VEĽKÁ VEC: Bitcoin práve prekonal historickú hranicu, Slováci aj Musk doňho vložili poriadnu sumu peňazí

  • Virtuálna mena Bitcoin dosiahla dnes nový rekord, a to úroveň 50 602 amerických dolárov
  • Rast najznámejšej kryptomeny podporujú najmä veľkí investori, ktorí začali brať digitálne aktíva naozaj vážne
bitcoin
TASR/AP/ Mark Schiefelbein
  • Virtuálna mena Bitcoin dosiahla dnes nový rekord, a to úroveň 50 602 amerických dolárov
  • Rast najznámejšej kryptomeny podporujú najmä veľkí investori, ktorí začali brať digitálne aktíva naozaj vážne

Cena Bitcoinu sa v utorok vyšplhala nad hranicu 50 000 amerických dolárov, v tejto chvíli sa opäť hýbe veľmi tesne pod touto hranicou. Od začiatku roka jeho hodnota stúpla o zhruba 70 %.

Väčšinu z týchto ziskov si Bitcoin pripísal po tom, ako automobilka Tesla oznámila, že investovala 1,5 miliardy USD (1,25 miliardy eur) do Bitcoinov a akceptuje digitálnu menu ako platbu za svoje elektromobily. Tento trend podľa odborníkov môže pretrvať.

„S investíciou, akú spravila Tesla, môžeme očakávať, že sa čoskoro pridajú ďalšie veľké, ale aj stredné spoločnosti, ktoré budú hľadať možnosti, ako presunúť časť svojich rezerv do digitálnych aktív. Slovensko ešte čaká na svoju Teslu, ale s týmto trendom na trhu to môže byť čoskoro. Dopyt zo strany firemných klientov už začíname pozorovať aj u nás,“ tvrdí riaditeľ slovenskej spoločnosti Fumbi.network Juraj Forgács.

ROZHOVOR – Kríza Bitcoinu pomohla, ľudia zase bohatnú! Tvrdí úspešný slovenský obchodník

Tesla sa začiatkom tohto roka rozhodla aktualizovať svoju investičnú politiku a zamerala sa na digitálne aktíva ako Bitcoin. To má spoločnosti priniesť nielen väčšiu flexibilitu v diverzifikácii a maximalizácii výnosov z ich hotovosti, ale aj možnosť platiť za produkty aj kryptomenou. 

Elon Musk za posledné obdobie viackrát spomenul na svojom účte na Twitteri kryptomeny, čo vždy vyvolalo ich ďalší rast. Investícia Tesly je ďalšia z veľkých investícií, ktoré pomohli Bitcoinu dostať sa z „okraja“ vo svete financií do úvah veľkých spoločností aj na rokovacie stoly na Wall Street. Americké firmy a tradiční správcovia peňazí totižto začali vo veľkom nakupovať digitálne meny.

Ako vnímaš Bitcoin?

Do Bitcoinu vkladajú nádej a peniaze aj Slováci

Dokonca aj Slováci počas posledného rastu za posledné tri mesiace investovali do kryptomien viac ako 3,5 milióna eur. Vyčíslila to spoločnosť Fumbi. Spoločnosť pripomína, že Bitcoin sa stal jedným z top 10 najhodnotnejších aktív na svete. Dostal sa na 9. miesto za spoločnosti, ako sú napríklad Facebook, Microsoft, Amazon alebo Apple. 

Bitcoin sa v roku 2020 stáva digitálnym zlatom. Toto by si mal o ňom vedieť ak sa chceš zviesť na jeho úspechu

Môže však na kryptomenách zarobiť aj úplný amatér? Úspešný obchodník Ľubo Kovár pre Startitup prezradil, že on sám sa pri obchodovaní Bitcoinu riadi jednoduchým pravidlom

„Zisky z minulosti nezaručujú zisky aj v budúcnosti. Preto nemám priveľké očakávania a snažím sa obchodovať s čistou hlavou. Emócie sú na burze najväčší nepriateľ obchodníka a väčšina nováčikov to nezvláda. Preto odporúčam najprv študovať obchodné stratégie a až potom sa do niečoho púšťať,“ tvrdí Kovár. 

Prudko rastúca kryptomena bola takmer bezcenná pred zhruba desiatimi rokmi, keď vývojár softvéru Laszlo Hanyecz zaplatil 10 000 Bitcoinov za dve pizze. Bitcoinu sa však až do dnešného dňa nepodarilo prekonať hranicu 50 000 USD, aj keď ju neustále atakoval.

Bitcoin sa v uplynulých štyroch až piatich dňoch pohyboval v určitom rozsahu, čo naznačovalo buď zastavenie dynamiky, alebo konsolidačné obdobie, poznamenal to Justin d’Anethan, manažér spoločnosti Diginex v Hongkongu.

Koľko bude stáť Bitcoin o 10 rokov? Experti tvrdia, že čoskoro môže mnohonásobne narásť

Experti odhadujú, že trhová kapitalizácia Bitcoinu predstavuje viac ako 700 miliárd USD. Hodnota celého trhu s kryptomenami, kam patria okrem Bitcoinu aj ďalšie digitálne meny, ako sú napríklad ethereum alebo tether, podľa údajov Coinmarketcap prekročila 1 bilión USD.

Bitcoin naďalej vzdoruje všetkým očakávaniam a skeptikom,“ uviedol spoluzakladateľ a partner firmy Nexo Antoni Trenchev.

Podľa analytikov banky JPMorgan Chase by cena Bitcoinu mohla v dlhodobom horizonte dosiahnuť až 146 000 USD. Iní experti však varujú pred rizikom extrémneho kolísania kurzu Bitcoinu. Pred tromi rokmi sa jeho cena v priebehu krátkeho času prepadla približne o 70 %.

Zaujímavosťou, o ktorej množstvo ľudí netuší je aj skutočnosť, že fungovanie digitálnej meny Bitcoin si vyžaduje ročne viac elektriny, než spotrebuje Argentína. Vyplýva to z analýzy, ktorú nedávno zverejnila univerzita v Cambridgei.

Takzvaná ťažba Bitcoinu vychádza zo zložitých výpočtov, ktoré sú mimoriadne náročné na počítačový hardvér. Pri tvorbe meny a overovaní transakcií sa tak ročne minie zhruba 121, 36 terawatthodín (TWh) elektriny. To je viac ako 121 TWh za rok, ktoré pripadajú na Argentínu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zdroje: Coinmarketcap, Bloomberg Quint, JPMorgan Chase, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK