Zala: Smer je pre mňa bolestná téma. Na národných konzervatívcov sa začali meniť v roku 2014

play icon

Zo zákulisia politiky: Boris Zala

V relácii „Zo zákulisia politiky“ na portáli Startitup privítali Borisa Zalu, bývalého spoluzakladateľa strany Smer a europoslanca, ktorý zo strany vystúpil pred ôsmimi rokmi. V rozhovore Zala zhodnotil aktuálny stav strany Smer, ktorá podľa neho funguje bez jasného lídra, čo spôsobuje chaotické a nesúvisiace reakcie jej predstaviteľov. Vyjadril aj svoje sklamanie z posunu strany od sociálno-demokratických hodnôt k národno-konzervatívnym témam, čo začalo už počas prezidentskej kampane Roberta Fica v roku 2014.

Zala tiež rozoberal súčasnú situáciu vo vnútri strany a zmienil, že nové výrazné tváre ako Ľuboš Blaha a Erik Kaliňák sú vnímaní ako silní zástancovia konzervatívnej línie. Spomenul tiež, že smer sa v súčasnosti nachádza na národno-konzervatívnej platforme, čo je podľa neho úplným odklonom od pôvodných sociálno-demokratických hodnôt.

Rozhovor sa dotkol aj témy budúcnosti hlasu, kde Zala vyjadril skepticizmus voči tomu, že by strana dokázala nahradiť Petra Pellegriniho a pokračovať v presadzovaní sociálno-demokratických hodnôt. Zároveň poukázal na koalíciu so SNS, ktorá podľa neho oslabuje sociálno-demokratické smerovanie hlasu.

Zala kritizoval aj snahy o ovládnutie verejnoprávnych médií, ktoré podľa neho sú len pokusom národno-konzervatívnych síl získať kontrolu nad slovenskou televíziou a rozhlasom. Na záver sa venoval aj otázkam čitateľov, kde potvrdil, že sociálno-demokratické hodnoty stále zastáva a momentálne nepovažuje vstup do žiadnej politickej strany za aktuálny.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM