Vegánske tenisky zožali obrovský úspech. Na ich výrobu postačila káva a plastové fľaše

  • Kávu si vybrali z viacerých dôvodov, keďže disponuje užitočnými vlastnosťami
  • Na výrobu jedného páru tenisiek spotrebujú približne 300 gramov
vat
RENS, unsplash.com
  • Kávu si vybrali z viacerých dôvodov, keďže disponuje užitočnými vlastnosťami
  • Na výrobu jedného páru tenisiek spotrebujú približne 300 gramov

Káva sa vo svete zaraďuje medzi obľúbené nápoje, keďže denne sa celosvetovo vypije okolo 2 miliard šálok. Na druhej strane to však znamená aj obrovskú produkciu odpadu. S týmto problémom sa rozhodli popasovať podnikatelia z Vietnamu, ktorý z kávového odpadu vo Fínsku pred približne rokom začali vyrábať tenisky, informuje weforum.org.

Our sneakers feature set comes straight from recycled materials ♻️⁠⁠Anti-odor | Quick dry | Anti-bacterial | UV…

Gepostet von RENS am Sonntag, 22. September 2019

Ich hlavným cieľom bolo vymyslieť koncept tenisiek, ktorý by bol šetrný k životnému prostrediu a zároveň by išlo o štýlový a cenovo dostupný tovar, čo sa im aj podarilo. Ako uvádzajú na svojej stránke, rok 2019 bol pre nich veľmi úspešným.

Merry Christmas everyone. 2019 was an amazing ride for Rens and we are so thankful for all of your support. We are…

Gepostet von RENS am Mittwoch, 25. Dezember 2019

Podarilo sa im totiž predať celú kolekciu, ktorá bola tvorená z viac než 6-tisíc párov spomínaných tenisiek. So zákazníkmi v 57 krajinách sa však rozhodli, že navýšia svoju produkciu. Ich cieľom je aj to, aby sa kompletná výroba presunula z Fínska do ich domovskej krajiny – Vietnamu.

Tenisky sú vyrobené z plastových fliaš a kávového odpadu

„Chceli sme len urobiť tie najlepšie tenisky, niečo, čo by bolo technicky vyspelé a udržateľné,“ hovorí Tran. „Obaja sme prišli študovať do Fínska. Je však pre nás dôležité, aby sa naša výroba nakoniec presunula do našej domovskej krajiny. Vo Vietname v súčasnosti dochádza k obrovskému nárastu výroby a investícií a my chceme byť jej súčasťou,“ dodal.

Gepostet von RENS am Samstag, 7. Dezember 2019

Kávu si vybrali z viacerých dôvodov a okrem toho, že obidvaja sú milovníci kávy zistili aj to, že káva obsahuje množstvo skvelých vlastností – pohlcuje zápach, rýchlo schne a je odolná. Na výrobu jedného páru tenisiek spotrebujú približne 300 gramov kávového odpadu a zvyšok tvorí recyklovateľný plastový odpad (6 plastových fliaš). Vo výsledku tak jeden pár váži necelých 460 gramov.

Podobnú víziu majú aj viaceré svetové spoločnosti, ktoré vyrábajú oblečenie napríklad z ananásovćh rastlinných vlákien, húb, pomarančovej kôry či rias. Takýto sortiment môžu zákazníci nájsť napríklad v reťazcoch, akými sú Hugo Boss či H&M.

Vegánske topánky vyrobené pomocou baťových strojov

So skvelým nápadom prednedávnom prišla aj česká dizajnérka, ktorej sa podarilo vytvoriť originálne vegánske topánky s pestrofarebnou mozaikovou podrážkou z odpadu. Kolekcii tenisiek dala mladá dizajnérka názov CAVE. “Ide o prehodnotenie prístupu k dizajnu, spracovaniu odpadu, udržateľnosti a použitiu súčasného strojového vybavenia, bez výroby čohokoľvek nového.”

Dizajnérka však pracovala aj na kolekcii tenisiek, pre ktorú vyvíjala podošvy z kávového odpadu a prírodného kaučuku.V tejto kolekcii spolupracovala s jednou lokálnou kaviarňou a pražiarňou kávy v Čechách. Viac sa o tomto koncepte dozvieš v našom samostatnom článku.

zdroj: evaklabalova.com
Zdroje: weforum.org, rensoriginal.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK