Vedieme džihád, pôjdeme až do Berlína, ak nás Putin nezastaví. Vyhlásil šéf čečenského parlamentu

  • Šéf čečenského parlamentu Magomed Daudov tvrdí, že Čečeni na Ukrajine bojujú za džihád
  • Ak ich nezastaví Putin, úspešne dôjdu až do Berlína
Chechens
Wikimedia/Бециев Муслим
  • Šéf čečenského parlamentu Magomed Daudov tvrdí, že Čečeni na Ukrajine bojujú za džihád
  • Ak ich nezastaví Putin, úspešne dôjdu až do Berlína

Výklad Čečenov o tom, čo robia na Ukrajine, sa po novom značne líši od výkladu Rusov. Kým Rusi tvrdia, že „špeciálna vojenská operácia“ ako nazývajú inváziu na Ukrajinu, má za cieľ denaficikovať Ukrajinu, Čečeni hovoria, že vedú svätú vojnu – džihád.

Tvrdenie o džiháde zaznelo z úst predsedu parlamentu Čečenskej republiky Magomeda Daudova.

„Ak Boh dá, niet pochýb o tom, že dobyjeme Doneck, Mykolajiv, Cherson, Odesu. Ak nás Vladimir Putin nezastaví, ak Boh dá, dorazíme neporazení až do Berlína. Bezpochyby vyhráme,“ povedal Daudov novinárom. 

Šéf čečenského parlamentu má za sebou skúsenosti v armáde. Bojoval v čečenských vojnách za nezávislosť najskôr po boku skupiny usilujúcej o nezávislosť, neskôr v druhej čečenskej vojne prehodil kabát a postavil sa na stranu Rusov a čečenského vodcu Achmata Kadyrova. V súčasnosti ostal lojálny jeho synovi Ramzanovi Kadyrovi, ktorý po atentáte na Achmata prebral vládu v Čečensku.

„Prezident Vladimir Putin, Ramzan Kadyrov a naši bratia bránia islam. To je prvé a najdôležitejšie. Bránia naše hodnoty. Bránia vznešenosť Všemohúceho. Ramzan Kadyrov, vodca Čečenska, hrá v tomto džiháde hlavnú úlohu, rovnako ako všetci velitelia pod jeho vedením. Je to predovšetkým kvôli viere vo Všemohúceho, kvôli našim duchovným hodnotám a nášmu jazyku,“ dodal ďalej Daudov.

Na jeho slová upozornila Julia Davis, ktorá pre Daily Beast monitoruje ruské médiá. 

Kadyrov sľubuje ešte viac Čečenov v Rusku 

Čečenskí bojovníci sa zapojili do bojov na Ukrajine hneď v prvých dňoch invázie. Ich pôsobenie často ukazuje Ramzan Kadyrov, ktorý sa sám chválil, že navštívil Ukrajinu, i keď to vyvrátili aj Rusi.

Analytici sa zhodujú, že čečenskí bojovníci sú skôr PR jednotkou, ktorej účelom je zviditeľniť Kadyrova ako verného podporovateľa ruského prezidenta Vladimira Putina.

Taktiež majú čečenské jednotky naháňať svojim nepriateľom strach, v skutočnosti sa však málokedy zapájajú do bojov v prvej línii. Na niektorých videách ich vidieť, ako strieľajú na prázdne budovy.

Nenasadenie do priamych bojov malo viesť k nespokojnosti a sťažnostiam ruských vojakov, dokonca boli hlásené i potýčky medzi ruskými vojakmi a Čečenmi. Kadyrovovi vojaci sa taktiež mali zúčastniť masakrov civilného obyvateľstva napríklad v Buči.

Pred nedávnom čečenský vodca oznámil, že na Ukrajinu pošle ešte viac ľudí. Podľa Expressu sa Kadyrov chválil vytvorením nových štyroch práporov – Severný Achmat, Južný Achmat, Západný Achmat a Vostok-Achmat – s „impozantným počtom“ mužov.

„Vojenský kontingent bude zahŕňať iba čečenských mužov,“ chválil sa Kadyrov. „Doplnia zloženie jednotiek Ministerstva obrany Ruskej federácie.“

Na Ukrajinu dobrovoľne, no v dôsledku hrozieb a nátlaku  

Podľa Daudova na Ukrajinu odišlo bojovať k 7. júnu vyše 8 000 Čečenov, z toho 1 360 malo byť dobrovoľníkov. 

Ruský investigatívny web Insider uvádza, že nie všetci Čečeni odchádzajú na Ukrajinu bojovať dobrovoľne. Zo strany vlády a bezpečnostných zložiek má dochádzať k nátlaku na mužov, aby podpísali súhlas so vstupom do armády.

„Vyhrážky, zastrašovanie, vydieranie, nátlak prostredníctvom mučenia a únosy milovaných nie sú ani zďaleka úplným súborom nástrojov čečenského vojenského náboru,“ uvádza portál.

Čečeni
zdroj: SITA/AP, Musa Sadulayev

Čečenské ozbrojené zložky majú unášať mužov a dať im ultimátum, že buď pôjdu bojovať na Ukrajinu, alebo im bude vykonštruovaný kriminálnym prípad. V ňom napríklad obvinia dotyčného, že je islamský extrémista a má kontakty v Islamskom štáte, pričom ho odsúdia na pobyt za mrežami.

„Policajní šéfovia v každom okrese dostali príkaz zhromažďovať dobrovoľníkov akýmkoľvek spôsobom. Každý má zoznam ‚extrémistov’ – ľudí, ktorí nesympatizujú s miestnymi úradmi. Sú pozvaní na rozhovor a v prípade odmietnutia im hrozí trestné konanie,“ povedal pre Insider Ibragim Jangulbajev, predstaviteľ čečenského opozičného hnutia 1ADAT.

„Niektorým ponúkajú peniaze za odchod na front bez akejkoľvek písomnej zmluvy. Ostatným sľúbia: ‚Pošleme vás len do úzadia, nenecháme vás na fronte, ak súhlasíte, preukážete, že ste lojálni voči úradom, a následne vás nebudeme odvádzať a vypočúvať.’ Majú rôzne metódy. Dokážu jemne presviedčať, nabádať. Alebo vás môžu uniesť a správať sa tvrdo,“ dodal.

Podľa Jangulbajeva nemajú chýbať ani sexuálne motivované „prisviedčacie“ metódy, keď prídu ozbrojené zložky do domu muža a obťažujú jeho manželku.

Na úmrtiach môže Kadyrov zarábať 

Navyše existuje podozrenie, že Kadyrov na svojich krajanoch zarába. Ak Čečeni umrú v boji na Ukrajine nedostanú ich príbuzní žiadne odškodné ako príbuzní ruských vojakov. Niežeby ho Moskva nevyplácala, ale údajne má končiť vo vreckách Kadyrova a jeho okolia, pričom Kremeľ o tom vie, ale toleruje to.

To je i prípad Aliny z Argunu, ktorej manžel odišiel na Ukrajinu bojovať kvôli finančnej motivácii.

kadyrov
zdroj: TASR/AP, Musa Sadulayev

„Chcela som zaplatiť za stratu živiteľa rodiny, nemôžem ťahať dieťa sama. Ale nedostala som žiadne peniaze. Keď som prišila po úmrtný list, povedali mi, že nič nevydajú, lebo vraj prešiel na stranu Ukrajiny a tam zomrel. Povedali mi: ‚Rozumieš, čo sa pýtaš? Poďakujte sa, že sme priniesli telo a nechali ho pochovať’,“ uviedla žena.

Zdroje: Express, Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá