Veľké víťazstvo pre slovenské lesy. V Národnom parku Veľká Fatra sa podarilo zastaviť masívnu ťažbu

  • Lesy SR začali ťažbu v starých lesoch Veľkej Fatry, ktoré sú posledným útočiskom ohrozeného hlucháňa
  • Slovenská inšpekcia životného prostredia na podnet ochranárov prikázala ťažbu až do prešetrenia zastaviť
  • Slovenské lesy však majú stále na mále
culep
wikipedia-org-Heikki Valve, unsplash.com
  • Lesy SR začali ťažbu v starých lesoch Veľkej Fatry, ktoré sú posledným útočiskom ohrozeného hlucháňa
  • Slovenská inšpekcia životného prostredia na podnet ochranárov prikázala ťažbu až do prešetrenia zastaviť
  • Slovenské lesy však majú stále na mále

Ochranári z iniciatívy My sme les už v piatok podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Dôvodom bola ťažba priamo v Národnom parku, tentokrát konkrétne vo Veľkej Fatre v Ľubochnianskej doline. Štátne lesy tu spustili ťažbu uprostred lokalít chráneného hlucháňa a ďalších druhov európskeho významu.

Gepostet von My sme les am Freitag, 31. Mai 2019

„Ťažia v hniezdnom období a ničia jednu z posledných lokalít výskytu hlucháňa vo Veľkej Fatre. Preto sme podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby to bezodkladne prešetrila a zastavila,” vyjadrili sa ochranári z My sme les.

Podľa ochranárov sa  v horských lesoch ťažia aj suché stromy, pri ktorých sa už Štátne lesy nemôžu vyhovoriť na lykožrúta a škody, ktoré má v lesoch páchať.

„Ničia sa stáročné hodnoty. Drevo sa ťahá priamo po hlavnej turistickej magistrále. To všetko v srdci Národného parku Veľká Fatra, na štátnych pozemkoch, v posledných útočiskách hlucháňa,” dopĺňajú.

Po tom, ako sa zdvihla vlna kritiky proti nezmyselnému ničeniu prírody, inšpektori životného prostredia oznámili, že stopli ťažbu vo Veľkej Fatre. Na vzniknutú situáciu reagoval v tlačovej správe aj minister životného prostredia László Sólymos.

PODALI SME PODNET! Štátne lesy ŤAŽIA v Národnom parku Veľká Fatra, v Ľubochnianskej doline, V LOKALITÁCH CHRÁNENÉHO…

Gepostet von My sme les am Freitag, 7. Juni 2019

Aktuálna náhodná ťažba v Národnom parku Veľká Fatra opäť podčiarkla dôležitosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú v posledných týždňoch schválila vláda SR. Nová legislatíva dáva do rúk reálne právomoci Štátnej ochrane prírody SR. A to pri náhodnej, tak pri plánovanej ťažbe v najvzácnejších lokalitách Slovenska. Štátni ochranári po schválení novely parlamentom totiž budú dávať súhlas ešte pred samotným začiatkom ťažby. Nebude preto nutné konať až po začatí výrubov,” hovorí.

V HLUCHÁNÍCH LESOCH SA STÁLE ŤAŽÍ!To všetko vďaka ignorantstvu vlády SR (Peter Pellegrini), slabučkému a nevýraznému…

Gepostet von My sme les am Mittwoch, 5. Juni 2019

Ročne sa spália 4 milióny stromov z našich lesov

Za posledné roky viac ako 70 000 Slovákov podporilo boj za záchranu lesov. Vďaka tejto podpore sa lesoochranárskemu zoskupeniu VLK podarilo podstatne rozšíriť územnú ochranu vlka, významne znížiť odstrely medveďov a zásadným spôsobom zväčšiť územia divočiny, kde si zvieratá a rastliny žijú slobodný život.

Tisíce Slovákov si v akcii Kúp si svoj strom kúpilo stromy v prvých súkromných rezerváciách Vlčia a Rysia. Slovenskú divočinu sa tak podarilo rozšíriť o 1 158,61 hektára. Ochranári zo združenia VLK však v najnovšej správe oznamujú, že naše lesy stoja pred novými výzvami.

VLK nikdy nekončí boj pred víťazstvom.Rúbeme najvyššie. Rúbeme do Európskej únie. Rúbeme do najväčších slovenských podvodníkov s biomasou.Čakajte najbližšie dni prekvapenia.www.vsetkoprenic.sk

Gepostet von Lesoochranárske zoskupenie VLK am Mittwoch, 24. April 2019

V decembri minulého roku sa podarilo zastaviť zmenou zákona BIOMASAKER, čiže premenu zdravých stromov z našich lesov na energetickú dotovanú štiepku. Veľkí spotrebitelia štiepky sa ale podľa zistení VLKa snažia tento zákon obísť. Chýba akákoľvek reálna kontrola pôvodu dreva určeného na energetickú štiepku. Preto je podľa aktivistov mimoriadne potrebné zaviesť kontrolovateľné pravidlá. Tie umožnia zistiť, či drevo deklarované ako odpadové, náhodou nepochádza zo zdravých slovenských lesov a kvôli zisku končí v spaľovaniach.

Zamyslenie skoro na záver: nepôvodné ihličnaté monokultúry sa nezadržateľne rozpadávajú (nie len) po celej strednej…

Gepostet von Ondrej Kameniar am Sonntag, 9. Juni 2019

Preto sa do spoločnosti dostáva hromadná pripomienka, vďaka ktorej už spaľovne nebudú môcť obchádzať zákon a ničiť prírodné dedičstvo. Pripomienku môžeš podpísať  TU.

zdroj: minzp.sk, ekoforum.sk, My sme les

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá