Vianočné kuriozity: Od miešačiek po ozdobené stromčeky. Pošta odhalila bizarné zásielky

  • Ľudia posielajú poštou aj miešačku s fúrikom, pijavice či mrazených vtákov
  • Balíkové zásielky sú triedené prevažne na plne automatických linkách
Balenie zásielky.
Ilustračné foto, Freepik/@Drazen Zigic
  • Ľudia posielajú poštou aj miešačku s fúrikom, pijavice či mrazených vtákov
  • Balíkové zásielky sú triedené prevažne na plne automatických linkách

Miešačka s fúrikom, ozdobený vianočný stromček s vianočnými guľami, pijavice či mrazené telá vtákov ako krmivo pre hady – aj takéto zásielky si posielajú zákazníci prostredníctvom Slovenskej pošty.

Hoci v súčasnej dobe využíva pošta na spracovanie a triedenie zásielok moderné stroje, tieto zásielky musia pre svoje neštandardné tvary, rozmery či hmotnosť spracovávať zamestnanci Slovenskej pošty ručne.

Balíkové zásielky sú triedené prevažne na plne automatických linkách. Najväčšia, ktorá sa nachádza v Bratislave, je schopná pretriediť až 5 000 balíkov za hodinu. Ručne sa museli triediť zásielky, ako napríklad pneumatiky s diskami, elektronika, záhradné náradie, bicykle či štvorkolka.

„Pošta riešila aj zapáchajúce mŕtve telíčka vtákov, ktoré boli zo zahraničia posielané ako krmivo pre hady bez špecifickej služby a adresát si ich neprevzal v odbernej lehote,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.

Bratislava je najvyťaženejšia

Slovenská pošta má štyri hlavné spracovateľské strediská – Bratislava, Zvolen, Košice, Žilina a pomocné spracovateľské stredisko v Nitre, v ktorých sa triedia a spracúvajú zásielky z celého sveta. Najvyťaženejšie je stredisko v Bratislave, kde sa spracováva až 50 percent všetkých zásielok Slovenskej pošty.

Počas vianočnej prevádzky sa denne na všetkých spracovateľských strediskách spracuje od 100 – 150-tisíc balíkových zásielok na balíkových triediacich linkách a ďalších 40- až 45-tisíc balíkových zásielok je spracovaných ručne pre ich neštandardné rozmery či tvary. Na listových triediacich linkách je denne spracovaných 500- až 600-tisíc listových zásielok a ďalších 600- až 700-tisíc listových zásielok je triedených ručne.

Listové zásielky je možné podávať do hmotnosti dvoch kilogramov a sú roztriedené na zásielky 1. triedy a 2. triedy. Zásielky 1. triedy sa spracovávajú prednostne a triedia sa ručne, aby boli na druhý deň doručené.

„Zásielky 2. triedy sú rozdelené na zásielky vhodné na strojové spracovanie, ktoré triedi automatická triediaca linka s výkonom 30 000 kusov zásielok za hodinu, ostatné triedia zamestnanci ručne. Zákazníci si medzi sebou posielajú napríklad fľaše, tenisové rakety, zásielky so živými tvormi, s včelami, švábmi, pijavicami či dážďovkami,“ doplnila Dorčáková.

Pozor na falošné správy

Polícia upozornila na falošné SMS vydávajúce sa za Slovenskú poštu. Podvodníci v nich žiadajú o potvrdenia pre neexistujúce balíky. Informuje o tom na svojom webe.

Žena s balíkom
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Tieto správy sú obzvlášť pred Vianocami, keď mnohí z nás netrpezlivo čakáme na SMS o dodaní vianočných darčekov, veľmi nebezpečné. Ľahko sa môže stať, že si v strese nevšimnete, že nejde o skutočnú SMS,“ uviedli policajti.

Odporúčajú neklikať na akékoľvek odkazy, ktoré do správy pošle neznáme číslo. Pri neistote, či ide o pravú alebo falošnú SMS, je potrebné ju radšej overiť u dodávateľa.

Ochrana klientov

Slovenská pošta nedávno riešila aj iné problémy. V súvislosti so šírením žltačky typu A v Prešovskom kraji musela prijať opatrenia na ochranu klientov a zamestnancov. TASR o tom informovala hovorkyňa SP Iveta Dorčáková.

Ako povedala, keďže Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove potvrdil epidemický a sporadický výskyt ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v niektorých obciach v regióne, pošta v danej oblasti prijíma opatrenia na ochranu klientov a zamestnancov.

„Pracovníci pôšt a poštoví doručovatelia prichádzajú každodenne do priameho kontaktu s občanmi a priestory pôšt sú každý deň navštevované množstvom klientov, preto pošta zvyšuje frekvenciu dezinfekcií klientskych i neklientskych priestorov a ponúka svojim zamestnancom z ohrozených oblastí bezplatné očkovanie proti tomuto ochoreniu,“ uviedla Dorčáková.

Hygienici aktuálne evidujú v okrese Humenné 14 prípadov VHA. Ochorenia sa vyskytli v marginalizovaných rómskych komunitách v obci Slovenská Volová a humenskej mestskej časti Podskalka.

RÚVZ v Prešove eviduje nárast počtu chorých na VHA. Dôvodom je vznik nových ohnísk v obci Víťaz v okrese Prešov a v obci Olejníkov v okrese Sabinov. K utorku (5. 12.) hygienici v okrese Prešov evidovali 276 prípadov a aktívnych bolo päť ohnísk v piatich obciach s počtom 216 ochorení.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá