Parazitológ: Do konca leta príde nová mutácia, na ktorú bude potrebná vakcína druhej generácie

play icon

Hosťom najnovšej epizódy Startitup Diskusný Klub je profesor, evolučný biológ a parazitológ, Jaroslav Flegr. V rozhovore sa dozvieš, aký má názor na pôvod nového koronavírusu, aké opatrenia boli počas minulého roka účinné a čo sa dalo urobiť inak, ale aj na akých výskumoch profesor pracuje.

Podľa Jaroslava Flegra nie je vôbec náhoda, že pandémia vypukla práve v čínskom meste Wu-chan. „Na svete je iba niekoľko inštitútov, kde majú zbierky koronavírusov, jeden je vo Wu-chane, a práve tam vypukla pandémia.“ Tvrdí, že koronavírus má prírodný pôvod, ale za vypuknutím pandémie stojí náhodný únik vírusu z laboratória.

Celé Slovensko zažilo plošné testovanie antigénovými testami, ktoré profesor Flegr v rozhovore kritizuje. Na tento účel by boli podľa neho oveľa lepšie PCR testy. „PCR sú v skutočnosti omnoho lacnejšie, ale ten, kto dováža antigénové testy, by nedostal províziu. Spoľahlivosť PCR a antigénových testov sa nedá porovnať, je to obrovský rozdiel.“

Kvôli nízkej zaočkovanosti predpovedá na jeseň profesor Flegr opäť tisícky úmrtí. Koncom leta sa podľa neho objaví vo svete nová mutácia, na ktorú vakcíny nebudú stačiť a budeme potrebovať vakcíny druhej generácie, ktoré sú už vo vývoji. Profesor v rozhovore prišiel aj s pozitívnou predpoveďou, kedy podľa neho budeme vďaka vakcínam druhej generácie v Európe za vodou v máji alebo júni 2022. To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Startitup Diskusný Klub so Šimonom Žďárským.