Martina Holečková z KDH: „Oceňujem to, že pán Korčok vycestoval do regiónov, hovorí s ľuďmi“

play icon

Minulý týždeň sa v relácii Zo zákulisia politiky stretol náš moderátor Martin Čeliga v centrále Kresťansko-demokratického Hnutia (KDH) v Starom Meste s predsedníčkou poslaneckého klubu Martinou Holečkovou.

Po voľbách sa stala veľmi viditeľnou tvárou KDH a niektorí ju označujú aj za možnú nástupkyňu súčasného predsedu Milana Majerského, keďže pochádza z viac umiernenejšieho krídla strany. Túto pozíciu reflektuje už hneď na začiatku rozhovoru, kde opisuje svoju a stranícku podporu stredovému kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi.

Holečková sa snaží o dialóg

Uprostred odporu voličov voči podpore jej strany prezidentskému kandidátovi Ivanovi Korčokovi stojí Holečková pevne a obhajuje kandidáta, ktorý podľa nej stelesňuje nezávislosť a rozhodnosť.

„Stretávame sa s kritikou zo strany našich voličov. Snažím sa viesť dialóg, pochopiť ich postoj a formulovať naše zdôvodnenie tejto voľby. Je to o zodpovednosti, Slovensko si zaslúži prezidenta, ktorý nie je bábkou neviditeľných síl,“ uvažuje, čím zdôrazňuje hĺbku svojho odhodlania viesť informovane.

Korčokova nečakaná atraktivita v baštách KDH zdôrazňuje širší príbeh angažovanosti a presvedčivosti, pričom Holečková chváli jeho snahu nadviazať kontakt s voličmi aj mimo obrazovky.

„Potenciál v ,baštách KDH‘ je nepopierateľný. Priama interakcia môže zmeniť vnímanie, preklenúť priepasť medzi verejnou osobou a jednotlivcom,“ tvrdí a zdôrazňuje transformačnú silu kampane zdola.

V rozhovore sme sa pýtali aj na otázky okolo národnej suverenity, ktorú podnietila kritika bývalého ministra Milana Krajniaka na adresu Korčoka. Napriek rozdielom Holečková priznáva produktívne diskusie s Korčokom o uplatňovaní práva veta, pričom zdôrazňuje záväzok strany k slovenskej autonómii v rámci členstva v EÚ.

„Naša podpora pánovi Korčokovi vychádza z presvedčenia o jeho schopnosti slúžiť najlepším záujmom Slovenska, podloženej celoživotnou oddanosťou našej republike. Jeho prezidentstvo by symbolizovalo záväzok k službe verejnosti a čestnosti,“ tvrdí Holečková.

Pri riešení konzervatívnej dilemy medzi dvoma liberálnymi kandidátmi Holečková vyzýva k širšiemu pohľadu na volebnú účasť a obhajuje aktívnu spoluprácu napriek ideologickým nezhodám. „Akt hlasovania presahuje osobné preferencie a stelesňuje záväzok voči budúcnosti našich detí a demokratickej štruktúre nášho národa,“ tvrdí a obhajuje občiansku povinnosť voliť.

V článku sa dozvieš:

  • Ako pristúpilo KDH k rozhodnutiu podporiť jedného z dvoch „liberálnych“ kandidátov
  • Čo spája súčasných liberálov a konzervatívcov
  • Ako sa stavajú ku kritike Ivana Korčoka v prípade možného zrušenia práva veta v EÚ
  • Aká je pozícia KDH voči právam queer ľudí
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM