Viedeň sa otriasla masívnym protestom. 35-tisícový dav hádzal do policajtov pyrotechniku a fľaše

  • Rakúšania protestujú vo Viedni proti lockdownu
  • K zvolávateľom demonštrácie patrí aj krajne pravicová Slobodná strana Rakúska
  • Jej líder Herbert Kickl je v karanténe, pretože bol pozitívne testovaný na koronavírus
Ilustračný obrázok
TASR/AP Photo/Lisa Leutner
  • Rakúšania protestujú vo Viedni proti lockdownu
  • K zvolávateľom demonštrácie patrí aj krajne pravicová Slobodná strana Rakúska
  • Jej líder Herbert Kickl je v karanténe, pretože bol pozitívne testovaný na koronavírus

Tisíce ľudí protestujúcich proti lockdownu, ktorý ohlásila rakúska vláda, sa v sobotu zišli na demonštrácii vo Viedni.

Lockdownom chce vláda zabrzdiť rýchlo silnejúcu vlnu infekcií koronavírusu, ktorá krajinu postihla. Protestujúci začali svoj pochod na námestí Heldenplatz. Na poriadok dozeralo približne 1 300 policajtov, ktorí ampliónmi demonštrantov vyzývali, aby použili rúška, ale väčšina ich nemala.

Osobne sa nezúčastnil

Protestujúci mávali rakúskymi vlajkami a niesli transparenty, ktorými sa vysmievali vládnym lídrom, napríklad kancelárovi Alexandrovi Schallenbergovi a ministrovi zdravotníctva Wolfgangovi Mücksteinovi.

K zvolávateľom protestu patrí aj krajne pravicová opozičná Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Líder strany Herbert Kickl sa na proteste vo Viedni nemohol osobne zúčastniť, pretože tento týždeň oznámil, že má pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a musí byť 14 dní v karanténe.

Kickl však prostredníctvom videozáznamu označil protipandemické opatrenia za „totalitné“ kroky vlády, ktorá je presvedčená, že by mala myslieť a rozhodovať za ľud.

zdroj: TASR/AP Photo/Lisa Leutner

Povinná vakcinácia

Lockdown v Rakúsku sa začne v pondelok a trvať bude najmenej desať dní. Potom sa jeho platnosť prehodnotí, pričom ho môžu predĺžiť na maximálne 20 dní. Väčšina obchodov bude zatvorená a kultúrne podujatia sa zrušia.

Ľudia budú môcť svoje domovy opúšťať len z určitých konkrétnych dôvodov, napríklad budú môcť nakupovať potraviny alebo navštevovať lekára.

Rakúska vláda zároveň rozhodla, že od 1. februára bude vakcinácia proti koronavírusu v krajine povinná. Zaočkovanosť v Rakúsku patrí v rámci západnej Európy k najnižším. Podľa vládnych údajov je úplne zaočkovaných necelých 66 percent z 8,9 milióna obyvateľov krajiny.

zdroj: TASR/AP Photo/Lisa Leutner

Vyhrotená atmosféra

TASR informovala, že demonštranti svojím pochodom narušili dopravu v celom centre Viedne a došlo k niekoľkým zatknutiam. Niektorí účastníci podľa medializovaných informácií hádzali na policajtov fľaše. Podľa informácií Denníka N sa protestu zúčastnilo 35-tisíc ľudí. Políciu mali ohrozovať aj pyrotechnikou.

„Atmosféra je vyhrotená,“ povedal policajný hovorca.

Zdroje: SITA, TASR, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie