Slováci priniesli prvý systém v histórii ľudstva, ktorý má väčšiu rýchlosť ako simulovanie ľudského mozgu

play icon

Hosťom najnovšej epizódy Let’s Talk Business je CEO spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák. Len prednedávnom sa spoločnosť Tachyum stala víťazom medzi slovenskými spoločnosťami a získala ocenenie Startup roka. Pozornosť láka hlavne svojím produktom Prodigy. Ide o prvý univerzálny procesor na svete, ktorý umožní vybudovať najrýchlejší superpočítač v oblasti umelej inteligencie.

Čo v realite znamená najvýkonnejší superpočítač? „Je to systém, ktorý má kapacitu desiatok miliónov laptopov, čiže to, čo by trvalo na normálnych počítačoch roky, sa dá urobiť za pár dní,“ hovorí Danilák.

V rozhovore Radoslav Danilák vysvetľuje, že pred pandémiou trval vývoj nových liekov aspoň 6 rokov. V tomto procese bolo niekoľko krokov, ktoré sa nedali preskočiť. Napríklad sa testovalo na zvieratách, potom na ľuďoch.

Danilák hovorí, že krátko pred pandémiou sa podarilo vytvoriť systémy, ktoré umožnili testovať lieky na počítačoch, a tým sa skrátil tento 6-ročný cyklus na 1 rok. Aj vďaka tomu sa dokázali vakcíny vyvinúť v takom krátkom čase.

„Vedci odhadujú, že na to, aby sa simuloval ľudský mozog v reálnom čase, treba výpočtový výkon niekde medzi 10 až 30 exaflopmi za sekundu. Systém postavený na platforme Prodigy dokáže spracovať 64 triliónov operácií za sekundu. To znamená, že systém so 64 exaflopmi za sekundu je prvý systém v histórii ľudstva, ktorý má väčšiu rýchlosť, ako treba na simulovanie mozgu v reálnom čase.“

Ročne zomrie viac ako 25 000 ľudí kvôli zástave srdca spôsobenej interakciou jednotlivých liekov. Teraz sa vytvorili systémy, aby sa kombinácie liekov dali otestovať priamo na superpočítači.

To všetko a oveľa viac sa dozvieš, ak si nenecháš ujsť najnovší rozhovor s Adamom Šipošom. Pre viac rozhovorov zo sveta biznisu a ekonomiky sleduj Let’s Talk Business.