Mesežnikov: Odchod SNS z koalície je sci-fi. Taraba by sa dohodol s Ficom a obišli by Danka

play icon

Zo zákulisia politiky: Grigorij Mesežnikov

Pozvanie do štúdia Staritup tentokrát prijal politický komentátor Grigorij Mesežnikov. Spoločne sme hodnotili výsledky volieb do Európskeho parlamentu aj otázky domácej politiky.

Eurovoľby vyhralo Progresívne Slovensko napriek očakávaniam, že situácia po atentáte pomôže najmä Smeru. “Voliči ocenili pokoj technokratickej vlády, na čele ktorej stál Ódor. Ak by sa Ódor rozhodol, že bude popredným členom PS, tak pre predsedu Michala Šimečku by to bola výzva, akým spôsobom zužitkovať jeho popularitu,” myslí si Mesežnikov.

Pri Smere je zaujímavé, že jednotku kandidátky Moniku Beňovú prekrúžkovali Ľuboš Blaha aj Erik Kaliňák. Podľa politológa je to výsledok posunu Smeru do radikálnejšej časti politického spektra. “Beňová by sa chcela vrátiť medzi sociálnych demokratov, ale problémom sú ostatní europoslanci. Smer už prekročil červenú čiaru sociálnej demokracie,” tvrdí Mesežnikov.

Hlas získal vo voľbách oveľa menej percent, ako mu ukazujú prieskumy. Podľa experta to je spôsobené tým, že voliči Hlasu neboli motivovaní voliť. SNS dokonca utrpela debakel, napriek tomu má v koalícii požiadavku na post predsedu parlamentu. “Čím bude SNS odbojnejšia, tak Fico bude chcieť držať Hlas pri sebe. Odchod SNS z koalície je v oblasti sci-fi. Šimkovičová, Taraba či Kuffovci by stratili svoje postavenie. Títo ľudia by väčšinu vytvorili aj bez Danka,” opisuje svoj pohľad Mesežnikov.

Podľa neho výsledky ukázali aj to, že ak chce opozícia nejakým spôsobom vládnuť, tak potrebujú spájanie menších strán – Demokrati, SaS alebo KDH. V debate sme preberali aj aktuálne pôsobenie splnomocnenca vlády pre prešetrovanie manažmentu pandémie Petra Kotlára.

Po odomknutí článku sa dozvieš:

  • Akým spôsobom môže vôbec opozícia poskladať prípadnú vládu?
  • Je v hre reálne spájanie menších strán?
  • Čo znamenajú výsledky pre Demokratov či SaS?
  • V debate sme preberali aj aktuálne pôsobenie splnomocnenca vlády pre prešetrovanie manažmentu pandémie Petra Kotlára či kritiku, ktorá sa na koalíciu valí v súvislosti s aktuálnymi zákonmi.
  • Všetko sa dozvieš v premiovej verzií relácie Zo zákulisia politiky.
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM