Veľké zistenie: Patrí medzi 10 top zabijakov sveta. Bojovať proti nemu vieš jednoduchou aktivitou

  • Stačí päť minút ľahkej chôdze
  • Pauzy na pohyb nutné zaviesť pri kancelárskych prácach
chodza
Podľa najnovšej štúdie riziko vzniku chorôb spojených s nadmerným sedením eliminujeme ľahkou 5-minútovou chôdzou každú polhodinu, Unsplash/Kitera Dent, Unplash/Matt Quinn
  • Stačí päť minút ľahkej chôdze
  • Pauzy na pohyb nutné zaviesť pri kancelárskych prácach

Je nespochybniteľným faktom, že vďaka počítačom sa naša práca stála podstatne rýchlejšou, flexibilnejšou a pohodlnejšou. Na druhej strane, veľa ľudí sedí za počítačom osem alebo aj viac hodín v práci a potom si často sadá za počítač aj po príchode domov, výsledkom čoho je mimoriadne sedavý spôsob života.

Medical News Today píše, že podľa odhadov 60 – 85 % obyvateľov sveta vedie sedavý spôsob života, a čo je zarážajúcejšie, približne dve tretiny detí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že približne 2 milióny úmrtí každý rok súvisí s fyzickou nečinnosťou.

Táto inštitúcia dokonca opísala sedavý spôsob života ako jednu z desiatich hlavných príčin smrti a postihnutí na svete. Avšak podľa najnovšej štúdie, ktorá vyšla v časopise American College of Sports Medicine, boj so sedavým spôsobom života je podstatne jednoduchší, ako sme si doteraz mysleli, uvádza portál Local 3 News.

Stačí iba päť minút chôdze každú polhodinu

Podľa New York Post vedci zistili, že len päť minút ľahkej chôdze každú polhodinu kompenzuje niektoré zvýšené riziká, ktoré so sebou dlhé sedenie počas dňa prináša.

„Už asi desaťročie vieme, že sedenie zvyšuje vaše riziko väčšiny chronických ochorení a zvyšuje riziko predčasnej smrti. Rovnako ako to, koľko ovocia a zeleniny by mali jesť a koľko pohybu by mali robiť, musíme ľudom poskytnúť konkrétne pokyny, ako bojovať proti škodám spôsobeným sedením,“ poznamenal Keith Diaz, hlavný autor najnovšej štúdie a odborný asistent behaviorálnej medicíny na Columbia University Medical Center.

Diaz a jeho tím inštruovali 11 účastníkov štúdie, aby sedeli na ergonomických stoličkách osem hodín a robili si pravidelné prestávky. Participanti boli vedení buď k tomu, aby chodili jednu minútu každých 30 minút, jednu minútu každých 60 minút, päť minút každých 30 minút, päť minút každých 60 minút, alebo aby nechodili vôbec.

Medical News Today dodáva, že každý účastník mal počas sedení k dispozícii aj štandardizované jedlá. Vedci tiež v stanovených intervaloch sledovali kľúčové zdravotné ukazovatele vrátane krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Po dokončení experimentu výskumníci zistili, že päťminútová chôdza s rýchlosťou 3 kilometre za hodinu každých 30 minút prináša najväčšie zdravotné výhody, v prvom rade pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a tlak.

Pre chronických pacientov je chôdza ešte efektívnejšia

CNN zdôrazňuje, že vedci stále presne nevedia, prečo je sedenie také zlé, ale pracovná teória hovorí, že svaly sú dôležité pri regulácii ukazovateľov, ako je hladina cukru v krvi a cholesterolu. Spomínaný Diaz podotkol, že keď človek sedí príliš dlho, svaly sa nemajú možnosť stiahnuť a optimálne fungovať.

Matthew Buman, riaditeľ College of Health Solutions at Arizona State University, pripomenul, že všetci účastníci štúdie boli vo všeobecnosti zdraví dospelí, čo znamená, že tí s chronickými ochoreniami môžu zaznamenať ešte väčší prínos.

Na druhej strane, Diaz upozornil na problém, že kancelárska kultúra myšlienku prestávok na pohyb nepodporuje, čo sťažuje realizáciu pravidelného pohybu.

„Je veľa z nás, ktorí vedú neaktívny životný štýl alebo životný štýl založený na sedení alebo máme prácu založenú na sedení. Existujú sociálne normy, podľa ktorých si ľudia myslia, že ak ste mimo svojho pracovného stola, nepracujete. Sedenie je pracovným rizikom a zdravý zamestnanec je produktívnejší zamestnanec,“ dodal Diaz, ktorý sa už dlhšiu dobu snaží presvedčiť zamestnávateľov o dôležitosti pohybu počas pracovného dňa.

Zdroje: Medical News Today, Local 3 News, New York Post, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá