Za 3 500 000 eur môžeš mať penthouse na 13. poschodí s vlastným bazénom a autovýťahom až do bytu

play icon

V najnovšej epizóde našej relácie Unikátne Bývanie sme navštívili skutočne unikátny projekt v Prahe. Bývalá továreň na letecké súčiastky sa momentálne prerába na luxusné lofty, ktoré na Slovensku a Česku nemajú obdobu. Projekt bude dokončený o niekoľko mesiacov, my sme sa však boli pozrieť do dvoch vzorových bytov, ktoré ti ukážeme v tejto časti. Nenechaj si ujsť tento špeciálny diel s odborníkom na luxusné nehnuteľnosti Vladom Boháčom. Pre viac zaujímavých projektov sleduj reláciu Unikátne Bývanie.

Bývanie v loftoch, teda v pôvodne priemyselných priestoroch, ktoré si umelci alebo kreatívci premenili na obytné prostredie, vzniklo ako núdzové riešenie. Dnes však ide o špecifický typ rezidencií, ktorý patrí k tým najluxusnejším.

Projekt vzniká v pražskej štvrti Modřany, nachádzajúcej sa južne od centra českej metropoly. Hlavnou časťou developmentu je prestavba výškovej budovy podniku Microna, ktorý bol pod názvom Mikrotechna Modřany založený už v roku 1925 a venoval sa výrobe leteckých prístrojov a techniky. Objekt vznikol v povojnovom období, vyznačuje sa štýlom neskorej moderny a v roku 1980 získal aj veľký protiletecký kryt. Od roku 1998 fungoval ako klasická kancelárska budova.

UB_EP05_Still003
 

Dnes má ísť o jeden z najluxusnejších projektov v meste, kde je latka nastavená relatívne vysoko. Podľa developera prinesie do českej metropoly lofty s atmosférou New Yorku. V 14-podlažnej veži tak vznikne 150 rezidencií industriálneho charakteru s výmerami od 40 m² až po 700 m², no so špičkovým vybavením a službami. Okrem vlastností budovy, ktoré prispievajú k tvorbe špecifického obytného prostredia – teda silné konštrukcie s vysokou nosnosťou, svetlou výškou do 4,5 metra, voľnou dispozíciou alebo vysokozáťažovými stropmi – je to aj dodatočná vybavenosť. Dom bude mať vlastné wellness s 18-metrovým bazénom a fitness, umiestneným v bývalom kryte, strešnú terasu s grilom či saunou, vlastné kino (cinema room), lobby, špecifický retail so zvýhodnením domácich a služby concièrge (teda asistenta, ktorý napríklad vyvenčí psa, zariadi nákup, vybaví babysitting a podobne). Projekt bude dotvorený špičkovým dizajnom, architektúrou a umením, za ktorým stojí kancelária OOOOX, ateliér ID_arch alebo dizajnérka Ivanka Kowalski.

Ani to však nie je vrcholom luxusu, ktorým sa tento projekt vyznačuje. Za ten možno označiť prítomnosť privátnych bazénov v penthousoch na 13. podlaží a predovšetkým autovýťah, ktorý je k dispozícii pre majiteľov loftov medzi 4. a 13. podlažím. Majitelia tak budú mať garáž priamo v dotyku so svojím bytom. Vlastníci penthousov budú mať k dispozícii až šesť parkovacích miest, pri trojizbových (a väčších) štyri parkovacie miesta. Ide o opulentnosť, ktorá je skutočne výnimočná.

UB_EP05_Still008

Stavebné práce sú v pomerne pokročilom stave. Dokončenie prestavby objektu sa očakáva v roku 2023. Už teraz však developer dokončil dvojicu vzorových loftov. A práve tie predstaví odborník na luxusné nehnuteľnosti Vladimír Boháč.

V tomto prípade skutočne platí, že ide o unikátne bývanie – a to aj v pražskom kontexte, o bratislavskom nehovoriac. Už prvý, menší loft kombinuje priznané pôvodné materiály s nadštandardným súčasným dizajnom a modernými technológiami. Architektonický návrh vypracovala kancelária OOOOX, ktorá priestory dotvorila rozličnými umeleckými dielami zo známej galérie Mánes. Ako je pre lofty typické, priestor je vysoký, vzdušný a otvorený, a to aj napriek relatívne malej podlažnosti (57,7 m2 + 30,2 m2 balkón). Architekti však prirodzene využívajú svetlú výšku (4,1 metrov) na vsadenie medziposchodia.

Druhý loft je väčší, interiérová podlahová plocha je 94,7 m2, exteriérová 34 m2. Svetlá výška je rovnaká. Aj v tomto prípade sú priznané pôvodné materiály alebo inštalácie, doplnené o kvalitný dizajn. Ako protiváhu voči šedosti betónu sem architekti vložili umelecké dielo, ktoré sem vnáša farebnosť. Vysoký štandard vybavenia sa odráža na cenách – len kuchyňa vychádza na 100-tisíc eur, celý byt zas na 1,3 milióna eur. Ide každopádne len o niečo vyše tretinu ceny jedného z penthousov na najvyššom obytnom podlaží. Pri výmere 560 m2 je jeho cena 3,5 milióna eur – a to sa predáva ako „shell&core“, teda v podstate ako holobyt. To je viac než solídna suma aj na Prahu, kde vzniká luxusných nehnuteľností oproti Bratislave viac.

Ide o totálnu rekonštrukciu staršej budovy, ktorá sa mení na superluxusné bývanie. Je tým výnimočný nielen s ohľadom na lokalitu, ale aj celú Prahu. Do istej miery ide o inšpiráciu pre ostatných developerov, ktorí vlastnia staršie budovy a uvažujú nad ich novým využitím. Cesta nemusí spočívať v búraní, ale vo vkusnej rekonštrukcii na nadštandardné a štýlové projekty v súlade so dlhodobými trendami. Škoda, že si to neuvedomili aj viacerí bratislavskí investori pred rokom 2009. Potom by sa možno o podobných projektoch mohlo viac hovoriť aj v súvislosti so slovenskou metropolou.