Veľká česť pre Slovensko: Prezidentka si prevezme výnimočné ocenenie

  • Prezidentka Zuzana Čaputová si zajtra prevezme prestížne ocenenie
  • V strednej a východnej Európe bude vôbec prvou laureátkou tejto ceny
Profesor Ondrej Demáček
Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová, vpravo Ondrej Demáček si preberá vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II., ilustračná snímka, TASR/Pavel Neubauer
  • Prezidentka Zuzana Čaputová si zajtra prevezme prestížne ocenenie
  • V strednej a východnej Európe bude vôbec prvou laureátkou tejto ceny

Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú čaká veľký deň. V sobotu 5. novembra si predpoludním prevezme v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom prestížnu cenu slobody. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Z regiónu bude vôbec prvá

Prezidentka Zuzana Čaputová si v sobotu 5. novembra predpoludním prevezme v nemeckom Frankfurte nad Mohanom Cenu slobody. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

Ocenenie udeľuje od roku 2006 nemecká nadácia Friedrich Naumann Foundation raz za dva roky osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj liberálnej občianskej spoločnosti.

Medzi doterajších laureátov ocenenia patria napríklad bývalý švajčiarsky prezident Kaspar Villiger či bývalý nemecký prezident Joachim Gauck, ale aj nemecký exminister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher či peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa. Prezidentka je prvou politickou líderkou z regiónu strednej a východnej Európy, ktorá sa stane laureátkou ocenenia.

V predvečer slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční v sobotu predpoludním v katedrále Sv. Pavla, sa prezidentka stretne s krajanmi pôsobiacimi v Nemecku. Späť na Slovensko sa prezidentka vráti v sobotu večer.

Pôsobenie v zahraničí

Prezidentke Čaputovej sa však darilo Slovensko reprezentovať v zahraničí počas viacerých príležitostí. Len nedávno rečnila v európskom parlamente o dôležitosti väčšieho dohľadu v oblasti online priestoru sociálnych sietí.

V súvislosti s útokom radikalizovaného tínedžera v Bratislave poukázala na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša nekontrolované šírenie neznášanlivosti, klamstiev a dezinformácií na internete.

Zuzana Čaputová a EÚ
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Táto vražda sa síce stala na Slovensku, ale riziko takýchto činov sa týka nás všetkých. V rôznych častiach Európy sledujeme stupňovanie agresivity voči menšinám, rast pravicového extrémizmu. Zhoršovanie sociálno-ekonomickej situácie sebavedomiu radikálov iba pridáva,“ poukázala prezidentka.

Čaputová ďalej vo svojom prejave uviedla, že dnes čelíme aj kríze demokratických pravidiel a ich dodržiavania. „Každá jedna krajina, ktorá do Európskej únie vstúpila, a každá jedna krajina, ktorá sa o to usiluje, musí byť a zostať liberálnou demokraciou. Byť členom tohto klubu nie je nárok. Je to privilégium,“ zdôraznila.

Stretávka prezidentov

Týždeň dozadu sa zase Čaputová stretla s s islandským prezidentom Gudni Thorlaciusom Jóhannessonom, ktorý pricestoval na návštevu Slovenska. Dvojica mala diskutovať o rozvoji využívania geotermálnej energie, globálnej bezpečnosti, rodovej rovnosti a ochrane práv menšín.

Naše obe krajiny a ďalšie krajiny v rámci Európskej únie čelia mnohým krízam. Je to predovšetkým energetická kríza. Slovenská republika bola dlhodobo závislá iba od jedného dodávateľa energozdrojov – od Ruska. Našťastie, v posledných mesiacoch sa nám podarilo diverzifikovať zdroje, aby sme sa stali nezávislejšími,“ uviedla prezidentka na tlačovej konferencii a doplnila, že ďalšou výzvou je klimatická kríza.

Pri spoločných rozhovoroch sa hlavy oboch štátov venovali aj otázkam rovnosti a rovnoprávnosti jednak medzi mužmi a ženami, ako aj rešpektu a rovnosti s ľuďmi z LBGTI+ komunity. V súvislosti s tragickou udalosťou na Zámockej v Bratislave, kde boli zavraždení dvaja mladí ľudia z LGBTI+ komunity, bola témou aj rodová rovnosť.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá