Anarchokapitalista Urza: Štát je nemorálny, vyberá výpalné a správa sa ako mafia

Martin Urza je anarchokapitalista, ktorý hovorí, že štát je nemorálny, vyberá výpalné a chová sa ako mafia. V najnovšej epizóde nám porozprával, v čom anarchokapitalizmus spočíva.

„Spočíva vo vzájomnej dobrovoľnosti, čo znamená, že každý človek by mal mať možnosť rozhodnúť sa, čo za služby chce poskytovať ostatným a čo nechce. Nikto by nemal byť k ničomu nútený.“ 

Hovorí, že súčasné zdravotné poistenie je v skutočnosti daň. „Nezáleží na mojom zdravotnom stave, ako som rizikový. Záleží na tom, aký mám príjem, čiže nedáva zmysel nazývať to poistenie, spĺňa to znaky dane,“ opisuje Martin.

Ako by fungovala podľa neho spoločnosť bez štátu? Kto by vlastnil cesty a diaľnice? Martin si vie predstaviť, že cesty aj diaľnice by vlastnili súkromníci.

„Keď máme demokraciu s všeobecným volebným právom ako máme teraz, tak sa vždy nájde politik, ktorý niečo sľúbi ľudom zadarmo. Nič nie je zadarmo.“

Martin sa stal anarchokapitalistom pri písaní článku o tom, prečo je štát potrebný a prečo anarchokapitalizmus nemôže fungovať. 

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní
  • Tlačové správy TS