Vesmírne kino zažiješ už dnes, čaká ťa meteorická sprcha a neskôr aj „špeciálny“ Mesiac

  • Nočná obloha bude na prelome októbra a novembra plná úkazov
  • Dokonca k ním nepotrebuješ ani ďalekohľad či teleskop
vesmír hviezdy meteorický roj nočná obloha
  • Nočná obloha bude na prelome októbra a novembra plná úkazov
  • Dokonca k ním nepotrebuješ ani ďalekohľad či teleskop

Nočná obloha na prelome októbra a novembra bude zaujímavá. Okrem meteorických rojov, ktoré budú počas najbližších týždňov rovno tri, si na oblohe môžeš vychutnať aj Blue Moon, čo v preklade znamená Modrý Mesiac. Ten ale reálne modrý nebude. Toto pomenovanie získal nastávajúci úkaz preto, že je druhým splnom v jednom kalendárnom mesiaci. 

Ak si teda zmeškal prvý spln, nevadí. Harvest Moon, ako sa tento spln nazýva, bol 1. októbra. Už onedlho, konkrétne 31. októbra, sa môžeš tešiť na ďalší spln. Nestáva sa často, že počas jedného mesiaca nastane spln dvakrát. Naposledy sa tento úkaz stal počas marca v roku 2018.

Celé je to inak, vesmír je možno plochý. Nepredstavuj si však papier

Ako EarthSky uvádza, možné to je len v prípade, ak je spln v prvých dňoch mesiaca. Takáto situácia nastáva približne raz za dva roky. Dva splny za mesiac svet zažil v rokoch 2015, 2018 a ako už bolo spomenuté, ďalší bude už o pár dní. Prvýkrát sa o Blue Moon hovorilo v roku 1946 v magazíne Sky and Telescope a napísal o ňom James Hugh Pruett.

Spln mesiaca nie je to jediné, čo jesenná obloha ponúka. Počas októbra a novembra budú pozorovateľné tri meteorické roje, inak nazývané aj meteorické sprchy.

Orionid

Meteorický roj sa začal 2. októbra, no potrvá až do 7. novembra. Dobrá správa je, že najlepšie dni na pozorovanie budú tento týždeň. Ak počasie dovolí, najsilnejšia meteorická sprcha bude práve dnes. Ako experti z AMS (American Meteor Society) uvádzajú, v týchto dňoch budeš môcť pozorovať 10 až 20 meteorov za hodinu. Má byť polojasno, čiže ak budeš mať šťastie, vesmírne divadlo si užiješ.

Tieto padajúce úkazy nám umožňuje vidieť fakt, že Zem prechádza pozostatkami Halleyovej kométy. Meteory sú tak silné, že nepotrebuješ ďalekohľad ani teleskop. Stačí ti nájsť tmavé miesto čo najďalej od pouličného a mestského osvetlenia.

Southern Taurid

Tento roj začína už zajtra, 20. októbra a pokračovať bude do 10. decembra. Jeho najsilnejšie obdobie bude 11. novembra, od polnoci až do svitania. Mesiac nebude takmer vôbec viditeľný, čo spôsobuje ešte lepšiu viditeľnosť meteorov. Southern Taurid zvyčajne produkuje iba 5 až 10 padajúcich hviezd za hodinu.

Táto meteorická sprcha je však pozoruhodná, pretože ako sa astronómovia zhodujú, na oblohe budú viditeľné ohnivé gule, čo sú nadmieru jasné meteory. 

Leonids

Ako TimeAndDate uvádza, meteorický roj získal svoje pomenovanie kvôli tomu, že pri pozorovaní sa môže zdať, akoby meteority vychádzali zo súhvezdia Lev. Meteorický roj zvyčajne produkuje 15 meteorov za hodinu, čo nie je málo. Dokonca aj mesiac bude viditeľný iba na 5 percent, takže v prípade dobrého počasia roj bude viditeľný celkom jasne. Najlepší deň na pozorovanie tohto úkazu bude v noci 16. až 17. novembra.

Zdroje: Earthsky.org, Amsmeteors.org, Nj.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK