Generál Macko: Putin sa tvári ako veľký šachista, ale nevie hrať ani dámu

play icon

„Rozoberme si to postupne. Rusi sa na svojich prehliadkach vždy prezentujú ako imperiálna mocnosť s obrovskou silou a kvalitou zbraní, ktoré často opisujú ako priam zázračné. Rusi mali tento rok skromnejšiu prehliadku, na bojisku sa im totižto nedarí. Tanky, ktoré vyvolávali obavy západných expertov, im doslova ‚zdochli’. Na Ukrajinu ich nakoniec ani nenasadili,“ vysvetľuje Pavel Macko, slovenský generál a v minulosti najvyššie postavený Slovák v štruktúre NATO.

„Rusi hneď na začiatku vojny nesplnili prvý strategický predpoklad, a to zničiť protivzdušnú obranu,“ objasňuje neprítomnosť leteckých síl na spomínanej prehliadke.

Ako je možné, že konflikt v roku 2022 sa podobá na bojisko v 1. svetovej vojne?

„Je to spôsobené viacerými faktormi, napríklad rigidnosťou ruského velenia. Rusi robia chyby na strategickej, operačnej a taktickej úrovni,“ hovorí vyslúžený generál a dodáva, že Rusi niekoľkokrát dokonca strieľali na vlastné jednotky.

„Je to pre mňa zvláštny úkaz, niečo podobné som videl len v Afganistane. Keď sa stretne hypermoderná armáda s armádou agrárnej spoločnosti, skončí to vojnou na vyčerpanie. Dnes to vidíme aj na Ukrajine, aj napriek tomu, že ruská armáda je relatívne moderná.“ 

Toto všetko a omnoho viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Diskusného klubu so Šimonom Žďárským.