Viac ako 20-tisíc študentov žiada zrušenie tohtoročných maturít. Gröhling má pre nich jasný odkaz

  • Rok, keď sa maturitné skúšky konať budú, raz prísť musel
  • Má ním byť rok 2022, čo sa maturantom nepáči
  • Svoj osud sa snažia zvrátiť petíciou
pjimage – 2022-02-16T125605.401
TASR/Roman Hanc TASR/Radovan Stoklasa
  • Rok, keď sa maturitné skúšky konať budú, raz prísť musel
  • Má ním byť rok 2022, čo sa maturantom nepáči
  • Svoj osud sa snažia zvrátiť petíciou

Tohtoročné maturitné skúšky sú každým dňom bližšie, čo si uvedomujú aj budúci absolventi stredných škôl. Zatiaľ čo sa niektorí na tieto skúšky dospelosti poctivo učia, iní hľadajú spôsoby, ako sa im vyhnúť. Jedným z týchto spôsobov má byť aj petícia, ktorá má v tejto chvíli viac ako 21-tisíc podpisov.

Podľa autorov petície bude najvýhodnejšie známkovanie prospechu počas celého štúdia. „Zároveň nám to pripadá veľmi fér voči nám, keďže maturanti 2020 mohli v poriadku maturovať, no pre nás to je problém, keďže máme veľa nedobratého a nevysvetleného učiva,“ uvádzajú autori petície.

Poukazujú aj na skutočnosť, že dištančná forma prebieha už druhý rok a údajne je dokázané, že „v domácich podmienkach sa žiak nenaučí ani zďaleka toľko, čo v škole.“ Maturanti ďalej uznávajú, že nie sú dostatočne pripravení na to, aby absolvovali maturitné skúšky. Ministrovi školstva, ktorému je petícia adresovaná, uvádzajú niekoľko dôvodov, ktoré to majú potvrdiť.

Učitelia na to kašlú

Prvým dôvodom má byť skutočnosť, že počas online výučby nie sú žiaci schopní čeliť maturitnej skúške a v dôsledku tohto spôsobu vyučovania prišli o veľkú časť dôležitých informácií. Druhý a tretí ročník strednej školy označili za kľúčové.

„Najpodstatnejšie veci na maturity sa žiaci učia v druhom polroku druhého ročníku a taktiež v 3. ročníku, zároveň aj vo 4. ročníku. A nie je to len opakovanie vedomostí. Sú to aj nové, dôležité veci pre maturity,“ píšu žiaci.

Ďalším dôvodom má byť aj počet nakazených a hospitalizovaných, ktorý môže očividne maturitné skúšky ovplyvniť.

Za nedostačujúcu prípravu na skúšku dospelosti môžu podľa autorov petície aj niektorí učitelia, ktorí na online vyučovanie kašlú. V dôsledku toho sú študenti nútení venovať sa zameškanému učivu, ktorého je množstvo. 

„Množstvo vedomostí nám už chýba teraz, na akúkoľvek redukciu učiva alebo jeho dobiehanie na maturity, je už teraz priveľmi neskoro,“ apelujú žiaci na ministra školstva s tým, aby pochopil situáciu, v ktorej sa ocitli.

Prídu mierne zmeny

Na petíciu, ktorou sa stredoškoláci snažia zvrátiť svoj osud, reagovalo aj Ministerstvo školstva. V stanovisku rezort informuje o tom, že maturitné skúšky v školskom roku 2021/2022 budú prebiehať štandardne a zmena nastane v prípade predĺženia doby externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti v každom vyučovacom predmete o 15 minút.

„Školy tiež upravia zadania ústnej formy internej časti tak, aby otázky reflektovali spôsob vzdelávania žiakov v období dištančného vyučovania. O prípadných zmenách týkajúcich sa maturitnej skúšky, ktoré by súviseli s aktuálnou pandemickou situáciou, bude ministerstvo školstva verejnosť včas informovať,“ uvádza sa v stanovisku.

Rezort školstva zároveň tvrdí, že riaditelia jednotlivých stredných škôl zároveň v komunikácii s ministerstvom školstva deklarujú, že je na ich školách zabezpečená aj praktická prípravy žiakov stredných škôl tak, aby žiaci boli adekvátne pripravení ukázať nadobudnuté zručnosti na praktickej časti maturitnej skúšky.

Ministerstvo školstva podotýka, že zmyslom maturitnej skúšky nie je iba získať čo najlepšie hodnotenie, ale aj príprava na výberové konania buď do zamestnania alebo na vysoké školy. 

Zdroj: Petície.sk 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá