Lýbijská pobrežná stráž zapaľuje utečencom lode. Bol to veľmi smutný pohľad, hovorí novinárka Sára Činčurová

Sára Činčurová je novinárka, ktorá sa zúčastnila záchrannej námornej misie na lodi Sea-Eye 4. Pomáhala zachraňovať utečencov v núdzi pri brehoch Lýbie. Ako sa k tomu dostala a čo všetko na tejto misii zažila, nám prišla porozprávať v najnovšom rozhovore.

„Bol to pre mňa taký veľký sen, dostať sa na tie lode, pretože to nie je jednoduché. Mnoho novinárov po tom túži, ale dané lode boli posledné roky kriminalizované a takýchto misií je čoraz menej,“ hovorí Sára a dopĺňa, že takáto príležitosť sa vyskytne raz za život a aj z novinárskeho, ale aj z ľudského hľadiska, pre ňu mala veľký význam.

Počas misie sa im podarilo zachrániť približne 400 ľudí, z ktorých 150 boli iba deti. Sára v rozhovore opisuje, ako sa im podarilo zachrániť aj 8 ročného chlapca, ktorý by bez ich záchrany cestu na drevenej lodi neprežil. Prečo ľudia utekajú z Lýbie, kam smerujú a čo im hrozí v ich krajine? 

Títo ľudia nie sú žiadne čísla, ani problém, sú to ľudské bytosti ako každý jeden z nás,“ odkazuje Sára v rozhovore. Viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Startitup Diskusný Klub so Šimonom Žďárským.

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní
  • Tlačové správy TS