Cigániková: Nech si Boris Kollár na tom detskom počítadle zráta tých viac ako 130-krát, čo porušili koaličnú zmluvu

play icon

Pozvanie do nášho štúdia tentokrát prijala Jana Bittó Cigániková, poslankyňa strany SaS a predsedníčka zdravotníckeho výboru. Zaujímala nás aktuálna politická situácia, stav koalície, plány do budúcnosti, ale aj ctená víkendová návšteva istej známej rodiny.

Zlyhanie bývalého premiéra

Hneď „z fleku“ sme sa pani poslankyne spýtali na rozhodnutie parlamentu nevydať Roberta Fica do väzby, keďže ide stále o veľmi turbulentnú tému. „Myslím si, že to má zásadný vplyv na to, ako sa na túto vládu pozerajú ľudia,“ vyjadrila sa.

Bitó Cigániková si taktiež myslí, že nikto z poslancov, tobôž Robert Fico, by nemal mať žiadny druh imunity.

Zaujímal nás aj drsný status Richarda Sulíka, ktorý kritizoval „zlyhanie“ Igora Matoviča, a či by predsa len nebolo lepšie si takéto slová odpustiť. „Mali sme sa tváriť, že nič nevidíme a nepočujeme? To by bolo tak trochu na Bugára, nie?“ reaguje poslankyňa protiotázkou.

Tak, ako ráno pomenujete, že vyjde slnko, tak treba pomenovať, že toto je najväčšia prehra hnutia OĽANO.

Ironicky tiež poznamenala, že poslanci SaS budú teda „ešte striedmejší“ a Richard Sulík si bude „ešte viac hrýzť do jazyka“, len aby bol Igor Matovič „spokojný“.

Skritizovala pre nás aj návrh pomoci rodinám z dielne Milana Krajniaka. „My sme, samozrejme, za pomoc ľuďom, ale adresne,“ vyjadrila sa. „Nepomáhajme Borisovi Kollárovi s jeho 14 deťmi, netvárme sa, že on potrebuje rovnakú pomoc ako matka z Prešova, ktorá to dieťa živí sama.

Tvrdí, že nakoniec nastane situácia, že „matka dostane menej, a ešte si to vyberieme na poplatkoch, ktoré ona platí“.

Má ísť aj o zdanenie bánk či operátorov. Čo asi urobia tie firmy? Premietnu si to do cien,“ vysvetľuje.

SMER vylúčený, HLAS teoreticky

V posledných dňoch sa zároveň rozpráva o tom, že koalícia nikdy nebola bližšie k rozpadu, ako dnes. Cigániková tvrdí, že jediný, kto ju môže udržať pokope, je súčasný premiér Eduard Heger. „On je dirigentom tohto orchestra, on má na starosti, aby orchester hral, takpovediac, vľúdnejšiu melódiu.

Dodáva však, že strana SaS je plne pripravená v koalícii zostať. Zvedavosť nás však nepustila a preto nás zaujímalo, či by v prípade potreby bola jej strana ochotná spolupracovať s HLAS-om tak, ako to tvrdí Matovič.

Viete, Matovič tvrdí aj, že si sám písal diplomovku,“ podpichuje poslankyňa. „Spoluprácu s nimi sme ale oficiálne nevylúčili,“ hovorí, pričom vysvetľuje, že kompletné odmietnutie spolupráce by muselo najprv prejsť kongresom.

Neviem si však predstaviť spoluprácu, pokiaľ by sa správali ako SMER.

Vyzdvihla síce ich komunikáciu ohľadom obrannej dohody s USA po udalostiach na Ukrajine, no upozorňuje, že pri hlasovaní ohľadom Roberta Fica sa „opäť vrátili do praveku“.

Geissenovci pomôžu gastru, štát zdravotníctvu

Odbočili sme aj k téme návštevy rodiny Geissenovcov, ktorých cez víkend sprevádzal práve Richard Sulík. Mnohí pozorovatelia túto udalosť vnímali len ako akýsi gýč, no Cigániková tomuto tvrdeniu oponuje.

Chcem túto návštevu práveže vyzdvihnúť. Naozaj, treba objektívne povedať – návšteva Geissenovcov je obrovskou reklamou pre Slovensko, bude sa to vysielať, budú to sledovať milióny ľudí,“ tvrdí.

Dodáva, že toto zviditeľnenie by mohli oceniť napríklad podnikatelia, a to najmä v gastro sektore, ktorý sa stále snaží po pandémii postaviť sa na nohy.

Najobsiahlejšou témou našej diskusie bol plán obnovy a financie pripravené na vytvorenie nových lôžok. Pýtali sme sa na to, kam a komu majú byť peniaze posunuté, či by mal byť zapojený súkromný sektor a či by nebolo výhodnejšie zdravotníctvo tomuto sektoru úplne prenechať. Tu má Cigániková vyhradený jasný názor.

Keď sa pýtate mňa, ja by som to urobila otvorenou súťažou, kde by som zvýhodnila koncové nemocnice cez CMI index, a teda komplikovanosť prípadov,“ hovorí. „To je úplne férové a opodstatnené, keď tam končia občania z celého Slovenska, tak je dobré tam tie peniaze investovať.

To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Startitup Diskusný Klub so Šimonom Žďárským.