Slovenskí vedci zaujali svetovým objavom, ich protilátky pôsobia aj proti variantu omikron

play icon

Slovenská veda oslavuje ďalší úspech týkajúci sa monoklonálnych protilátok proti koronavírusu, ktorý publikoval prestížny časopis Lancet. Riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a vedecký riaditeľ biotechnologickej firmy AXON Neuroscience Norbert Žilka nám prišiel v najnovšej epizóde Startitup Diskusný Klub porozprávať, čo objavili a aký to má efekt.

„Mám pocit, že na Slovensku si neveríme, nechceme si priznať, že na Slovensku môže vzniknúť niečo, čo môže mať svetové parametre, a máme tendenciu to spochybňovať.“

Pandémia podľa docenta vede prospela, pretože ľudia si uvedomili, že bez vedcov sa situácia nezlepší. Okrem aktuálneho úspechu s liečbou koronavírusu vďaka protilátkam sa Norbert Žilka venuje aj vývoju vakcíny na liečbu Alzheimerovej choroby, vďaka ktorej boli schopní vytvoriť spomínané protilátky proti ochoreniu Covid-19.

Akým spôsobom pomôže ich protilátka a znižuje neustále prevakcinovávanie schopnosť vytvárať si vlastné protilátky? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšom rozhovore so Šimonom Žďárským.