňovať mnohí odborníci na infekčné choroby. Celá práca sa však ešte musí podrobiť odbornej recenzii, a preto dnes nie je na 100 percent možné dokázať, že by tento vírus bol nebezpečnejším. 

Svoju hypotézu podložili najmä na počítačovej analýze, ktorá skúmala to, ako prevládajú jednotlivé určité kmene na celom svete. 

Vedci identifikovali nový kmeň koronavírusu
zdroj: Ilustračný obrázok / unsplash.com

 

„Niečo takéto nie je jednoduché dokázať,“ myslí si genetička Emma Hodcroft z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku, ktorá genóm koronavírusu študuje. 

Každopádne, v súčasnosti neexistuje jednoznačný vedecký konsenzus o tom, že by ktorákoľvek z mutácií koronavírusu spôsobila väčšiu nákazlivosť, alebo mortalitu, ako originálny koronavírus. 

Touto správou však chceli vedci len varovať tých, ktorí pracujú na vakcíne proti koronavírusu, aby bola vyvíjaná a účinná proti zmutovanému kmeňu koronavírusu. Zatiaľ najúčinnejšou zbraňou proti ochoreniu COVID-19 sú jednoznačne bezpečnostné opatrenia, ktoré krajiny zaviedli.

Vírus bol v Európe už minulý rok

To retrospektívne vyhodnotili lekári zo vzoriek, ktoré boli odobraté v decembri minulého roka. Jeden z prvých prípadov koronavírusu sa ukázal vo Francúzsku už v decembri 2019 a teda tri mesiace predtým, ako bol ohlásený prvý oficiálny prípad. 

 

 

 

 

Zdroje: BusinessInsider, Biorxiv.org, post-gazette.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech