Veľká akcia kriminálky: Obvinených skončilo 10 ľudí

 • Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom obvinil 10 ľudí z vydierania
 • Podozrivým sa podarilo vylákať takmer 8-tisíc eur
polícia žiar
Fotografia zo zásahu Polícia SR - Banskobystrický kraj
 • Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom obvinil 10 ľudí z vydierania
 • Podozrivým sa podarilo vylákať takmer 8-tisíc eur

Veľký zásah kriminalistov vyústil do zatknutia a obvinenia 10 ľudí. Kriminalistom zo Žiaru nad Hronom sa podarilo objasniť prípad vydierania muža. O prípade informovala na sociálnej sieti banskobystrická krajská polícia aj TASR. Dve osoby sú zatknuté. 

Rýchle vyšetrovanie

25. marca prijali kriminalisti zo Žiaru nad Hronom informáciu, ktorá sa týkala podozrenia zo spáchania trestného činu vydierania. Kriminalisti začali na prípade okamžite pracovať a už prvé zistené skutočnosti nasvedčovali tomu, že pravdepodobne došlo k protiprávnemu konaniu. 

Už na druhý deň, teda 26. marca vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiari nad Hronom začal trestné stíhanie vo veci zločinu vydierania spáchaného formou spolupáchateľstva. 

V prípade išlo o opakované vydieranie muža, ktorý sa mal podľa slov podozrivých dopustiť se*uálneho deliktu. Za tento delikt od neho opakovane požadovali peniaze, aby vec neoznámili na polícii. Vydieranie sa zopakovalo viackrát. Poškodený tak sám začal vec riešiť s políciou. Celkovo sa podozrivým podarilo od poškodeného vylákať sumu 7 800 eur. 

Na základe zistených skutočností a vyplývajúcich dôvodných podozrení boli následne vykonané neodkladné procesné úkony. Osoby podozrivé zo spáchania uvedeného zločinu boli zadržané. Vyšetrovateľ vzniesol v danej veci obvinenie 10 osobám. Zo strany vyšetrovateľa bol na dvoch z obvinených následne podaný podnet na vzatie do vyšetrovacej väzby.

Kriminalisti hľadajú posily 

„Kriminalisti odhaľujú a objasňujú trestné činy. Využívajú pri tom rôzne kriminalistické techniky, ktoré sa môžeš aj ty naučiť,“ na tieto vety lákajú nových záujemcov o prácu Kriminálna polícia. Ako sme ťa už informovali, Kriminálna polícia totiž hľadá nové posily. A čo by si v novej práci robil?

Podľa informácií zverejnených políciou tí skúsenejší objasňujú organizovanú kriminalitu. Teda vraždy, lúpeže, vydieranie či požiare. Do toho spadajú aj prípady zaoberajúce sa extrémizmom, rasizmom, krádežami či vlámaniami.

„Ako kriminalista sa môžeš popasovať aj s ekonomickou trestnou činnosťou,“ píšu ďalej. Kriminálna polícia sa tiež zaoberá zisťovaním totožností živých aj mŕtvych osôb, do toho patria aj kostrové pozostatky. Ďalej sa kriminalisti zaoberajú aj pátraním po nezvestných či hľadaných osobách.

„Lovci lebiek“

Výrazom „lovci lebiek“ sa tiež označujú kriminalisti. Títo sa konkrétne zameriavajú na dolapenie zločincov na úteku. Práca Kriminálnej polície nie je vôbec nudná a ani ľahká.  Ak sa pre túto prácu rozhodneš, budeš Kriminalisticko-technickými činnosťami zaisťovať stopy na mieste činu, ktoré budú následne využité v kriminalisticko-expertíznej činnosti. 

Na to, aby si sa stal členom kriminálnej polície však musíš splniť isté podmienky. Ak ich spĺňaš a záujem stále máš, stačí ti vyplniť formulár. Ten nájdeš na stránke Ministerstva vnútra SR. 

Musíš mať: 

 • viac ako 18 rokov
 • minimálne stredoškolské vzdelanie s maturitou
 • ovládať štátny jazyk (slovenský)
 • bezúhonnosť, spoľahlivosť
 • zdravotnú, fyzickú a psychickú spôsobilosť
 • spôsobilosť na právne úkony
 • ku dňu prijatia do služobného pomeru bez členstva v politickej strane alebo hnutí
 • v niektorých prípadoch špeciálna odborná spôsobilosť

Platové ohodnotenie, dovolenky a ďalšie benefity sú tiež naozaj lákavé. Ich presný zoznam nájdeš v už zverejnenom článku

Zdroj: Polícia SR - Banskobystrický kraj

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá