Veže od slávnej architektky Zahy Hadid dostali v Bratislave zelenú

  • Ambiciózny developerský projekt na bratislavskej Čulenovej ulici získal územné rozhodnutie.
collage
  • Ambiciózny developerský projekt na bratislavskej Čulenovej ulici získal územné rozhodnutie.

Po rokoch príprav sa developerom z realitnej časti investičnej skupiny Penta podarilo posunúť bližšie k realizácii jedného z najzaujímavejších slovenských projektov.

Stavebné povolenie by Penta mala získať ešte tento rok. Podľa spoločnosti je výstavba rezidenčnej časti projektu plánovaná už na jeseň 2016. Dokončenie prvej etapy sa očakáva koncom roka 2018.

Prvá etapa zahŕňa vybudovanie viac ako 700 bytov v troch vežiach. Každá z nich by mala mať 31 podlaží. Na ploche 3 000 štvorcových metrov medzi Továrenskou a Čulenovou sa pre obyvateľov vybuduje aj občianska vybavenosť.

culenova-vizualizacia-celkoveho-pohladu-vratane-zamerov-inych-developerov

foto: Zaha Hadid Arcitects

Byty sa začnú predávať v októbri, no ich ceny zatiaľ nie sú zverejnené. „Sme presvedčení, že náš projekt vytvorí bývanie na doposiaľ nepoznanej úrovni a myslíme si, že pri dosiahnuteľných cenách,“ tvrdí Senior Business Development manažér Michal Padych.

Druhá etapa výstavby počíta s dvomi administratívnymi vežami. Územné rozhodnutie zatiaľ ale získala iba jedna z nich. Termíny výstavby kancelárskej časti projektu, ktorá by mala obsahovať 55 000 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy, sú zatiaľ neznáme.

culenova-vizualizacia-pohladu-z-tovarenskej-ulice

foto: Zaha Hadid Architects

Projekt okrem budov zahŕňa aj vybudovanie 20 000 metrov štvorcových nového mestského parku a rekonštrukcia fasády historickej pamiatky Jurkovičovej teplárne, ktorá sa bude nachádzať v strede areálu.

Kto je Zaha Hadid?

Súťaž na riešenie územia ešte v roku 2010 vyhralo štúdio svetoznámej architektky Zahy Hadid.

Britská architekta irackého pôvodu, ktorá zomrela v marci 2016, bola jednou z najoceňovanejších architektiek súčasnosti. V roku 2004 vyhrala Pritzker Architecture Prize, ktorá sa považuje za nobelovu cenu za architektúru.

Pritzker Architecture Prize winner for 2004 Zaha Hadid poses Sunday, March 14, 2004, in West Hollywood, Calif. Hadid, an Iraqi-born architect who struggled for years to get her audacious and unconventional designs built, was named winner Sunday, March 21, 2004. She is the first woman to the win architecture's most prestigious prize in its 26-year history. (AP Photo/Kevork Djansezian)

foto: huffingtonpost.com

Medzi jej projekty patrí napríklad vodné centrum pre Olympijské hry v Londýne, Broad Art Museum v USA alebo Guangzhou Opera House v Číne. Svojou tvorbou sa stala ikonou neo-futurizmu.

Kritizovaná bola najmä kvôli tomu, že jej práce boli často sponzorované diktátorskými režimami. Navrhovala napríklad výskumné centrum pre kráľa Saudskej Arábie alebo kontroverzný futbalový štadión pre majstrovstvá sveta v Katare.

Zaha Hadid zomrela na zástavu srdca 31. marca 2016 a začatia výstavby projektu na Čulenovej sa teda už nedočkala.

zdroj titulnej fotografie: guim.co.uk / Zaha Hadid Architects

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech